Endoproteza stawu kolanowego – materiały

Endoproteza stawu kolanowego - materiały

Endoproteza stawu kolanowego – materiały jakie są stosowane: starsze osoby, które cierpią na uciążliwy ból kolan, mogą zdecydować się na endoprotezę stawu kolanowego. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, kiedy farmakoterapia i rehabilitacja nie dają odpowiednich efektów w leczeniu zmian w kolanie. Zabieg chirurgiczny wszczepienia implantu stawu kolanowego może poprawić jakość i komfort dotychczasowego życia. W niniejszym tekście przybliżamy temat materiałów stosowanych do endoprotezy stawu kolanowego. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią. 

Endoproteza stawu kolanowego – najważniejsze informacje

Wymiana stawu kolanowego na implant stawu kolanowego jest konieczna u wielu pacjentów, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Silny ból kolana ogranicza sprawność i może wynikać z urazu, choroby zwyrodnieniowej stawów bądź reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Endoproteza stawu kolanowego polega na zastąpieniu uszkodzonego stawu za pomocą sztucznego implantu. Jest to znana powszechnie procedura i od dawna stosowana. Endoproteza stawu kolanowego a materiały, z których jest wykonany implant – to pytanie nurtuje wiele osób. Implanty stawu kolanowego są wykonane najczęściej ze stopów metalu, tworzyw sztucznych lub materiałów ceramicznych. Implanty są przytwierdzane do kości z użyciem cementu akrylowego. 

Szczególnie polecamy:

Staw kolanowy jest bardzo skomplikowany, ponieważ kości przesuwają się względem siebie gdy kolano się zgina. Niekiedy może to jednak być utrudnione i wtedy konieczne jest zastosowanie endoprotezy stawu kolanowego. Pierwsze projekty implantów stawu kolanowego brały pod uwagę umieszczenie w miejscu stawu kolanowego zawiasu, który łączyłby dwa elementy. W nowszych projektach brano natomiast pod uwagę złożoną budowę stawu, tak aby dokładniej odwzorować poruszanie się stawu kolanowego. Obecnie często stosuje się własne więzadła pacjenta. Na rynku można znaleźć kilku producentów endoprotez stawów kolanowych i więcej niż 150 rodzajów samych implantów.

W ostatnim czasie pojawiły się projekty protez biorące pod uwagę płeć. Badania bowiem wskazują, iż kształt oraz proporcje kolan u kobiet są inne niż u mężczyzn. W związku z tym producenci implantów stworzyli elementy, które są lepiej dopasowane do kolana kobiecego. Nie ma jednak żadnych badań, według których implanty przeznaczone dla konkretnej płci są bardziej trwałe niż standardowe implanty.

Endoproteza stawu kolanowego – materiały

Endoproteza stawu kolanowego - materiały
Endoproteza stawu kolanowego – materiały

Stosowane do wykonania zabiegu endoprotezy stawu kolanowego metalowe elementy implantów tworzone są z tytanu albo stopów kobaltowo-chromowych. Elementy implantów, które są wykonane z tworzywa sztucznego, zrobione są z polietylenu o ultra wysokiej masie cząsteczkowej. Całość waży około 400-500 gramów. Łączna waga różni się w zależności od rozmiaru implantu stawu kolanowego.

Materiały do endoprotezy stawu kolanowego powinny być przede wszystkim biokompatybilne. Co to w praktyce oznacza? Oznacza to, iż po umieszczeniu implantu w organizmie nie może dojść do reakcji odrzucenia. Ponadto, materiały muszą nie tracić swojego kształtu oraz swojej wytrzymałości przez długi czas. Ponadto, materiały powinny idealnie naśladować strukturę kolana, to znaczy powinny być jednocześnie wystarczająco silne, jak i wystarczająco elastyczne. Idealny materiał na protezę stawu kolanowego powinien wytrzymać obciążenie równe ciężarowi ciała oraz umożliwiać odpowiednie poruszanie się elementów względem siebie.

Cement kostny jako materiał do endoprotezy stawu kolanowego

Aby utrzymać endoprotezę stawu kolanowego we właściwym miejscu stosuje się dwa rodzaje mocowań. Najczęściej wykorzystywany jest szybko utwardzający cement kostny, czyli polimetylmetakrylat. W niektórych przypadkach stosowane jest bezcementowe mocowanie, które polega na wrastaniu nowej tkanki kostnej w powierzchnię endoprotezy stawu kolanowego.

Czasami stosowane są również endoprotezy hybrydowe, przy których mocowaniu umieszcza się część udową bez cementu, a część piszczelową i rzepkową z cementem. Istotna jest dokładna ocena danej sytuacji przez chirurga, tak aby wybrać odpowiedni sposób mocowania elementów protezy. 

Endoprotezy rewizyjne – czym są?

Endoprotezy rewizyjne mają zazwyczaj dłuższe trzony, które umieszczane są w kości. Żywotność oraz skuteczność implantów jest zależna od wielu czynników, a przede wszystkim od tego, czy pacjent jest otyły lub czy jest aktywny fizycznie. Tak jak i normalne jest zużywanie się naturalnego stawu, tak samo może dojść do konieczności wymiany wstawionego implantu. Taka operacja jest nazywana rewizją stawu. 

Rewizja stawu wymaga odpowiednich elementów, które mają dłuższe trzony. Dopasowują się one do kości udowej oraz piszczelowej. Często są do nich doczepione metalowe elementy nazywane augmentami rewizyjnymi. Elementy rewizyjne mają bardzo często w centrum kolana mimośród, który jest wystarczająco duży, aby zapewniać właściwą stabilność kolana. Może jednak dojść do sytuacji, w której kolano jest niezwykle niestabilne i brakuje w nim sporej ilości kości. Wtedy konieczne może być połączenie obu kości, piszczelowej i udowej, z użyciem zawiasu.

Artykuł powstał we współpracy ortopedów z Ortho Expert oraz www.boszkowo.org.pl

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl

About the Author

You may also like these