Jak działa system RFID?

Jak działa system RFID?

Jak działa system RFID? Coraz popularniejsza technologia RFID w dużym stopniu zmieniła obraz współczesnego rynku. To właśnie dzięki niej rozwiązano wiele problemów, które niekiedy wydawały się być nie do rozwiązania. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, w jaki sposób działa wcześniej wspomniany system i czemu zawdzięcza swoją niespotykaną dotąd skuteczność. Jakie funkcje posiada nośnik danych? Co umożliwia czytnik RFID? Co powinniśmy wiedzieć o antenie RFID? W jaki sposób działa system RFID? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Nośnik danych – jakie ma funkcje?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie znaczników RFID, wówczas moglibyśmy stwierdzić, że są to małe elementy, które mocowane są do przedmiotów za pośrednictwem kleju. Niekiedy wykorzystuje się w tym celu nity. Znaczniki mają formę etykietek samoprzylepnych, chipów, ewentualnie małych pudełek. Co ciekawe, w zdecydowanej większości przypadków nie wymagają one zasilania, ponieważ zasilane są poprzez antenę nadajnika. Są w stanie odczytywać przedmioty, które znajdują się w odległościach od 0,5 do nawet 5 metrów. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że zarówno w transporcie, jak i w branży logistycznej dość powszechne jest stosowanie tagów aktywnych, które charakteryzują się niewielkich rozmiarów baterią, która zwiększa zasięg pracy. Przeciętny znacznik możemy podzielić na trzy części. Pierwsza z nich to prosty układ elektroniczny, który zbudowany jest z pamięci i mikroprocesora. Dzięki niemu możliwe jest zarówno przechowywanie, jak i przetwarzanie danych lub wysyłanie radiowego sygnału. Drugą częścią jest antena komunikacyjna, która służy do wysyłania lub odbierania sygnałów. Ostatnią częścią jest obudowa. W praktyce jest to plastikowa karta, kapsułka, papier, pojemnik, ewentualnie folia przylepna.

Zobacz koniecznie:

Czytnik RFID – co umożliwia?

Nie trzeba być specjalistą, aby móc wywnioskować, że identyfikacja RFID jest realna dzięki czytnikom. Czym one są? Otóż są to specjalistyczne urządzenia stacjonarne lub mobilne, które wyposażone są w moduł transmisji radiowej, czyi antenę, dzięki której możliwe jest wysyłanie i odbieranie danych do znaczników. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że czytniki mogą być umieszczone zarówno stacjonarnie, jak i działać jako tradycyjny skaner ręczny- w zależności od indywidualnych preferencji. Nie ma problemu jeśli chodzi o wbudowanie ich w sprzęt elektroniczny lub zainstalowanie do pojazdu. Przeciętny czytnik RFID posiada specjalistyczne gniazda, które służą do tego, aby połączyć jedną z dwunastu anten. Zdarzają się przypadki, w których doskonałym rozwiązaniem okazują się czytniki zintegrowane. Charakteryzują się tym, że zawierają w obudowie zarówno antenę, jak i czytnik układu elektronicznego, co z pewnością jest kwestią dość zaskakującą i innowacyjną.

Antena RFID- co powinniśmy o niej wiedzieć?

Kolejnym niezwykle istotnym elementem systemu RFID jest antena RFID, której to zadaniem jest zasilanie pasywnych tagów RFID za pośrednictwem fal radiowych, które odbierane są przez antenę znacznika. Dodatkowo odbiera ona elektromagnetyczne sygnały, które to nadawane są przez transpondery znaczników- w dalszej kolejności przekazywane są one do czytnika. Na rynku elektronicznym znaleźć można wiele różnych anten. Ich wybór jest niekiedy dość problematyczny, tym bardziej, jeśli chcemy je dobrać pod konkretne środowisko pracy. Do najpopularniejszych rozwiązań możemy zaliczyć anteny, które wyróżniają się polaryzacją liniową i okrągłą. Te pierwsze posiadają dalekie zakresy pól elektrycznych, dodatkowo ich moc jest w pełni satysfakcjonująca, dzięki czemu przenikanie przez poszczególne materiały nie jest czymś problematycznym. W praktyce oznacza to, że odczytywanie tagów jest łatwiejsze. Jeśli chodzi o anteny okrągłe- są one mniej wrażliwe na orientację znacznika, dzięki temu nie mają problemów z tym, aby odczytać znacznik nawet pod dużym kątem.

W jaki sposób działa system RFID?

Co to jest system RFID?Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że podstawowy system RFID wyróżnia się tym, że posiada dwa układy elektroniczne. Pierwszym z nich jest czytnik, który zawiera generator o dużej częstotliwości, obwód rezonansowy i woltomierz, dzięki któremu możemy poznać wartość napięcia. Druga część systemu to transporder, który nazywany jest powszechnie znacznikiem lub takiego. Posiada on obwód rezonansowy, które to dostrojony jest do częstotliwości sygnału, co z pewnością jest godne uwagi. Ważną kwestią jest ustawienie anteny czytnika i transpondera- najczęściej są umieszczone w pewnej odległości, jednakże istotna jest kwestia tego, aby cewki były sprzężone magnetycznie. Technologia RFID wytwarza pole magnetyczne, które zasila mikroprocesor. W praktyce odczyt jest niezwykle szybkim procesem, którego czas wynosi maksymalnie kilkanaście sekund. Jeśli chodzi o maksymalny zasięg systemu, mówi się o tym, że jest on równy dwóm średnicom anteny czytnika.

About the Author

You may also like these