Laptopy – na co zwrócić uwagę?

Laptopy – na co zwrócić uwagę?

Laptopy – na co zwrócić uwagę? Dzisiaj bardzo ważna jest dla nas mobilność. Kupujemy w sklepach internetowych, płacimy mobilnie przelewy czy wykonujemy inne prace. Wykonujemy te pracy za pośrednictwem mobilnego urządzenia np. smartfona czy tableta. Jednak  gdy potrzebujemy wydajnego sprzętu do pracy, sięgamy po laptopa. Jaki model wybrać, żeby spełniał nasze oczekiwania? Czym kierować się przy wyborze laptopa? 

Porty USB, dysk RAM i procesor

Bardzo mało osób zdaje sobie sprawę, że przy wyborze laptopa ważne jest aby posiadał  odpowiednią ilość portów USB. Często dopiero później okazuje się, że jest ich za mało i nie odpowiadają naszym potrzebom. Podpięcie pamięci flash, myszy, zewnętrznej klawiatury, modemu do tego potrzebne są oddzielne porty. Warto sprawdzić przed zakupem, czy jest ich tyle, ile potrzeba oraz jak są rozmieszone. 

Laptopy – na co zwrócić uwagę?Laptopy powinny być wydajne. Jego wydajność często uzależniona jest od odpowiednich parametrów podzespołów: dysku, RAM oraz procesora. Przy wyborze procesora, warto zainwestować trochę większą kwotę w jeden z modeli Intela: i3, i5, lub i7. Oczywiście można wybrać  tańszy odpowiednik wśród Celeronów lub energooszczędnych Atomów. Oczywiście po pewnym czasie może nam to przeszkadzać i możemy stwierdzić, że nie są one tak szybkie w działaniu jak myśleliśmy.

Dobrą i często wybieraną ilością pamięci RAM są 4 GB, ale przy zastosowaniach graficznych zaleca się minimum 8GB. Pamięć RAM może być dokupiona dodatkowo. Jednak już podczas zakupu komputera warto dowiedzieć się, jaka jest maksymalna ilość RAM, o którą można go później rozbudować. Warto przyjrzeć się też dwóm rodzajom dysków HDD i SSD, który jest droższy.

W przypadku dysku SSD dopłacamy za szybkość i odporność na wstrząsy. Podczas podróży czy w innych sytuacjach w przypadku upadku komputera, dane są bezpieczniejsze, niż w przypadku laptopów, które mają dysk HDD.

Matryca i jakość obudowy oraz bateria

Bardzo częstym problemem jest jakość obudowy laptopów. Podczas codziennego użytkowania można natknąć się na pęknięcia obudowy albo awarie związane z zawiasami. Można ich uniknąć, gdy na samym początku zwrócimy uwagę na budowę laptopa.  Jednym z lepszych materiałów są włókna węglowe i aluminium. Taki laptop będzie bardziej trwały niż ten wykonany z plastiku. 

Jeżeli szukamy laptopa, który będzie przeznaczony pracy zdalnej, warto poświęcić więcej czasu i uwagi na znalezienie modelu z wydajną baterią. Najlepsze są laptopy, które posiadają wydajność około 10-12 godzin. Warto przyciemnić ekran monitora, ponieważ to również wpłynie na tryb oszczędzania energii, a przy tym na dłuższą pracę na baterii. Bateria w laptopie wraz z upływem czasu może się zepsuć lub może stracić swoją pojemność, dlatego dobrze przyjrzeć się ofercie power banków lub  baterii zapasowych.  Warto mieć je zawsze przy sobie, ponieważ zawsze możemy je wyciągnąć i mamy możliwość kontynuowania pracy.

Warto kupując laptop porównać ceny w różnych sklepach, ponieważ są one konkurencyjne. Niekiedy mamy możliwość dokupienia rozszerzonego pakietu gwarancyjnego. Pamiętajmy także, że komputer musi być kupiony z głową, ponieważ jest to narzędzie do pracy. Jeśli będzie on sprawny unikniemy stresu i kłopotów technicznych.

Gdzie kupić laptop?

Oczywiście laptopy,  a zwłaszcza ich wybór to trudna decyzja. Wygoda i wygląd ma istotne znaczenie, ponieważ na nim codziennie będziemy pracować. Trzeba zadbać o to, aby nasza praca była przyjemna i komfortowa. Warto przejrzeć oferty sklepów stacjonarnych, ale dobrze zajrzeć też na strony sklepów internetowych. Stacjonarnie możemy dotknąć laptopa, sprawdzić jak działa. Możemy go wziąć do ręki, zobaczyć ile waży. Warto też go otworzyć i zamknąć, dzięki temu sprawdzimy jak działają zawiasy. Sprawdź klawiaturę, jak się na niej pisze, czy jest wygodna. Czasami są różne odstępy klawiszy to też jest ważne czy nam to odpowiada. Takie szczegóły później potrafią bardzo denerwować.

Czy taniej będzie dokonać zakupu w internecie? Jeśli wiesz jaki model laptopa ci się podoba i znajdziesz go w sklepie internetowym taniej to nie ma znaczenia czy kupić go przez internet czy stacjonarnie.  Nie ma znaczenia, gdzie znajduje się sklep, przynajmniej jeśli chodzi o gwarancję — z niej możesz skorzystać bezpośrednio u producenta, wystarczy, że masz dowód zakupu. Nie trzeba dostarczać laptopa osobiście do sklepu, w którym go kupiliśmy.

Możemy to zrobić też za pośrednictwem kuriera. Poza tym zakup laptopa na odległość ma też swoje plusy, ponieważ mamy prawo go zwrócić do 14 dni bez podawania przyczyny. Jeśli uznasz, że laptop ci nie odpowiada, możesz go oddać. Jeśli nie masz zaufania do sklepów internetowych lub boisz się zamawiać na odległość to zajrzyj do sieci handlowych, w których również możesz spotkać laptopy na dziale z elektroniką. Sprzedawca powinien ci pomóc i doradzić.

Możesz poszukać też w internecie sklepów, które mają swoją siedzibę także w twojej okolicy. Dzięki temu możesz zamówić przez internet,  a odebrać na miejscu. Wtedy sprawdzisz czy laptop ci odpowiada i unikniesz przykrych niespodzianek.

angielski

About the Author

You may also like these