Dom opieki jak się dostać

Dom opieki jak się dostać

Dom opieki jak się dostać – domy pomocy dla osób starszych to placówki, które są powszechne nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Jest to rodzaj miejsca, w którym znajdziemy profesjonalny personel medyczny oraz terapeutyczny, pomagający osobom starszym lub takim, które ucierpiały w różnego rodzaju wypadkach i nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Jak wygląda procedura, by dostać się do domu dla seniora i jak wygląda funkcjonowanie w takim miejscu?

Domy opieki dla osób starszych – co warto wiedzieć na temat tego rodzaju placówek?

Dom opieki społecznej jest to miejsce, w którym najczęściej możemy spotkać osoby starsze, ale nie tylko. Jest to placówka prywatna lub państwowa, gdzie mieszkają osoby, które nie są w stanie zaopiekować się sobą, cierpią na różnego rodzaju dolegliwości, uniemożliwiające samodzielne funkcjonowanie. Osoby, które uległy różnym wypadkom, osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi lub psychicznymi czy osoby starsze, które potrzebują opieki wyspecjalizowanej kadry. Domy pomocy społecznej możemy podzielić na te, które działają całodobowo oraz na te, które funkcjonują jedynie w ciągu dnia. Co to właściwie oznacza? Jedni przychodzą lub są przywożeni przez bliskich do domu opieki, gdzie spędzają czas wraz z innymi osobami, grają, uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach czy warsztatach, prowadzą liczne dysputy.

Spędzanie czasu w domu seniora – kontakty z innymi podopiecznymi oraz personelem opiekującym się placówką

Dzięki temu osoby w podeszłym wieku mają zapewnione atrakcje oraz towarzystwo przez cały dzień. Co więcej mają dostęp do opieki medycznej oraz do serwowanych na miejscu wysiłków. Dla osób, które na co dzień nie mają możliwości towarzyszenia osobom starszym, na przykład dzieci nie są w stanie towarzyszyć całymi dniami rodzicom z powodu wielu zajęć w pracy, tego rodzaju rozwiązanie jest pewnego rodzaju środkiem zastępczym, pozwalającym na bardziej aktywne i kreatywne spędzanie czasu przy jednoczesnej opiece. Z kolei drugim rodzajem miejsc, jakimi są prywatne domy opieki to całodobowe placówki, w których przez dwadzieścia cztery godziny podopieczni są pod ochroną personelu medycznego – głównie pielęgniarek dyżurujących.

Dzienny lub całodobowy ośrodek dla osób starszych – na czym polega ich funkcjonowanie i w jakich aspektach się różnią?

To one zajmują się osobami, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Często w takim miejscu jak dom dla seniora pracują także opiekunowie i wolontariusze, którzy pomagają w myciu czy karmieniu osób niemogących samodzielnie zjeść posiłku. Jak więc dostać się do takiego miejsca jak dom spokojnej starości ? Dostanie się do domu opieki dla seniora nie jest szczególnie trudne. W zależności od stopnia niepełnosprawności możemy starać się o przeniesienie do dziennego domu lub do całodobowego. Dzienny dom pomocy będzie ciekawą formą spędzania czasu i przebywania w towarzystwie osób w podobnym wieku, natomiast całodobowa placówka wymaga już nieco więcej zachodu.

Jak wygląda proces przeprowadzki osoby starszej do domu seniora oraz kto pokrywa koszty tego rodzaju pobytu?

Dom opieki jak się dostaćPrzede wszystkim należy skontaktować się z lekarzem, który zbada osobę, którą chcemy umieścić w takim domu. Wykazanie całkowitej niepełnosprawności i brak możliwości sprawowania opieki nad osobą to podstawy do przyjęcia do placówki. W tym celu należy udać się do domu spokojnej starości na rozmowę. W tym celu udaje się sama osoba zainteresowana lub jej pełnomocnik, jeśli jest to osoba starsza, której trudno będzie przyjechać na rozmowę do ośrodka. W placówce konieczne będzie złożenie specjalnego wniosku, w którym należy uzupełnić wszelkie niezbędne dane osoby, która ma w przyszłości zamieszkać w domu pomocy. Wiele osób zastanawia także kwestia finansów. Zazwyczaj koszty przebywania w domu opieki pokrywane są z emerytury przyznanej osobie starszej. W przypadku kiedy emerytura jest niewystarczająca lub mamy do czynienia z prywatną placówką, wówczas koszty mogą być zdecydowanie większa. Wtedy poza emeryturą osoby starszej konieczna będzie także pomoc finansowa ze strony bliskich i rodziny, którzy do tego czasu opiekowali się na przykład babcią.

Aktywizacja osób starszych – zajęcia rehabilitacyjne oraz aktywizujące umysł – to bardzo ważne elementy zajęć w ośrodku dla osób starszych

W ośrodkach organizowane są zajęcia aktywizujące osoby starsze oraz te, które trafiają tam po różnych wypadkach także będąc osobami młodymi. Aktywizacja odbywa się zarówno na polu fizycznym, jak i psychicznym. Z jednej strony mamy do czynienia z fizjoterapeutami czyli specjalistami, którzy starają się przywrócić większą sprawność ruchową osobom w domu starości. Dzięki temu niektórzy mogą odzyskać nieco więcej sprawczości. Z kolei szereg zajęć aktywizujących umysł osób starszych ma na celu pobudzić go do działania. Dzięki temu osoby w podeszłym wieku mogą wciąż starać się utrzymać wysoki poziom swojej świadomości, prowadzić rozmowy z innymi. Dzięki temu można spowolnić wiele procesów powodujących, że choroby wieku starczego będą rozwijały się wolniej.

About the Author

You may also like these