Filtry przemysłowe do powietrza

Filtry przemysłowe do powietrza

Zanieczyszczenia powietrza stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, a także środowiska naturalnego. Wiele możemy usłyszeć o tym, jak niekorzystnie wpływają na nas smog czy spaliny samochodowe, jednak warto mieć świadomość, że źródłem zanieczyszczeń jest także przemysł. Firmy wykorzystują specjalistyczne filtry przemysłowe do powietrza, które pomagają oczyszczać powietrze z zalegających cząsteczek substancji niebezpiecznych. Na czym polega filtrowanie powietrza w przemyśle?

Pomiar poziomu zanieczyszczeń

W każdej fabryce, firmie produkcyjnej czy elektrowni obowiązkowy jest pomiar poziomu zapylenia. Obowiązek ten wynika bezpośrednio z przepisów prawa i ma na celu nie tylko ochronę pracowników, lecz również zmniejszenie emisji substancji potencjalnie niebezpiecznych. Wykonanie pomiarów i uzyskanie miarodajnych wyników to pierwszy krok do tego, by efektywniej oczyszczać powietrze. Nadmiar substancji zawieszonych przenika do płuc człowieka, a także do atmosfery, przez co jest niezwykle szkodliwy. Posiadając dane dotyczące ilości i rodzaju zanieczyszczeń, istnieje możliwość doboru odpowiedniego systemu filtracji. Miejmy na uwadze, że zupełnie inne filtry przemysłowe do powietrza znajdują zastosowanie w firmach produkujących części samochodowe, inne w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym. 

Czy filtrowanie powietrza jest obowiązkowe?

Filtry przemysłowe do powietrza
Filtry przemysłowe do powietrza

Wśród przedsiębiorców często pojawia się pytanie, czy filtrowanie powietrza jest obligatoryjne czy może fakultatywne? Otóż odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników. Przede wszystkim musimy określić poziom zapylenia, jaki występuje w danym miejscu. Przy przekroczeniu podstawowych norm, zakup i montaż filtrów przemysłowych do powietrza są obowiązkowe. Nie można bowiem narażać pracowników ani innych osób, mających kontakt z zanieczyszczonym powietrzem.

Jeśli natomiast normy nie są przekroczone, filtracja jest dobrowolna, o ile jej obowiązek nie wynika z innych, szczególnych przepisów prawa. Z drugiej strony, etyka prowadzenia biznesu nakazuje dbać o zdrowie pracowników, a także o środowisko naturalne. Obecnie coraz większą wagę przywiązujemy do tego, aby wypuszczać do atmosfery jak najmniej substancji szkodliwych. Ich zredukowanie do zera nie jest możliwe, jednak warto podejmować działania, które mają na celu ochronę przyrody i zdrowia ludzkiego. Dlatego przedsiębiorcy coraz chętniej nabywają filtry przemysłowe do powietrza, spełniające surowe kryteria i odpowiadające ogólnoświatowym standardom. Zapewniają one o wiele skuteczniejsze oczyszczanie powietrza, które następnie wydostaje się na zewnątrz. 

Schemat działania filtrów przemysłowych do powietrza

Jak działają filtry przemysłowe do powietrza https://airconfilters.pl/filtry-do-przemyslu-i-produkcji/? Sam schemat jest bardzo prosty, choć oczywiście sama budowa urządzeń będzie już nieco bardziej skomplikowana. Najogólniej rzecz ujmując, filtry przemysłowe do powietrza wyposażone są w systemy, które zasysają powietrze z otoczenia. Następnie przechodzi ono przez stosowny materiał, który można porównać do sitka. Zadaniem ów sitka jest zatrzymanie substancji potencjalnie szkodliwych, a więc cząsteczek pyłów, kurzu czy spalin. Oczyszczone powietrze, które przejdzie przez sito, wpompowywane jest z powrotem do otoczenia.

Czy filtry są w stanie pochłonąć wszelkie zanieczyszczenia? Niestety, nie dysponujemy obecnie urządzeniami idealnymi, które byłyby w stanie całkowicie oczyścić powietrze. Najczęściej ich skuteczność szacowana jest na ponad 90%, co oznacza, że większość zanieczyszczeń zostaje w filtrze. Niemniej jednak zawsze pewna ich część zostanie oddana z powrotem do otoczenia. Bardzo istotny jest wybór odpowiedniego urządzenia, które będzie dostosowane do potrzeb konkretnej jednostki. Pod uwagę bierzemy tutaj przede wszystkim stopień zapylenia oraz metraż, na przykład hali produkcyjnej.

Jaki jest koszt utrzymania filtrów przemysłowych do powietrza?

Zakup filtra przemysłowego do powietrza wiąże się z koniecznością poniesienia pewnego wydatku. Niemniej jednak musimy mieć na uwadze także koszty związane z jego utrzymaniem, tak aby był w stanie spełniać on swoje podstawowe zadanie. Przede wszystkim konieczne będzie okresowe czyszczenie filtra. To, jak często musimy go czyścić, zależy od wielu czynników. Producenci najczęściej wydają w tej kwestii stosowne rekomendacje, którymi oczywiście warto się kierować.

Bardzo istotne są też regularne prace konserwacyjne i przeglądy. Dzięki nim możemy sprawdzić, czy filtry przemysłowe do powietrza pracują w sposób prawidłowy. Koszty utrzymania systemu filtracyjnego stanowią oczywiście dla przedsiębiorcy koszt uzyskania przychodu. Oznacza to, że poniesione wydatki może on odliczyć od podstawy opodatkowania. Dotyczy to nawet tych przedsiębiorców, którzy decydują się zainstalować filtr powietrza fakultatywnie.

Pamiętajmy, że choć koszty zakupu i utrzymania filtrów nie są niskie, to ich poniesienie w wielu przypadkach będzie konieczne. Filtry pozwalają bowiem w lepszy sposób zadbać o zdrowie pracowników, a także o środowisko naturalne poprzez zmniejszoną emisję substancji szkodliwych. 

Aircon filtry przemysłowe
Woźniaka 28
40-389 Katowice
322022079
airconfilters.pl

About the Author

You may also like these