Jak pożegnać ukochanego zwierzaka?

Jak pożegnać ukochanego zwierzaka?

Jak pożegnać ukochanego zwierzaka? Niektóre zwierzęta domowe żyją nawet 20 lat, jednak z odejściem innych musimy pogodzić się znacznie wcześniej. Pożegnanie ukochanego pupila nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza jeśli był on z nami niemalże od początku swojego życia. Jak przygotować się do odejścia zwierzęcia i w jaki sposób, zgodnie z obowiązującym prawem, można go pożegnać?

Śmierć naturalna a eutanazja

W polskim prawie eutanazja człowieka traktowana jest jak zabójstwo, zatem jest to proceder całkowicie nielegalny. Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku zwierząt – te można uśpić, jeśli występują konkretne powody. Najczęściej jest nim nieuleczalna choroba, która sprawia, że pupil cierpi. Weterynarze usypiają także agresywne zwierzęta, które stanowią zagrożenie dla otoczenia. Niemniej jednak większość z nas najpierw boryka się z chorobą pupila, a następnie musi pogodzić się z jego uśpieniem. W takim przypadku możemy niejako przygotować się do odejścia zwierzęcia, choć mowa tutaj głównie o kwestiach formalnych. Psycholodzy są zdania, że nie sposób przygotować się w pełni na śmierć bliskiej osoby ani nawet domowego zwierzaka. Zawsze odejście będzie ciosem, będzie też wiązało się z koniecznością przeżycia żałoby. Nie wszystkie zwierzaki są usypiane – czasami do ich śmierci dochodzi w sposób naturalny. Najczęściej pierwsze symptomy odchodzenia pojawiają się już na kilka tygodni przed śmiercią – zwierzak staje się słaby, przestaje reagować na bodźce, nie chce przyjmować pokarmów. Do śmierci naturalnej również nie możemy się przygotować, chociażby dlatego, że nigdy nie wiemy, kiedy tak naprawdę nastąpi. Problem narasta, gdy w domu mieszkają dzieci, które jeszcze nie rozumieją, czym jest śmierć. Rodzice muszą nie tylko przeżywać żałobę po stracie zwierzęcia, lecz również poradzić sobie z negatywnymi emocjami swoich pociech.

Polecamy uwadze:

Jak zgodnie z prawem możemy pożegnać ukochanego zwierzaka?

Jak pożegnać ukochanego zwierzaka?
Jak pożegnać ukochanego zwierzaka?

Na filmach możemy zobaczyć, jak zwłoki ukochanego zwierzęcia zakopywane są w ogrodach bądź w lasach. Niemniej jednak takie działanie jest w Polsce nielegalne. Wynika to głównie z kwestii sanitarnych. Rozkładające się zwłoki, które nie są w odpowiedni sposób zakonserwowane, mogą stanowić poważne zagrożenie dla otoczenia. Dlatego też właściciele zwierząt muszą pochować je w inny sposób. Najprostszym rozwiązaniem jest pozostawienie zwierzęcia u weterynarza, który dopełni wszelkich formalności. Niemniej jednak nie przeprowadza on pogrzebu we własnym zakresie ani nie składuje zwłok, a jedynie oddaje je do specjalistycznych krematoriów. Sami również możemy zgłosić się do krematorium dla zwierząt, tak aby bardziej humanitarnie pożegnać pupila. Krematoria udostępniają swoim klientom różne opcje. Niektóre z nich dotyczą palenia zwłok wraz z przeprowadzeniem ceremonii pożegnalnej, inne skupiają się na paleniu grupowym. W drugim przypadku nie jest możliwe zachowanie prochu zwierzęcia, jednak jest to ekonomiczna wersja dla osób z ograniczonym budżetem. Alternatywnym rozwiązaniem jest znalezienie cmentarza dla zwierząt – pochowanie na nim pupila nie wymaga przeprowadzania kremacji. Tutaj jednak pojawia się problem z dostępnością miejsc oraz lokalizacją tego typu cmentarzy. Nie znajdziemy ich w większych miastach – zazwyczaj na jedno województwo dostępny jest jeden, maksymalnie dwa cmentarze. Nierzadko miejsce na nim trzeba wykupić z dużym wyprzedzeniem, a więc opłacać je jeszcze za życia pupila.

Godne upamiętnienie zwierzęcia

Po śmierci ukochanego zwierzęcia musimy podjąć ważną decyzję dotyczącą tego, w jaki sposób zostanie pochowane jego ciało. Jednocześnie jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku. Psycholodzy uważają, że żałoba po śmierci zwierzęcia domowego może trwać nawet kilka miesięcy. W tym czasie warto znaleźć sposób, w jaki upamiętnimy pupila. Pomoże nam to poradzić sobie z żalem oraz smutkiem. Możemy na przykład stworzyć piękny album pamiątkowy, poświęcony właśnie naszemu zwierzakowi. Coraz więcej osób decyduje się skorzystać z oferty różnego rodzaju murali po portali wirtualnych, w których można w ciekawy sposób upamiętnić zwierzę. Niektórzy robią sobie tatuaż z imieniem zwierzaka, który będzie im towarzyszył już do końca życia. Istnieje wiele sposobów na to, aby zwierzak na zawsze mógł pozostać w naszej pamięci. Jednocześnie specjaliści są zdania, że nie warto zbyt szybko “pocieszać się” nowym zwierzakiem domowym. Bardzo często w natłoku emocji decydujemy się wziąć ze schroniska psa czy kota bądź zakupić takiego, który rasą odpowiada naszemu pupilowi. Tego typu działania powinni być przemyślane – pamiętajmy, że bierzemy odpowiedzialność za żywe zwierzę, które potrzebuje miłości, opieki i odpowiedniego podejścia. Dajmy więc sobie nieco więcej czasu na to, aby przeżyć żałobę i w pełni pogodzić się z odejściem ukochanego zwierzęcia. Pamiętajmy, że czas w pewnym stopniu jest w stanie wyleczyć rany, jednak wiele zależy tutaj od naszej postawy oraz zachowań. Musimy mieć też na uwadze godne pożegnanie pupila w ujęciu formalnym, a więc zapewnienie mu właściwego pochówku, jednocześnie nie narażając się na odpowiedzialność karną. 

About the Author

You may also like these