Higiena i opieka dentystyczna od najmłodszych lat

Higiena i opieka dentystyczna od najmłodszych lat

Higiena i opieka dentystyczna od najmłodszych lat – jako rodzice mamy zaszczepiać w naszych dzieciach właściwe postawy i wzorce obowiązujące we wszystkich dziedzinach ich życia – wzorce moralne i etyczne oraz związane z prawidłowym i zdrowym odżywianiem, higieną i ogólnymi odpowiednią pielęgnację zębów i dziąseł.

Pierwszy ząbek należy szczotkować i regularnie o niego dbać, ponieważ taka postawa nie tylko chroni nasze dzieci przed próchnicą, ale także kształtuje pozytywne wzorce dotyczące higieny jamy ustnej i zębów w dorosłym życiu. Dzięki niemu nasze dzieci będą regularnie chodzić do dentysty, co ich nie przestraszy.

Dentysta – nie warto unikać…

Dentyści, zwani też wymiennie dentystami, napawają niejednego z nas lękiem. Wiele razy ma to związek z traumatycznymi lub traumatycznymi doświadczeniami związanymi z wizytą w jego gabinecie, więc bardzo niechętnie wracamy do fotela. Niestety takie zachowanie może prowadzić do tak zwanego błędnego koła, ponieważ im dłużej zwlekamy z wizytą u dentysty, tym większy ból sobie zadajemy. Ponadto bagatelizowanie zmian zachodzących w zębach i dziąsłach oraz ubytkach może prowadzić do poważniejszych powikłań lub stanów zapalnych, prowadzących niekiedy do niepowodzenia dentysty w ratowaniu chorego zęba.

Oto dlaczego unikanie dentysty się nie opłaca

Higiena i opieka dentystyczna od najmłodszych lat
Higiena i opieka dentystyczna od najmłodszych lat

W tym celu konieczna jest edukacja dzieci i młodzieży od najmłodszych lat w zakresie prawidłowego podejścia do higieny jamy ustnej i zębów. Powinny myć zęby co najmniej dwa razy dziennie – używając miękkiej lub średnio twardej szczoteczki do zębów, w zależności od stanu i wrażliwości dziąseł – aby uniknąć odkładania się resztek jedzenia w przestrzeniach międzyzębowych, co może prowadzić do do powstawania kamienia nazębnego. Znany jako płytka nazębna – kamień nazębny, który tworzy się na zębach, nie jest usuwany i jest jedną z przyczyn poważnych chorób dziąseł, takich jak zapalenie przyzębia. Do wyboru mamy zarówno szczoteczki konwencjonalne, jak i elektryczne, ale oprócz szczotkowania warto używać specjalnej nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, co jest również bardzo przydatne, jeśli chcemy uniknąć powstawania kamienia nazębnego.

Regularne wizyty u dentysty nie tylko pomagają utrzymać zęby i dziąsła w doskonałym zdrowiu i dobrej kondycji, ale także pomagają we wczesnym wykryciu wszelkich zmian, ubytków i nieprawidłowości, szybka reakcja i leczenie pozwoli uniknąć bólu i powikłań, które mogą wystąpić, jeśli będziemy zwlekać długo przed podjęciem decyzji o leczeniu zębów.

Jak skutecznie zachęcić dzieci do wizyty u dentysty?

Dzieci często boją się wizyty u dentysty, być może ze względu na biały fartuch lekarza. Przyczyną tej sytuacji są także rodzice, którzy bez powodu straszą swoje dzieci mówiąc: „Jak nie będziesz mył zębów i jadł tyle cukru, to na pewno wypadną ci zęby”.

Pod żadnym pozorem nie należy wypowiadać się negatywnie na temat dentysty, ponieważ może to stać się w przyszłości powodem strachu i niepokoju u naszych dzieci. Zamiast tego najlepiej zachęcić dziecko do wizyty u dentysty, aby zobaczyć swoje „piękne zęby” i upewnić się, że wszystkie są zdrowe. Obecnie dentyści często wręczają małym, ale dzielnym pacjentom specjalne świadectwa odwagi i drobne upominki – co dodatkowo zachęca dzieci do odwiedzania jego gabinetu w przyszłości i dbania o swoje zęby.

Leczenie stomatologiczne bez bólu – czy to możliwe?

Dziś medycyna i nowoczesna stomatologia świadczą usługi https://doboszimplanty.pl/uslugi/ na bardzo wysokim poziomie, dlatego bezbolesne leczenie stomatologiczne jest powszechne.

Najczęstszą formą znieczulenia podczas leczenia stomatologicznego jest metoda iniekcyjna, która polega na wstrzyknięciu odpowiedniej substancji znieczulającej w dziąsło obok leczonego zęba. Właściwie tylko moment przekłucia dziąsła jest bolesny, towarzyszy mu lekkie uczucie wzdęcia i mrowienia. Jednak ból jest porównywalny do uczucia ugryzienia przez komara. Jest to najpopularniejszy rodzaj znieczulenia stosowany w leczeniu tradycyjnym i kanałowym zębów, a także przy usuwaniu (tzw. ekstrakcji) zęba.

W ostatnim czasie popularną formą znieczulenia stało się znieczulenie komputerowe, podczas którego za pomocą specjalnego sprzętu podaje się pacjentowi odpowiednią dawkę środka przeciwbólowego i wstrzykuje się go małą igłą – indywidualnie według potrzeb każdego organizmu. Stosowane są najczęściej w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych podczas zabiegów ekstrakcji zęba lub zabiegów w całej jamie ustnej. Dodatkowo możliwe staje się leczenie i usuwanie zębów w znieczuleniu – zabieg ten jest odpowiedni dla osób, które mają silny lęk przed dentystą, a gdy chcemy usunąć więcej zębów na raz lub u małych dzieci – leczenie stomatologiczne nie jest możliwe tradycyjnie.

Dobosz Implanty Zębów
aleja Piastów 3
70-325 Szczecin
+48 91 485 02 74
www.doboszimplanty.pl

About the Author

You may also like these