Ile czasu trwa terapia alkoholowa?

Ile czasu trwa terapia alkoholowa?

Ile czasu trwa terapia alkoholowa? Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, a przy tym obciążającą samego chorego jak i osoby mu bliskie. Nałóg ten często powoduje odwrócenie się od bliskich, a alkohol staje się alternatywą dla szarej, nudnej codzienności. W pewnym momencie samodzielne porzucenie trunku jest niemożliwe, a zespół odstawienia daje o sobie silnie znać. Przyznanie się do problemu oraz skorzystanie z pomocy w leczeniu alkoholizmu jest pierwszym krokiem do wyzdrowienia.

Detoks jako początek terapii uzależnień

Odwyk alkoholowy przeważnie wiąże się z korzystaniem z pomocy w leczeniu ambulatoryjnym lub stacjonarnym. W niektórych przypadkach przymus leczenia jest efektem nałożenia nakazu sądowego zobowiązującego do podjęcia terapii. Czy można leczyć się samodzielnie? Tak, lecz odtruwanie organizmu nie jest zalecane w przypadku długotrwałego picia. Jak pokazują badania, nawet w przypadku pacjentów, którzy nie trwają w nałogu długo, powodzenie takich terapii, nie jest wysokie. Samo leczenie alkoholizmu polega wpierw na odtruciu organizmu z działań toksyn. Klinika dla alkoholików jest tutaj specjalnym miejscem, gdzie można szukać pomocy w odtruciu ciężkich przypadków. Detoks można rozpocząć już w kilka godzin po zaprzestaniu picia. Niestety nie zawsze jest to przyjemny proces. Dlaczego? Nawet jeśli zespół abstynencji nie daje o sobie znać, w grę wchodzą także inne niepożądane efekty uboczne, jakie daje leczenie alkoholizmu. Mogą wówczas pojawić się trudne do opanowania stany lękowe, wymioty. Także psychika ma wpływ na działanie organizmu. Zaburzony metabolizm domaga się wyrównania stanu alkoholu i dopływu stymulantów. Odwyk alkoholowy często wiąże się także z drgawkami, halucynacjami, skokami ciśnienia oraz kołataniem serce. Ile jednak trwa detoks? Czas, jaki jest potrzebny na przebrnięcie przez ten etap i rozpoczęcie terapii, zależny jest od indywidualnego stanu pacjenta. Wedle  „National Library of Medicine” pierwsze efekty osiąga się po ośmiu godzinach. Najsilniejszy opór ciała pojawia się w przeciągu 72 godzin, zaś sam odwyk trwa maksymalnie 30 dni. Gdy w grę wchodzą też inne substancje odurzające, należy też rozpatrzyć jednoczesne leczenie uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Masz problem to skorzystaj z esperal Poznań https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/

Leczenie alkoholizmu w trybie ambulatoryjnym

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, ile czasu trwa leczenie alkoholizmu? Każda terapia jest uzależniona od stanu pacjenta i dostosowywana indywidualnie  Ciężko jednoznacznie określić ile będzie trwała. Indywidualna terapia alkoholowa bierze pod uwagę przede wszystkim czas, z jakim pacjent obcował w upojeniu alkoholowym. Alkohol jest związkiem silne oddziałującym zarówno na cechy fizyczne jak i psychiczne. Na tyle silnie, że niestety nie zawsze kilku – czy kilkunastodniowa abstynencja pozwoli na zawsze pozbyć się problemu.

Czy leczenie w trybie ambulatoryjnym może pomóc? Ten rodzaj terapii pozwala na prowadzenie normalnego życia na co dzień. Pacjent korzysta z fachowej pomocy i walczy z nałogiem. Jednocześnie nie zamyka się na sprawy zawodowe czy rodzinne. Taka terapia uzależnień od alkoholu wymaga jednak zachowania ścisłego reżimu przestrzegania nakazów oraz sporej motywacji i asertywności. Podczas leczenia ambulatoryjnego nie zmienia się otoczenie pacjenta. Mogą pojawić się na drodze do wyleczenia potencjalne pokusy. Plusem jest szybkie wypróbowanie nowych metod do walki z nałogiem w realnym życiu i łagodne przejście od terapii do życia poza nią. Nie ma tu miejsca o szoku i życiu w zupełnie nowej rzeczywistości jak np. w przypadku leczenie podjętego w zamkniętym ośrodku leczenia alkoholizmu.

Natomiast czas, jaki trzeba przeznaczyć na leczenie, jest uzależniony od rodzaju wybranej pomocy. Grupy wsparcia posiadają własne programy do leczenia uzależnień. Przeważnie spotkania takich grup trwają od sześciu miesięcy do roku regularnych wizyt. Ich czas może się jednak różnić od Ośrodka terapii uzależnień https://osrodek-leczenia-uzaleznien.com.pl/ oraz programu i stanu pacjenta.

Ile trwa leczenie alkoholizmu w trybie zamkniętym?

Jak się popada w alkoholizm – czy to już odpowiedni moment na leczenie?Terapia alkoholowa zamknięta może być wyjściem dla osób, które nie posiadają tak silnej motywacji do walki z nałogiem. Na czym polega takie leczenie? Ośrodki prowadzą terapię w odosobnieniu od dotychczasowego środowiska. Po pierwsze w pobliżu nie ma już tych samych ludzi i miejsc, a co za tym brakuje pokus. Po drugie zmiana krajobrazu na turystyczny zakątek daje silniejszą motywację do pracy nad sobą. Zwłaszcza w komfortowych warunkach dodatkowych atrakcji (boisk, basenów, sauny, kortów tenisowych itp.). Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu zapewniają możliwości wypełnienia tego dnia aktywnościami, sportem, nowym hobby.

Ile czasu zajmuje terapia w trybie zamkniętym? Podczas przyjęcia pacjent jest poddawany szczególnemu badaniu oraz prowadzony jest wywiad. Program jest dopasowany do zaawansowania problemu. Spotkania z psychologiem i terapeutą pozwalają na dopracowanie szczegółów terapii i wybór metody leczenia, która ma szansę przynieść najlepsze rezultaty.

Skuteczna terapia alkoholowa https://prywatny-osrodek-uzaleznien.pl/ trwa krócej niż w leczeniu ambulatoryjnym. Turnusy odbywają się przez miesiąc lub w okresie do 8-12 tygodni. W tym czasie prowadzony jest pełny detoks organizmu, a pacjenci korzystają ze wspólnych spotkań indywidualnych i grupowych. Zajęcia trwają około ośmiu godzin dziennie, a sam okres pracy w trybie zamkniętym jest znacznie intensywniejszy.

About the Author

You may also like these