Jak uszyć plecak worek, który przypomina królika?

Jak uszyć plecak worek, który przypomina królika?

Jak uszyć plecak worek, który przypomina królika? Własnoręcznie szyte plecaki to coraz popularniejszy trend, co widać nie tylko po starszych osobach. Coraz częściej noszą je również dzieci. Bardzo modne są szczególnie wersje w formie worka, które nosi się na sznurkach. Tego typu plecaki dla dziecka można jeszcze dodatkowo urozmaicić. Ciekawym pomysłem w takich przypadkach są urocze królicze uszka, które można własnoręcznie przyszyć z tyłu. Jakie zrobić taki plecak samemu i o czym pamiętać kupując poszczególne materiały?

Co będzie potrzebne do szycia?

Podstawą przy szyciu jest odpowiednie przygotowanie akcesoriów oraz materiału. Te pierwsze ma pod ręką zazwyczaj każdy, choć zdarzają się wyjątki. Najważniejsze są oczywiście igły i nici, które można kupić w zasadzie wszędzie. Przydają się też specjalistyczne nożyczki, w które lepiej zaopatrzyć się w sklepie krawieckim. Część gospodyń upiera się, że wystarczą im takie zwykłe do papieru, ale w przypadku niektórych materiałów może się to okazać za mało. Do poprawnego odmierzania przydaje się metr krawiecki.

Jak uszyć plecak worek, który przypomina królika?W przypadku worka z króliczym uszami podstawą jest kilka osobnych materiałów. Trzeba zaznaczyć, że podawane wymiary nie zawierają zapasu na szwy. Są one przydatne, jeżeli ktoś pragnąłby jeszcze urozmaicić plecak dodatkowym łączeniem. Podstawowa wersja króliczego worka składa się jednak zasadniczo z pięciu elementów: części głównej, podszewki, tunelu na sznurek, troczki i najważniejszego, czyli uszów.

Część główna składa się z dwóch elementów, które powinny mieć wymiary około 28 centymetrów na 36. Powinny być w miarę kolorowe i dodatkowo ozdobione ciekawym wzorem. To w końcu najbardziej zauważalne przez dzieci części (oczywiście oprócz niespodziewanych uszów). Podszewka naturalnie powinna mieć te same wymiary. Trzeba pamiętać o dwóch tunelach na sznurki na osobnym materiale, znacznie węższym niż reszta (6 cm), ale dopasowanym względem jednego z boków (28 cm). Troczki powinny mieć wymiary 2 × 18 cm, ale składa się on tylko z jednej części.

Pierwszy etap szycia plecaka

Mając podstawowe materiały trzeba jeszcze pamiętać o uszach. Można je wyciąć z materiału samemu lub skorzystać ze specjalnych szablonów z Internetu. Najlepiej pobrać specjalny plik pdf, który można szybko wyszukać za pomocą Google. Trzeba jeszcze pamiętać o dodatkowych materiałach usztywniających. Najlepiej, jeśli będzie to minky lub flizelina, które są miękkie w dotyku, ale na tyle mocne, że pomogą uszom utrzymać się w pozycji pionowej.

Pierwszym krokiem jest poprawne złączenie bawełny z flizeliną, w celu dodatkowego usztywnienia. Należy spiąć je z minky od prawej strony i zszyć całość stębnówką. Szpic uszów należy zgiąć, około 2 milimetry od ściegu. Kolejnym etapem jest przerzucanie materiału na prawą stronę i wyprasowanie. Uszy mogą być skrojone ze skosu, niekoniecznie z kierunkiem nitki tkaniny. Nie jest to wymagane ze względu na elastyczność materiału, jakim jest minky.

Kolejną sprawą jest praca z troczkami, gdzie główny materiał powinien być składany koło 4 razy. Prawa strona powinna być na zewnątrz, dzięki czemu brzeg tkaniny schowa się do środka. Następnie spina się go szpilkami oraz przestębnuje blisko brzegu. Troczek jest gotowy, wystarczy go zgiąć w połowie.

Główna część szycia

Najważniejsza jest praca z główną i największą częścią plecaka. Obie przyszykowane części trzeba składać prawą stroną do wewnątrz, zszywając w dół. Blisko szwów trzeba następnie układać troczki, tak aby utworzyły specjalne pętelki, które kieruje się do środka. Całość należy składać prawą stronę do wewnątrz, wcześniej przypinając szpilkami. Tam, gdzie wszyło się troczki należy przeszyć kilka razy przód i tył. Ważne po wszystkim jest prasowanie po wywróceniu na prawą stronę.

W przypadku podszewki należy obie części należy składać od środka. Ważna jest kolejność wykonywania działań: najpierw bok, potem dół, a następnie znowu bok. Ważne jest pozostawienie dodatkowych 5 cm na wywinięcia. Kolejnym etapem jest zebranie materiałów z tunelami na sznurek. Brzegi należy zawinąć dwa razy, a następnie stębnować w odległości około 0,3 cm od brzegu. Następnie składamy materiał na pół, znowu na końcu prasując.

Końcowy etap tworzenia plecaka

Ostatnim etapem jest połączenie kolejno wszystkim materiałów. Na początku łączy się dwa najważniejsze elementy, czyli część główną oraz uszy. Należy to robić jak najbardziej symetrycznie, zważając na linię środkową. Uszy powinny być rozdzielone na odległość 3 cm. Można posłużyć się szpilkami. Następnie dodajemy tunele, które zszywamy stębnówką lub specjalnym zygzakiem.

Plecak już zaczyna przypominać worek, w którym dziecko będzie chodziło do szkoły. Wystarczy teraz dodać podszewkę, którą spina się razem z uzyskanym już workiem. Ważne, żeby z prawej strony w kierunku środka. Zszywamy na odległość około centymetra od brzegu, Uzyskaną całość należy przewrócić na prawą stronę, a pomoże w tym uzyskany wcześniej otwór.

Zostaje jedynie włożyć podszewkę do wewnątrz. Całość należy wyprasować, a sznurek należy wyjąć, najlepiej za pomocą agrafki przez kolejno: jeden tunel, drugi, a na końcu przez troczek. Plecak worek z króliczymi uszami jest już gotowy. Dziecko będzie się wyróżniało na tle kolegów, a rodzic może zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy.

About the Author

You may also like these