Jak zdobyć atest na plac zabaw?

Jak zdobyć atest na plac zabaw?

Jak zdobyć atest na plac zabaw? W Polsce każdego roku powstaje coraz większa ilość przedszkoli. Dzieje się tak, ponieważ na takie miejsca jest bardzo duży popyt. A w szczególności na przedszkola, które posiadają odpowiednie atesty, poświadczające pełne bezpieczeństwo takich miejsc. Przede wszystkim, jeżeli chodzi o jakość urządzeń się na danym placu znajdujących. Należy również dodać to, że nie wszystkie podmioty, które posiadają plac zabaw są w prosty sposób w stanie uzyskać taki dokument poświadczający bezpieczeństwo placu zabaw.

Bowiem, aby móc otrzymać taki certyfikat należy spełnić szereg kluczowych aspektów, a niestety nie wszyscy właściciele placów zabaw i producenci parków trampolin działający na terenie naszego kraju są w stanie tego dokonać. I mają właśnie tę kwestię na uwadze, postanowiliśmy znacznie szerzej przybliżyć Państwu tematykę tego, w jaki sposób można zdobyć atest na plac zabaw. Mamy nadzieję, że informacje, które Państwu przekażemy okażą się być bardzo pomocne. Zapraszamy!

Dlaczego z roku na rok rośnie zainteresowanie uzyskaniem atestu na plac zabaw?

Każdego roku w naszym kraju rośnie zainteresowanie uzyskaniem atestu na plac zabaw z kilku kluczowych przyczyn. A do przyczyn tych można zaliczyć przede wszystkim znaczące wzmocnienie bezpieczeństwa dzieci bawiących się w takim konkretnym miejscu, jak również zwiększenie zainteresowania danym placem zabaw czy torem ninja, który jest w dysponowaniu takiego poświadczenia bezpieczeństwa. Bowiem trzeba zaznaczyć również to, iż w dzisiejszych czasach bardzo mała ilość rodziców decyduje się na uczęszczanie z własnymi dziećmi do placów zabaw, które nie posiadają takiego dokumentu, ponieważ zabawa na takim niecertyfikowanym placu zabaw może wiązać się przede wszystkim ze zwiększeniem ewentualnego wypadku podczas zabawy. A jak powszechnie wiemy, każdy rodzic wolałby takich niepokojących sytuacji uniknąć.

Czym jest atest na plac zabaw?

Atest na plac zabaw jest to nic innego, jak dokument poświadczający bezpieczeństwo takiego miejsca, w szczególności w odniesieniu do urządzeń się tam znajdujących. Należy też powiedzieć w szczególności to, że atest na plac zabaw jest dokument, który zostaje wydawany na podstawie pozytywnej opinii Centrum Kontroli Placów Zabaw. W związku z tym, każdy rodzic może mieć pewność, iż w sytuacji, gdy dany plac zabaw taki certyfikat posiada, to z pewnością został on wydany na podstawie obowiązujących przepisów prawa i miejsce takie jest wtedy w pełni bezpieczne dla wszystkich osób na nim przebywających.

Jakie nieprawidłowości z pewnością wykluczą nas z uzyskania atestu na plac zabaw?

Jeżeli chodzi o nieprawidłowości, które z pewnością wykluczą nas z uzyskania atestu na plac, to trzeba do nich zaliczyć przede wszystkim: pojawienie się nieprawidłowości związanych ze zbyt twardymi siedzeniami na urządzeniach służących do zabawy i znajdujących się placu zabaw, pojawienie się problemów związanych z występowaniem niebezpiecznym elementów w urządzeniach służących do zabawy przez dzieci, jak również występowanie problemów związanych z niewystarczającą statycznością urządzeń do zabawy, które mieszczą się na danym placu zabaw.

Gdzie powinno się zgłosić w celu uzyskania atestu na plac zabaw?

W celu uzyskania atestu na plac zabaw powinniśmy się zgłosić nigdzie indziej, jak do Centrum Kontroli Placów Zabaw. Bowiem to właśnie tam pracują odpowiednie osoby, które będą w stanie w sposób umiejętny sprawdzić stan naszego placu zabaw i dać mu ewentualny certyfikat. Aczkolwiek należy pamiętać, jeżeli nasza prośba o wydanie takiego dokumentu zostanie odrzucana z przyczyn, które nie będą spełniały wszystkich wymogów, aby móc być w posiadaniu takiego dokumentu, to ponownie wnioskować o taki atest będziemy mogli dopiero po upływie kolejnych dwunastu miesięcy. W związku z tym, jeżeli decydujemy się na złożenie wniosku o przyznanie atestu na plac zabaw warto zapoznać się ze wszystkimi wytycznymi dotyczącymi tego temat i starać się dopełnić wszystkich wymaganych formalności, aby móc w taki dokument otrzymać i nie czekać kolejnego roku na jego ewentualne wydanie. Z kolei, jeżeli chodzi o czas, przez jaki się czeka na wydanie atestu na plac zabaw, to jest to zazwyczaj okres do trzydziestu dni. Chodzi więc o to, iż od momentu złożenia wniosku do kontroli inspektora mijają zazwyczaj dwa tygodnie, a potem kolejne dwa tygodnie należy czekać do otrzymanie atestu w formie pisemnej. Oczywiście, gdy taki atest otrzymamy to musimy pamiętać, aby dokonywać regularnych przeglądów wszystkich urządzeń znajdujących się na naszym placu zabaw i w przypadku, gdy jakieś urządzenie się zepsuje to należy je jak najszybciej naprawić, bądź po prostu wymienić na nowe. W przeciwnym wypadku, jeżeli dojdzie do kontroli inspektora z Centrum Kontroli Placów Zabaw, to atest taki w sposób automatyczny może zostać nam zabrany. A co za tym idzie – jeżeli będziemy chcieli go uzyskać na nowo, to będziemy zmuszeni przechodzić ponownie całą procedurę związaną ze składaniem wniosku o jego przyznanie, a to oznacza dla nic innego, jak oczekiwanie kolejnych terminów i stratę naszego czasu.

About the Author

You may also like these