Jakie studia podjąć, aby zostać przewodnikiem?

Jakie studia podjąć, aby zostać przewodnikiem?

Niemal każdy z nas uwielbia podróżować, a tym samym zwiedzać i odkrywać świat. Lubimy robić to w szczególności z pomocą przewodnika. Nie tylko zainteresuje nas konkretnym miejscem, ale również odpowie na wszystkie nasze pytania. Dzięki niemu każda wycieczka nabiera barw. Wielu z nas być może nawet samemu chciałoby zostać przewodnikiem? Pytanie, jakie studia podjąć, aby zostać przewodnikiem? Odpowiadamy.

Zawód: przewodnik

Obecnie nie ma studiów, które przygotowywałyby do zostania przewodnikiem. Co więcej, aby zostać przewodnikiem na przykład w biurze podróży w ogóle nie trzeba posiadać wykształcenia wyższego. Nie jest to bowiem zawód regulowany – regulacjom podlega jedynie przewodnictwo górskie. Niemniej jednak nie ma wątpliwości, że biura podróży i ośrodki turystyki chętniej zatrudniają osoby, które mają potrzebną wiedzę i umiejętności. W związku z tym możemy podjąć studia na kierunku turystyka i rekreacja. Kierunek ten stworzony jest dla osób, które interesują się światem, jego zwiedzaniem i odkrywaniem. Są to jednak studia dla przewodników turystycznych, którzy chcieliby pracować na przykład jako rezydenci. Na kierunku należy wybrać specjalizację przewodni miejski lub terenowy. Przykładowo przewodnicy po Szczecinie najczęściej kończą studia właśnie na kierunku turystyka i rekreacja, jednak realizują je w Szczecinie lub w miastach ościennych. Przewodnik w Szczecinie nie nauczy się wiele o tym mieście, jeśli wybierze studia na drugim krańcu kraju. Powodem jest fakt, że na studiach nie sposób zmieścić w programie wszystkich, potrzebnych wiadomości o każdym mieście w Polsce. Dlatego przewodnicy w Szczecinie najczęściej studiują właśnie tam. Oczywiście Szczecin jest tylko przykładem, tak naprawdę dotyczy to każdego miasta w Polsce. Niektóre uczelnie oferują również specjalizacje dla przewodników po Europie bądź krajach innego kontynentu. Przyszły przewodnik już na studiach powinien zdecydować się, gdzie właściwie chce pracować.

A może historia?

Jakie studia podjąć, aby zostać przewodnikiem?Przewodnik może oprowadzać turystów nie tylko po mieście czy miejscowości turystycznej, ale także po muzeum. Może również pomóc w zwiedzaniu zabytków historycznych. Wiedzy potrzebnej do wykonywania obowiązków nie jest w stanie nabyć na kierunku turystyka i rekreacja ani na żadnym kursie. W związku z tym najlepszym wyborem będą w tym przypadku studia historyczne. Na samych studiach zwykle nie można wybrać specjalizacji dla przewodników. Niemniej jednak przewodnik zdobywa wiedzę ogólną, którą następnie będzie mógł przekazać zwiedzającym. Bardzo często po studiach historycznych wystarczy ukończyć dodatkowy kurs dla przewodników, aby oprowadzać turystów na przykład po muzeum. Jaką specjalizację wybrać na historii, jeśli chcemy zostać przewodnikami? Najlepiej nauczycielską, ponieważ dzięki niej poznamy metodykę przekazywania posiadanej wiedzy. Co więcej, będziemy mogli nauczyć się pracować z ludźmi, a przede wszystkim z dziećmi, które przecież często uczestniczą w wycieczkach zorganizowanych. Studia historyczne nie są jednak dla osób, które nie lubiły tego przedmiotu w szkole. Wiedza zdobyta na nich jest bardzo ogólna, a co więcej nauka wymaga dużego zainteresowania przeszłością i pracy własnej.

Studia podyplomowe czy kurs?

Niektóre uczelnie oferują również studia podyplomowe dla przewodników. Są one bardzo konkretne, ukierunkowane na przykład na bycie przewodnikiem miejskim bądź turystycznym. Niestety, ofert takich studiów jest stosunkowo niewiele, a co więcej sporo kosztują. Aby je podjąć nie musimy legitymować się dyplomem ukończenia konkretnego kierunku – wystarczą ukończone jakiekolwiek studia licencjackie lub magisterskie. Przyszłym przewodnikom wiele instytucji proponuje również kursy, dzięki którym mogą się oni nauczyć zawodu. Program kursów powinien obejmować zarówno teorię, jak i dawać możliwość zdobycia umiejętności praktycznych. Wybierzmy jednak kurs, który organizowany jest prze towarzystwo turystyczne. Wykłady prowadzić będą osoby mające odpowiednie doświadczenie i wiedzę. Sam koszt kursy zbliżony jest do kosztu studiów podyplomowych, jednak sam kurs trwa o wiele krócej.

Zobacz również:

Jak zostać przewodnikiem górskim?

W Polsce przewodnikiem górskim może zostać osoba, która ukończyła specjalistyczny kurs i zdała egzamin państwowy. Co ciekawe, władze nie wymagają, aby kandydat posiadał w ogóle wykształcenie wyższe, nie mówiąc już o jakimś konkretnym kierunku. Czy więc studia nie są potrzebne? Z pewnością odpowiedni kierunek da dobre podstawy, które pomogą nam lepiej zrozumieć materiał na kursie dla przewodników górskich. Jaki kierunek wybrać? Może być to turystyka i rekreacja, lecz równie dobrze może być to historia. Wszystko zależy od naszych zainteresowań.

Kandydat na przewodnika wycieczek powinien cechować się przede wszystkim ogromną pasją do ludzi i wykonywanej pracy. Same studia, jak widać, nie są mu potrzebne, choć mogą być bardzo pomocne. Dobry przewodnik powinien jednak samemu pogłębiać wiedzę. To właśnie od niej zależy jakość jego pracy i tego, czy dana instytucja będzie chciała nawiązać z nim współpracę.

About the Author

You may also like these