Powrót domów drewnianych. Jak żyje się w domu z drewna?

Powrót domów drewnianych. Jak żyje się w domu z drewna?

Powrót domów drewnianych. Jak żyje się w domu z drewna? Domy drewniane wracają do łask. W ostatnich latach w Polsce rośnie liczba drewnianych domów. Jeszcze niedawno widok drewnianych domów kojarzył się z widokiem gór, dzisiaj coraz częściej możemy zobaczyć je również w wielkich aglomeracjach. Wcześniej kojarzone były z nieszczelnymi chatami, w których zimą jest niska temperatura a latem duża wilgoć.

Powrót domów drewnianych. Jak żyje się w domu z drewna?

Obecnie dużej zmianie uległa technologia budowy takich domów, a sam surowiec coraz częściej wykorzystywany jest do budowy nie tylko domków letniskowych czy też sezonowych, lecz i domów całorocznych. Współczesne drewniane domy cechuje duża energooszczędność, trwałość i funkcjonalność. W prosty sposób mogą być one rozbudowywane i modyfikowane. Wykończenie tego typów budowli jest tańsze i łatwiejsze niż tradycyjnych murowanych domach. Jak odbywa się sam proces budowy i jakie są zalety budowy domów drewnianych?

Metody budowy domu drewnianego

Możemy wyróżnić trzy podstawowe metody budowy domu drewnianego:

  • z pojedynczych elementów na placu budowy,
  • z przygotowanych wcześniej prefabrykatów,
  • z użyciem wielkowymiarowych modułów, wytwarzanych w halach produkcyjnych.

Najbardziej popularnym sposobem budowy domu jest montowanie go na placu budowy. Montaż jest stosunkowo prosty, na płycie betonowej montuje się impregnowaną podwalinę a następnie na leżąco zbija się ściany, które montowane są do podwaliny, następnie poszywa się je płytą podłogową i tak powstaje kondygnacja.

Domy budowane z prefabrykatów z drewna budowane są bardzo szybko. Co jest ważnym aspektem przemawiającym na ich korzyść, dodać do tego można wysoką jakość realizacji poszczególnych elementów oraz dużą stabilność ceny.

Domy drewniane przez pokolenia były budowane samodzielnie, obecnie na rynku funkcjonuje wiele wyspecjalizowanych podmiotów. Dzięki korzystania z ich usług można znacznie obniżyć koszt i czas budowy.

Rodzaje domów drewnianych

Na rynku wyróżnić można trzy rodzaje drewnianych domów. Najpopularniejszym z nich są domy kanadyjskie. Konstrukcja takiego domu składa się z szkieletu ze specjalnych belek, które oparte są na fundamentach. Fundamenty to jedyne elementy wykonany z tak zwanej mokrej zaprawy. Taki proces budowy bardzo skraca czas powstawania domów szkieletowych. Wszystkie elementy łączone są za pomocą specjalnych gwoździ i metalowych łączników. Wnętrze szkieletu pokryte jest za pomocą mineralnej wełny i folii paroizolacyjnej, które zapewniają dobrą izolację.

Drugim rodzajem są drewniane domy wykonane z bali. Budynki stworzone tą metodą składają się z drewnianych bali, o  różnej średnicy. Korzystanie z bali przy budowie domu pozwala na duże modyfikacje bryły budynku, dzięki czemu łatwo można zbudować dom w stylu góralskim oraz dom nowoczesny. To duża zaleta dla osób, którym zależy na indywidualnym projekt domu drewnianego.

Ostatnim rodzajem są domy budowane metodą ryglowe. Metoda ta była bardzo rozpowszechniona w XIV i XV wieku. Szkielet składa się z dużej ilości ciężkich, masywnych rygli, które łączą słupy. Cały projekt wzmocniony jest specjalnymi zastrzałami i podwalinami.

Zalety drewnianych domów

Drewniane domy zyskują coraz większość popularność nie tylko ze względu na świetny wygląd. Zalet jest dużo więcej, właściciele takich domów wskazali najpopularniejsze:

      • Krótki czas budowy – przy doświadczonej ekipie budowlanej, dom powstaje w 3-4 miesiące. Wynika to z zastosowania technologii „suchej”, tylko fundamenty wymagają prac murarskich. Po wybudowaniu domy drewniane od razu są gotowe do zamieszkania.
      • Przyjazny mikroklimat – naturalną zdolnością drewna jest zdolność samoregulacji wilgotności. Utworzony przez to klimat bardzo sprzyja ludzkiemu zdrowiu. Podobny mikroklimat niemożliwy jest do uzyskania przy wykorzystaniu innych technologii.
      • Brak sezonowości budowy – proces budowy domu drewnianego można prowadzić niezależnie od pory roku. Jedynie prace związane z fundamentami wymagają dodatnich temperatur.
      • Duża energooszczędność – domy w konstrukcji szkieletu drewnianego posiadają doskonałą ochronę cieplną. Cała konstrukcja wypełniona jest izolacją cieplną dzięki czemu ściany stanowią naturalną przegrodę. Powoduje to mniejszą utratę ciepła zimą a latem przyjemny, chłodny klimat. Domy drewniane zapewniają niższe rachunki za ogrzewanie.
      • Mały ciężar konstrukcji – lekka konstrukcja szkieletowa ogranicza wielkość fundamentów, a tym samym ich koszt. Zapewnia też możliwość budowy domów drewnianych w trudnych warunkach, gdzie nie otrzymamy zgody na budowę domu murowanego.
      • Trwała i wytrzymała konstrukcja – materiały użyte do budowy drewnianego domu są niezwykle wytrzymałe a przy tym elastyczne. Dodatkowo cała konstrukcja poddawana jest odpowiedniej obróbce mechanicznej i chemicznej dzięki czemu zyskuje odporność ogniową i jest dłużej żywotne.

Polacy coraz chętniej decydują się na zakup drewnianych domów. Technologia ta znana jest w Naszym kraju od wielu lat, jednak dopiero w ostatnim czasie zyskuje większą popularność. Krótki czas budowy, duża ekologiczność budynku i łatwość modyfikacji zachęcają kolejnych inwestorów do budowania całych osiedli drewnianych domów.

angielski

About the Author

You may also like these