Na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera? Kupno komputera to nie lada wyzwanie, szczególnie dla tych wszystkich osób, które nie dysponują zaawansowaną wiedzą technologiczną. Ze względu na bardzo szybki rozwój tej branży, sprzęt komputerowy szybko traci na wartości, a również na jakości, dlatego istotne jest, by podczas wyboru odpowiedniego komputera stacjonarnego znaleźć balans pomiędzy szybkim i nowoczesnym komputerem a relatywnie niską ceną sprzętu.

Nie sztuką jest wydać kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych na sprzęt. Z celem mija się również oszczędzanie na zakupie starego sprzętu, który nie posłuży nam w dobrej kondycji przez dłuższy czas. Poniżej przedstawione zostały najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie idealnego dla nas komputera stacjonarnego.

Zastosowanie komputera stacjonarnego

Na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera?W zależności od naszych preferencji i potrzeb, parametry komputera mogą znacznie się od siebie różnić. Wykorzystanie komputera jest obecnie tak szerokie, że by dobrać idealne sprzęt, na samym początku należy odpowiednio przemyśleć, do jakich zastosować ów sprzęt będzie nam potrzebny. Jeżeli komputer stacjonarny będzie głównie wykorzystywany do pracy, czyli korzystania z pakietu Office, Internetu, a także innych przydatnych programów biurowych, wtedy mniej uwagi musimy poświęcić takim kwestiom jak szybkość procesora i karta graficzna. Jeżeli komputer ma służyć do bardziej zaawansowanych celów, jak praca z programami graficznymi lub granie w najnowsze gry, wtedy warto zaopatrzyć się w sprzęt z dobrą kartą graficzną, pamięcią RAM i szybkim procesorem, który sprosta wszelkim zadaniom. To właśnie czynności, do których ma posłużyć nam komputer, powinny być naszym głównym kryterium wyboru sprzętu.

Pojemność dysku twardego

Dysk twardy w komputerze stacjonarnym odpowiada za ilość miejsca, w którym możemy przechowywać wszelkie dane, począwszy od dokumentów tekstowych, przez zdjęcia aż po filmy i gry. Im większa jest pojemność naszego dysku twardego, tym więcej plików możemy przechowywać na komputerze. Obecnie komputery są wyposażone w bardzo potężne dyski twarde, jednak im większa ich pojemność, tym cena sprzętu wzrasta. Najlepiej inwestować w taki komputer, który posiada minimum 200 GB wolnej przestrzeni dyskowej. Tak pojemny dysk zagwarantuje nam komfort pracy i utrzymywania wszelkich niezbędnych plików bezpośrednio na komputerze. Jeżeli jednak nawet taka wielkość dysku nie jest dla nas satysfakcjonująca, możemy pokusić się o wykupienie wirtualnego miejsca w ramach usług chmurowych bądź dokupienie dysku zewnętrznego. Dobrą praktyką jest regularne tworzenie kopii zapasowej naszego dysku ,dzięki czemu w przypadku jakiejkolwiek awarii sprzętu z łatwością odzyskamy wszystkie utracone pliki.

Karta graficzna

Karta graficzna to element wyposażenia komputera, który najbardziej zainteresuje osoby, które za pośrednictwem komputera korzystają z gier komputerowych bądź zajmują się edycją grafiki i obróbką zdjęć. Dobra karta graficzna pozwala nam na korzystanie z najwyższych ustawień technicznych, dzięki czemu zarówno programy graficzne, jak i gry będą prezentowały się w najwyższej jakości. To karta graficzna odpowiada za jakość obrazu, dlatego nad dobrą kartą powinny zastanowić się również te osoby, które regularnie oglądają filmy i seriale na swoim komputerze. Karta graficzna o pamięci 2 GB to obecnie niezbędne minimum potrzebne do cieszenia się naprawdę dobrą grafiką.

Procesor

Procesor stanowi serce komputera. Jego moc i prawidłowość działania wpływa na jakość działania wszystkich pozostałych komponentów komputera. Procesor dobrej jakości to taki, który nie przegrzewa się zbyt szybko i jest wstanie unieść ciężar otwartych wielu aplikacji jednocześnie. Mocny procesor to taki, który wyposażony jest w 4 rdzenie. Taki komputer będzie działać sprawnie nawet w momencie, gdy delikatnie przeciążymy jego pracę. Procesor to część komputera, na którym nie warto oszczędzać, dlatego nasz komputer powinien być wyposażony w wysokiej jakości.

Płyta główna komputera

Płyta główna odpowiada za kompatybilność wszystkich części komputera. W sytuacji, gdy kupujemy gotowy komputer, płyta główna z reguły jest odpowiednio dobrana do całej reszty podzespołów, z jakiej składa się komputer. Większą uwagę natomiast musimy zwrócić w momencie, gdy komputer jest przez nas składany samodzielnie z osobnych, niezależnych od siebie elementów. Wtedy warto skupić się na tym, by nasza płyta główna była odpowiednio dobrana, co zagwarantuje nam odpowiednią i prawidłową współpracę całej reszty komputera.

Pamięć RAM

Oprócz procesora, za sprawną pracę całego komputera odpowiada również Pamięć RAM. Jest to pamięć operacyjna komputera, która umożliwia sprawne otwieranie systemu operacyjnego, różnego rodzaju programów oraz gier. Im bardziej pojemna pamięć RAM w komputerze, tym więcej aplikacji może działać równocześnie. I tutaj również, w przypadku pamięci RAM, odpowiednią objętość tego podzespołu należy dobrać do zastosowania komputera. Jeżeli nasz komputer ma służyć jako sprzęt do grania i pracy z grafiką, ilość RAM musi wynieść co najmniej 8 GB. Jeżeli jednak ograniczamy wykorzystanie komputera do prostych aplikacji i korzystania z Internetu, wtedy ilość RAM może być mniejsza.

About the Author

You may also like these