Co to znaczy masaż tajski?

Co to znaczy masaż tajski?

Co to znaczy masaż tajski? Masaż tajski to szczególny rodzaj masażu, który łączy w sobie relaks i rewitalizację. W filozofii buddyjskiej istnieje pojęcie linii energetycznej. Metoda polega na aktywowaniu określonych punktów na ciele, które odpowiadają za energię wewnętrzną. Na ciało oddziałuje się w sposób określony przez praktyki orientalne, a nie na układ limfatyczny czy stawy stosowane w masażu klasycznym i sportowym. Masaż tajski przywraca siły fizyczne człowieka, nie zapominając o duchowości.

Co to znaczy masaż tajski – historia i rozwój masażu tajskiego?

Co to znaczy masaż tajski?
Co to znaczy masaż tajski?

System masażu tajskiego ewoluował na przestrzeni wieków, zbierając cechy i skuteczne praktyki Indii, Chin, Birmy. Pierwsze działania uzdrowicieli były intuicyjne, poparte jedynie ich obserwacją i doświadczeniem. W procesie wyłaniania się nowej wiedzy o fizjologii człowieka, dostosowywano techniki, zachowując ich tradycję. Za założyciela uważany jest Kumar Bhashi – indyjski uzdrowiciel na dworze władcy. Łączył masaż z tradycyjnymi zabiegami leczniczymi. Wynik był świetny.

Technika osiągnęła największą popularność w Tajlandii. Pierwsze opisy powstały po XIII wieku naszej ery. Ale w XVII wieku Birmańczycy spalili królewską bibliotekę. Wiedza pozostała w formie ustnej. Zostały ponownie złożone w 1830 roku, kiedy powstał pierwszy tajski uniwersytet. Na jego ścianach pojawiły się i są nadal zachowane rysunki reliefowe przedstawiające linie życia i aktywne punkty. Kamienne posągi przedstawiają pozycje jogi, które leczą niektóre choroby. Dziś masaż tajski jest popularny wszędzie, w centrach odnowy biologicznej gdzie oferowane jest spa dla dwojga. Z takiej alternatywy chętnie korzystają pary zmęczone codzienną rutyną i brakiem czasu na spędzanie wspólnych chwil.  

Rodzaje masażu tajskiego

Istnieją 2 techniki, które odzwierciedlają tradycje azjatyckie:

  • Pierwsza. Masaż wykonywany jest w pewnej odległości wyciągniętych ramion od osoby masowanej. Masażysta porusza się wokół osoby na kolanach i podczas pracy może używać tylko dłoni. Zabieg ma na celu uspokojenie i relaks.
  • Druga. Masażysta wykorzystuje dodatkowe urządzenia, swoje ciało, a nawet pomoc osoby masowanej, aby osiągnąć efekt.

Wskazania do masażu tajskiego

Głównymi powodami zwrócenia się ku leczniczym możliwościom masażu tajskiego są dysfunkcje narządu ruchu, bóle, stany spastyczne:

  • Osteochondroza
  • Zaburzenia postawy
  • Napięcia mięśniowe
  • Rehabilitacja pourazowa
  • Przewlekłe bóle głowy
  • Obciążenia sportowe
  • Zmęczenie, stres, obniżony nastrój
  • Kosmetyczne modelowanie sylwetki

Technika masażu tajskiego

Atmosfera ma szczególne znaczenie. Aby było odprężająco, tworzą harmonijne otoczenie, które łączy kolorystykę wnętrza, zapachy, dźwięki. Wpływ na punkty aktywne następuje poprzez naciśnięcie. Kciuki służą do delikatnego nacisku. Do głębokiego uderzenia – dłonie, łokcie, kolana, stopy. Sesja rozpoczyna się lekkim efektem rozgrzewającym, zwiększającym głębokość i czas trwania ucisku.

Manipulacja – ruchy kończyn. Masażysta obraca, skręca, ugniata te części ciała osoby, w których znajduje skurcze. Działania mają na celu rozluźnienie mięśni, zwiększenie elastyczności więzadeł i ścięgien, poprawę ukrwienia i ruchomości stawów. Osoba masowana leży na podłodze. Sesja tradycyjnego masażu tajskiego rozpoczyna się od badania linii energetycznych. Wszystkie linie wychodzą z pępka. Następnie idą do nozdrzy, oczu, języka, brody, schodzą do pachwiny, ud, nóg, stóp. W sumie technika tajska ma dziesięć linii, które łączą wszystkie części ciała. Energia wewnętrzna rozchodzi się wzdłuż linii, dając głowie witalność, wigor, zdrowie.

Masażysta aktywuje linie energetyczne i stymuluje na jeden ze sposobów

  • Palcami. Oprócz ucisku wykonuje się rozciąganie i uderzanie palcami, aktywując krążenie krwi, przepływ limfy i wrażliwość zakończeń nerwowych. Palce wypracowują najtrudniejsze i najbardziej delikatne miejsca na ciele. Uderzenia są wykonywane wzdłuż linii kanałów energetycznych
  • Dłonią. Wewnętrzna strona dłoni, okolice nadgarstka, jest uciskana na duże mięśnie: plecy, pośladki, uda. Przy tej technice pracy czasami wykonuje się masaż na cztery ręce.
  • Łokieć. To głębokie uciski mające również na celu ćwiczenie dużych mięśni pośladkowych i udowych. Jeśli uderzenie łokciem powoduje pewien dyskomfort lub ból, masażysta używa przedramienia.
  • Kolano. Nacisk kładzie się na dowolny obszar ciała, aby rozciągnąć staw i otaczające tkanki.
  • Stopy. Jedna z najbardziej aktywnych metod wywierania wpływu. Najczęściej masażysta stoi na osobie masowanej, więc ucisk jest dość silny. Stosowany przy dużych mięśniach w środku lub na końcu sesji.

Masaż tajski to dość intensywna procedura, głęboko pracująca nad wszystkimi problematycznymi obszarami.

Tajski masaż stóp

Do tajskiego masażu stóp, należy do szczególnych, azjatyccy uzdrowiciele uważają, że na stopach znajduje się około 70 aktywnych punktów związanych z każdym organem. Przez stopy przechodzi 5 kanałów energetycznych, wznosząc się wyżej wzdłuż nóg do brzucha, łącząc się w okolicy pępka. Stopy są przewodnikami energii ziemskiej. Z biegiem czasu przepływ życia w górę jest blokowany przez negatywne emocje, które gromadzą się w podeszwach. W chwili obecnej człowiek utracił połączenie z ziemią. Skuteczność tajskiego masażu stóp jest tak duża, że badanie tylko tego niewielkiego obszaru usuwa ogólne zmęczenie, przywraca sprawność i wzmacnia układ odpornościowy.

angielski francuski niemiecki hiszpański

About the Author

You may also like these