Jeździectwo konne – profesjonalnie – jazda konna ze zwykłego hobby może się zmienić w prawdziwą pasję. Osoby, które chciałby postawić kolejny krok na drodze do profesjonalnego jeździectwa, powinny zapoznać się z różnymi możliwościami rozwoju, a także profesjonalnym sprzętem dla jeźdźców. Jeździectwo oferuje kilkanaście dyscyplin, w których każda osoba oswojona z jazdą konną, może spróbować swoich sił.
-
Skoki przez przeszkody
Skoki przez przeszkody to chyba najpopularniejsza dyscyplina jeździecka. Jest to również jedna z dyscyplin olimpijskich. Jeździec i koń mają za zadanie pokonać kolejne przeszkody. Podczas konkursu koń musi pokonać od 8 do 13 przeszkód. Wysokość danej przeszkody zależy od klasy zawodów. Istnieje siedem klas wysokości przeszkód.
Najniższe mają do 90 cm, a najwyższe do 155 cm. Podczas konkursu oceniane jest przede wszystkim to, czy koń przeskoczy daną przeszkodę bez jej naruszenia. Dodatkowo oceniany jest stopień posłuszeństwa i wyszkolenia zwierzęcia (czy podchodzi do przeszkód swobodnie czy może odmawia skoku). Nieposłuszeństwo konia może doprowadzić do dyskwalifikacji. W zależności od klasy zawodów, niektóre zasady mogą być bardziej rygorystyczne.
Dressage
„Dressage” czyli ujeżdżanie, to dyscyplina olimpijska. W konkurencjach jeździec i koń muszą wykonać określone figury w idealnej harmonii. Konkretne figury są podzielone według klas od najprostszych do najtrudniejszych. Podczas wykonywania figur oceniany jest stopień wyszkolenia konia, elastyczność i elegancja jego chodu oraz płynność ruchu. Jeździec musi dobrze dopasować się do rytmu konia, aby mu nie przeszkadzać, a za to wspomagać pracę mięśni zwierzęcia i przekazywać kolejne komendy w taki sposób, aby nie było to widoczne. Scena, na której znajduje się koń i jeździec ma wymiary 20mx40m lub 40mx60m.
Na scenie znajdują się oznaczenia, które wskazują, w którym miejscu jaką figurę należy wykonać. W tej dyscyplinie ocenie podlega wykonana figura, współpraca jeźdźca i konia, ukłony, które wykonuje koń na początku i końcu występu. Poza tym jury oceniają również samą prezencje jeźdźca i konia. Konkursy tego typu są podzielone na kilka klas, dostosowanych do stopnia zaawansowania sportowca i konia. Poza tym, dla początkujących istnieją również małe, wewnętrzne zawody, które organizowane są przez jeden duży ośrodek lub przy współpracy kilku mniejszych. Wyszukiwanie takich konkursów jest dobrym sposobem na start i nabranie doświadczenia.
Woltyżerka
Woltyżerka to jeden z najtrudniejszych sportów, który wymaga bardzo dużo zarówno od jeźdźca jak i konia. Jest to rodzaj gimnastyki akrobatycznej, która wykonywana jest podczas, gdy koń porusza się stepem bądź galopem. Tego typu konkursy mogą być zespołowe bądź indywidualne. Istnieje kilka klas trudności. W zależności od kategorii, uczestniczy wykonują określone figury. Dodatkowo w konkursach mogą oni przygotować pokaz indywidualny z wybranym podkładem muzycznym.
Wszechstronny konkurs konia wierzchowego
WKKW to trzydniowy konkurs, który sprawdza różne umiejętności konia i jeźdźca. W ramach konkursu, w pierwszy dzień uczestnicy biorą udział w pokazie ujeżdżania. W drugim dniu odbywa się bieg przełajowy na zmiennym terenie z ustawionymi, naturalnymi przeszkodami. Bieg należy ukończyć w wyznaczonym czasie. Po wyścigu komisja ocenia stan koni i decyduje o tym, czy mogą one wziąć udział w kolejnym etapie. Natomiast w ostatnim dniu uczestniczy biorą udział w konkursie skoków.
Jazda długodystansowa
Rajdy są organizowane jako konkursy jedno lub kilkudniowe. Polegają ona na tym, że koń oraz jeździec muszą pokonać określoną trasę w jak najkrótszym czasie. Długość trasy zależy od zasad konkretnego konkursu. Przeważnie może mieć od 40 do 150 km. Podczas zawodów uczestnikom towarzyszy samochód serwisowy, a na długich trasach przygotowane są kolejne bramki weterynaryjne, gdzie sprawdza się kondycję konia i kwalifikuje go do kolejnego odcinka.
Zaprzęgi
Powożenie zaprzęgami dzieli się na zaprzęgi jednokonne, pary oraz czwórki. Typowe zawody zaprzęgowe trwają trzy dni. W pierwszym dniu zawodnicy biorą udział w ujeżdżaniu, gdzie oceniana jest precyzja wykonywania zakrętów, płynność ruchów oraz wygląd koni. W drugi dzień uczestnicy biorą udział w maratonie. Trasa maratonu nie powinna przekraczać 40 km i powinno się na niej znaleźć kilka naturalnych przeszkód. Trasa zawiera etapy. W każdym etapie obowiązuje inny sposób chodu konia. W trzecim dniu zawodnicy muszą pokazać swoją zręczność w powożeniu. Muszą przejechać przez kilkanaście wąskich bramek w określonym czasie. Bramki są tylko odrobinę szersze niż oś powozu.
Wyścigi konne
Do wyścigów konnych wybiera się tylko najlepsze, najszybsze i najsilniejsze konie. Wyścigi są przeznaczone tylko dla określonych ras koni, takich jak konie pełnej krwi arabskiej lub konie angielskie czystej krwi. W Polsce istnieją tylko 3 tory do wyścigów konnych. W zależności od rodzaju zawodów konie biegną w kategorii: płaskiej, płotowej lub przeszkodowej.