Co powinniśmy wiedzieć o wakesurfingu?

Co powinniśmy wiedzieć o wakesurfingu?

Co powinniśmy wiedzieć o wakesurfingu? Pomimo tego, że wakesurfing to stosunkowo młoda dyscyplina sportu, to błyskawicznie zyskuje na popularności. Jest to idealna rozrywka na gorące dni, a także dla tych wszystkich, którzy uwielbiają dreszczyk emocji. Czym dokładnie jest wakesurfing? W jaki sposób przygotować się do wakesurfingu? Czym wyróżniają się deski do wakesurfingu? Jakie sztuczki są godne polecenia? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym jest wakesurfing?

Co powinniśmy wiedzieć o wakesurfingu?
Co powinniśmy wiedzieć o wakesurfingu?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie wakesurfingu moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewna wodna dyscyplina sportowa, w której to podążamy za łodzią, stojąc na specjalnej desce. Jesteśmy bezpośrednio ciągnięci przez łódź za pomocą odpowiedniej linki. Wakesurfing dość mocno przypomina klasyczny surfing, jednak w tym przypadku korzysta się ze specjalnych desek, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby były w pełni skuteczne. Amatorzy powinni wyposażyć się w pianki neoprenowe, aby zmaksymalizować własne bezpieczeństwo. Nauka wakesurfingu wbrew pozorom nie należy do najbardziej skomplikowanych. Cały proces rozpoczyna się od startu z pomostu. Naszym celem jest utrzymanie się na desce. Na początku naszej przygody z tym sportem warto skontaktować się z instruktorem, który to przekaże nam swoją wiedzę. Zwróci uwagę na to, w jaki sposób układamy ręce, kiedy się prostujemy, a także kiedy powinniśmy zgiąć nogi, po to, aby prawidłowo przenosić ciężar ciała na desce. Po pierwszych kilku zajęciach pozostaje nam właściwie jedynie kwestia praktycznych ćwiczeń, bowiem wszelkie podstawy mamy już opanowane. 

Jak przygotować się do wakesurfingu?

Wbrew pozorom, wakesurfing nie jest wymagającym sportem, jeśli chodzi o kwestię odpowiedniego sprzętu. Nie obędzie się bez specjalistycznej deski do wakesurfingu, o której więcej powiemy w dalszej części artykułu. Nie da się ukryć, że w tym przypadku bardzo istotną kwestią jest odpowiedni ubiór. Nie możemy zapominać o tym, aby zachowywać stały komfort cieplny. Dlatego też warto wyposażyć się w pianki neoprenowe. Ich wybór jednak nie należy do najłatwiejszych, bowiem w sklepach znajdziemy wiele różnych egzemplarzy. Powinniśmy kierować się przede wszystkim temperaturą wody. W przypadku korzystniejszych warunków atmosferycznych, zaleca się pianki neoprenowe krótkie, które to mają ucięte rękawy i nogawki. W przypadku niższej temperatury wody, zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem są pianki neoprenowe pełne, które to w skuteczny sposób ochronią nasze ciało.

Wybierz odpowiednią motorówkę

Istotną rolę w wakesurfingu odgrywa odpowiednia motorówka. Pamiętajmy o tym ,że aby rozpocząć tę dyscyplinę sportową, nie musimy zaopatrywać się w nową łódź, pomimo wszystko warto wiedzieć, czym powinny się one charakteryzować. Zdecydowanym pionierem w tym zakresie jest popularna firma MasterCraft, która to specjalizuje się w sportach wodnych. Z pewnością zależy nam przecież ma tym, aby łodzie motorowe mogły pokazać swoją moc. Warto wiedzieć o tym, że aby taka zabawa mogła się w ogóle odbywać, nie obędzie się bez fal o odpowiednich parametrach. Dlatego też istnieją specjalne systemy, które to umożliwiają sterowanie wodą, która jest “wypluwana” spod motorówki. Za pomocą specjalnego panelu uruchamia się konfigurację, która nas interesuje. Mamy do wyboru chociażby długie fale, krótkie fale, a także te niskie i wysokie.

Czym wyróżniają się deski do wakesurfingu?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że oprócz pianki neoprenowej, która odpowiada za utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała, istotna jest również odpowiednia deska do wakesurfingu. Przede wszystkim zapewnia nam ona maksymalny poziom zabawy. Każdy, kto kiedykolwiek uprawiał ten sport, z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że deski do wakesurfingu różnią się spośród pozostałych. Przede wszystkim już na pierwszy rzut oka są trochę krótsze od tych standardowych, surfingowych egzemplarzy. Ich kształt jest dość podobny, pomimo wszystko w wielu przypadkach nieznacznie się różni, aby jazda była jeszcze bardziej komfortowa. Mają one delikatnie uniesiony nose, który to jednak jest węższy od taila. Jeśli zdecydowalibyśmy się na deskę do wakesurfingu, która po obu stronach jest symetryczna, wówczas możemy zdecydować się na wykonywanie widowiskowych trików. Dzięki odpowiedniej budowie deska do wakesurfingu zapewni nam bezpieczne poruszanie się po wodzie.

Kilka popularnych sztuczek, których warto się nauczyć

Wśród sztuczek na deskach do wakesurfingu zaliczyć możemy: pumpung, floater, spray, posing, hang 5, 180 spin, airs, 360 spin, tubing it, rail grabs, a także wiele innych, które z pewnością nie należą do najłatwiejszych. Przykładowo 180 i 360 spin polega na tym, aby obrócić się na desce o odpowiednią ilość stopni. Airs to wystrzelenie deski w powietrze, a następnie bezpieczne lądowanie na palcach lub piętach. Jeśli chodzi o floater, w końcowym momencie sztuczki zarówno jeździec, jak i deska “unoszą się” na szczycie kliwateru.

angielski francuski niemiecki hiszpański

About the Author

You may also like these