Przewodnik po systemach fotowoltaicznych – co musisz o nich wiedzieć?

Przewodnik po systemach fotowoltaicznych - co musisz o nich wiedzieć?

Przewodnik po systemach fotowoltaicznych – co musisz o nich wiedzieć? Dzisiejsze czasy sprzyjają ludziom lubiącym dbać nie tylko o siebie, ale i o otoczenie. Coraz częściej mówi się w nich o konieczności troszczenia się o Ziemię jako planetę i o tym, jak nieodwracalne zmiany niesie za sobą korzystanie z możliwych do wyczerpania paliw, między innymi do tworzenia energii elektrycznej. Choć sam fakt ich powolnego zanikania z powierzchni może – a wręcz musi – smucić, jest w tym wszystkim pewien pozytyw.

Otóż wraz ze zwiększaniem się świadomości na temat wszystkiego złego, co się dzieje na świecie, pojawiają się rozwiązania, które mają za zadanie temu zaprzestać. Z pewnością potwierdzi to każda firma, która zajmuje się czymś takim jak systemy fotowoltaiczne (montaż i sprzedaż). Co tak właściwie musimy wiedzieć i czy rzeczywiście są one czymś, w czym powinniśmy upatrywać świetlanej (dosłownie i w przenośni) przyszłości? Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim przewodnikiem po fotowoltaice.

Czym tak właściwie jest fotowoltaika?

Jak tłumaczą wszystkie firmy zajmujące się systemami fotowoltaicznymi (montaż i sprzedaż), fotowoltaiki nie należy spłycać do pobierania energii z promieni słonecznej – choć właśnie tak najczęściej się ją tłumaczy. Tak naprawdę cały proces jest dużo bardziej złożony i rzeczywiście rozpoczyna się od wspomnianego pobierania, jednak na nim się nie kończy. Energia pochodząca ze słońca jest bowiem “czysta” i w takiej formie nie nadaje się do dalszego użycia – nie może więc trafić do naszego gniazdka. Fotowoltaika to zatem nie tylko kolektory słoneczne, które zbierają ową energię, ale cały system pozwalający wykonać wszystkie dalsze kroki w procesie pozyskiwania energii elektrycznej.

Naturalnie rzecz biorąc jeżeli w zakresie danej firmy znajdują się właśnie systemy fotowoltaiczne (montaż i sprzedaż), ta zazwyczaj oferuje kompletną usługę ich instalacji tak, aby spełniała swoje główne zadanie, a zatem nie tylko pobierała energię, ale też dystrybuowała ją w obrębie naszego gospodarstwa domowego. Warto jednak zadbać również o jej integrację z istniejącą / powstającą instalacją elektryczną, a zatem po prostu siecią publiczną. Pozwoli nam ona spać spokojnie i tę sieć wykorzystywać wtedy, gdy nasze kolektory nie będą dostarczały wystarczająco dużo energii na pokrycie naszych zapotrzebowań (co zdarza się zwłaszcza w pochmurnych okresach, kiedy to słońca po prostu nie ma za wiele).

Zalety płynące z korzystania z kolektorów słonecznych

Choć większość osób, które sięgają po usługi firm posiadających w swojej ofercie systemy fotowoltaiczne (montaż i sprzedaż) bierze pod uwagę jedynie fakt, że można dzięki nim oszczędzić, a nawet całkowicie zlikwidować konieczność płacenia za rachunki energetyczne (wszystko zależy od nasłonecznienia naszego domu, a także naszego zużycie energii elektrycznej w trakcie każdego dnia), zalet idących w parze z tym rozwiązaniem jest znacznie więcej. Jednym z tych podstawowych jest ekologiczność tego rozwiązania. Nie sposób nie zwrócić uwagi na to, że systemy tego typu:

  • wykorzystują niemożliwe do wyczerpania źródło energii – słońce,
  • są samowystarczalne i nie wymagają od nas niczego innego, niż instalacja,
  • nie wydzielają żadnego rodzaju substancji chemicznych, a nawet szkodliwego dwutlenku węgla – wręcz przeciwnie, zmniejszają jego emisję (w końcu my nie musimy już sięgać po paliwa generujące CO2 w ogromnych ilościach),
  • nie powodują żadnych szkód w przyrodzie, w żadnym stopniu w je nie ingerując.

pargowo-farma-fotowoltaicznaZ uwagi na to wszystko można śmiało stwierdzić, że systemy fotowoltaiczne są przyjazne naszej planecie. Wciąż jednak nie jest to wszystko – należy zwrócić uwagę również na aspekty ekonomiczne związane z wprowadzeniem tego typu instalacji do naszego gospodarstwa domowego. Tym podstawowym jest co prawda wspomniana przez nas oszczędność na rachunkach – trzeba jednak wspomnieć również o… możliwości zarobku. Jeżeli za pośrednictwem paneli słonecznej produkujemy więcej energii, niż tak właściwie jesteśmy w stanie wykorzystać, nadwyżkę możemy sprzedać do sieci publicznej, jednemu z dostawców energii. Z perspektywy prawa nie wymaga to nawet założenia własnej działalności gospodarczej.

Systemy fotowoltaiczne są świetne nie tylko dla rodzin mieszkających przez całe życie w jednym miejscu, ale i dla tych, którzy regularnie się przeprowadzają. Podnoszą one bowiem wartość domu, sprawiając jednocześnie, że łatwiej jest znaleźć kupca przy jego ewentualnej sprzedaży.

Podsumowanie

Firm, które oferują kompleksową obsługę w zakresie systemów fotowoltaicznych (montaż i sprzedaż) jest coraz więcej, co świadczy tylko o jednym – zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania rośnie, a one same w sobie są coraz chętniej wykorzystywane przez ludzi, czy to w celu oszczędzenia pieniędzy, czy też celem zadbania o środowisko naturalne. Niezależnie od tego, co nami motywuje, warto, abyśmy zapoznali się z fotowoltaiką. Jeżeli poczytamy o niej nieco więcej, z pewnością uznamy ją za coś, w czym można upatrywać przyszłości. Lepszej, bo bardziej ekologicznej, zdrowszej i oszczędzającej planetę stanowiącą nasz dom.

angielski

About the Author

You may also like these