Czy deweloper może obniżyć cenę mieszkania?

Czy deweloper może obniżyć cenę mieszkania?

Czy deweloper może obniżyć cenę mieszkania? Wiele osób w naszym kraju poszukuje idealnego mieszkania dla siebie, niekiedy rynek wtórny mieszkań, nie oferuje nic atrakcyjnego, wtedy najlepiej rozejrzeć się za ofertami deweloperskimi.  Stając przed zakupem nieruchomości od dewelopera. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie cen na rynku. Warto jednak wiedzieć, że ceny ukazujące się w ogłoszeniach zamieszczanych przez tego typu firmy są ceną ofertową, co w skrócie oznacza, że może ona się różnić od ceny transakcyjnej, po której zostanie zakupiony dany lokal.

Dlaczego taki proceder ma miejsce?

Po pierwsze dla dewelopera wybudowanie całego budynku jest jednym i tym samym kosztem. Nie zależy on w żadnym stopniu od rozkładu pomieszczeń czy widoku z okna, dlatego też niemal każde mieszkanie w danym budynku najczęściej opatrzone jest tą samą lub zbliżoną ceną. Taki zabieg daje furtkę zarówno dla dewelopera, jak i kupującego do negocjacji. Jednak w dzisiejszych czasach nie ma co liczyć na wielkie upusty ze stron deweloperów. Rynek nieruchomości aktualnie sprzyja wszelkiego rodzaju inwestycjom, a popyt na mieszkania wciąż przewyższa podaż. Dlatego też sami deweloperzy nie mają zbytnio powodów do tego, aby obniżać ceny swoich lokali, gdyż jeśli nie kupi go dana osoba, a jej miejsce z pewnością znajdzie się inna.

Ile deweloper WARSZAWA schodzi z ceny?

To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób, przed podjęciem próby negocjacji. Czynników wpływających na ostateczną cenę mieszkania jest bardzo wiele. Przede wszystkim aktualne stawki za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej w danym mieście. Jeśli są na podobnym poziomie jak ta, która oferuje nam deweloper, nie ma co liczyć na spektakularny rabat z jego strony.

Kolejny aspekt i argument do negocjacji to ulokowanie mieszkania, często lokale, które wychodzą na głośną ulicę są nieco tańsze i dają możliwość ewentualnej dodatkowej negocjacji cen, ze względu na brak zainteresowania nimi. Jednak warto wziąć pod uwagę czy uporczywe otoczenie i hałas są warte zaoszczędzonych pieniędzy.

W największych miastach Polski takich jak Kraków, Warszawa czy Wrocław różnice między cena ofertowa a transakcyjna różnią się zaledwie o 1 lub 2% co przy cenie mieszkania 500 000 tysięcy złotych daje oszczędność zaledwie 5000 złotych. Jest to tak niewielka kwota, że często nabywcy rezygnują z jakichkolwiek negocjacji cen z deweloperami. Co w efekcie utwierdza ich w przekonaniu, że ich usługi są warte tyle, w jakim stopniu je wycenili pierwotnie.

W przypadku jakich mieszkań łatwiej wynegocjować niska cenę

Mieszkania typu kawalerki lub wcześniej wspomniane lokalizacje z „widokiem” na ulicę, to możliwość negocjacji lepszych cen dla kupujących. Deweloperzy w ich przypadku chętniej chodzą z ceny więcej niż wspomniane wcześniej 1-2% ceny pierwotnej. Wynika to z mniejszej popularności mieszkań. Zwłaszcza tych o niewielkim metrażu. W Polsce wciąż istnieje tendencja do kupowania mieszkań na lata, przez co niewielkie, trzydziestometrowe lokale są wykluczane z kręgu zainteresowań wielu osób. Warto jednak nie zapominać o nich, kiedy mieszkanie kupujemy z myślą o wynajmie. Tego typu kawalerki to złoty interes zwłaszcza w miastach studenckich, gdzie to praktycznie wynajmujący spłacają ewentualny kredyt na zakup mieszkania.

Czy w przyszłości będzie można liczyć na większe upusty cen transakcyjnych?

Całkiem prawdopodobne jest to, że tak. Aktualnie obserwowany większy popyta na mieszkania, ściśle wiązał się z rządowym programem Mieszkanie dla Młodych, który zakończył się w 2018 roku. Zwiększenie także kwoty wkładu własnego przez banki, jeśli chodzi o kredyty hipoteczna, może mieć wpływ na to, że mniej osób, będzie w stanie uzyskać dofinansowanie zakupu mieszkania poprzez banki, przez co popyt na nie może spać, co z kolei sprawia, że deweloperzy będą musieli dopasować się do rynku, obniżając ceny lub będąc bardziej elastycznym pod względem negocjacji ceny transakcyjnej.

Jak uzyskać duży rabat?

Deweloperzy o wiele chętniej schodzą z ceny nabywcom, którzy prezentują atrakcyjne dla nich warunki nabycia mieszkania. Mogą nimi być między innymi zapłata całości w gotówce. Przekazanie większej wpłaty własnej na początek. Nabywcy kupujący kilka mieszkań naraz, także mogą liczyć na dodatkowe upusty ze strony dewelopera.

Często spotykaną także praktyka, którą preferują deweloperzy, jest dokładanie do mieszkania miejsca garażowego lub parkingowego, zamiast obniżania ceny samego lokalu. Takie rozwiązanie także warto wziąć pod uwagę. Zwłaszcza jeśli w okolicy brakuje parkingów, na których będzie można bezpieczne pozostawić auto.

Podsumowując i odpowiadając na pytanie ile deweloper schodzi z ceny: każda lokalizacja rządzi się swoimi prawami. Wszystko zależne jest od popularności danej ulicy. Jedno jest jednak pewne mieszkania w samym centrum dają mniejsze możliwości negocjacji niż te zlokalizowane na obrzeżach.

Nie ma co jednak liczyć na większy rabat niż maksymalnie 10% ceny ofertowej. Już 5% jest zadowalającym wynikiem, który pozwala zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy, które finalnie można przeznaczyć na przykład na późniejsze wydatki związane z kwestiami prawnymi przy zakupie mieszkania.

angielski

About the Author

You may also like these