Skrytki bankowe – cechy, zalety, cena wynajmu

Skrytki bankowe - cechy, zalety, cena wynajmu.

Przechowywanie pozyskanych dóbr materialnych, pieniędzy czy ważnych dokumentów dla wielu ludzi może okazać się dość kłopotliwe. Strach przed zagubieniem, kradzieżą czy zniszczeniem jest ogromny i w niektórych przypadkach zakłóca spokojne życie. Jak sobie z tym poradzić? Czym są nowoczesne skrytki bankowe – cechy, zalety, cena wynajmu? Jak z nich korzystać? W jaki sposób pozyskać tego rodzaju zabezpieczoną kryjówkę? Jakie można wyróżnić zalety korzystania z bankowego sejfu? Ile kosztuje utrzymanie tego rodzaju skrytki?

Skrytka bankowa – czym jest?

Skrytka bankowa to miejsce, w którym możliwe jest przechowywanie wartościowych przedmiotów. Tego rodzaju sejfy nazywane są również depozytowymi i umożliwiają składowanie wielu przedmiotów. Wiele banków zastrzega sobie jednakże prawo do przechowywania w nich pieniędzy znajdujących się w obiegu. W kasetce tej nie można również chować broni, narkotyków czy innych zabronionych substancji. Tak więc tego rodzaju schowek pełni rolę sejfu dla rzeczy takich jak:
– dokumenty,
– biżuteria,
– złoto,
– dzieła sztuki,
– obrazy,
– portfele sprzętowe
– wykorzystywane do gromadzenia i  przechowywania kryptowalut,
– produkty kolekcjonerskie i wiele innych. 

Wielkość oraz rodzaj chronionych sejfów ściśle uzależnione są od potrzeb klientów, a także standardów ofertowych banku. Choć ilość tego rodzaju miejsc z roku na rok się zmniejsza, to samo zainteresowanie tego rodzaju opcją jest coraz większe. Jak zatem wynająć skrytkę bankową?

Jak założyć chronioną skrytkę w banku?

Bezpieczne przechowywanie wszelkich kosztowności, to dla wielu ludzi bardzo ważny aspekt. Trzymanie wszelkiego rodzaju drogocenności i majątku w domu może okazać się nierozsądne. Idealnym rozwiązanie, które w bezpieczny sposób zapewni ochronę przed wieloma czynnikami jest założenie skrytki bankowej. W jaki sposób pozyskać tego rodzaju chronione miejsce? Jak założyć bankowy sejf?

Skrytki bankowe - cechy, zalety, cena wynajmu.Pozyskanie wolnego miejsca, obecnie może okazać się dość trudne. Coraz mniejsza liczba propozycji oraz dostosowanych do wymogów klienta ofert, wydłuża czas poszukiwań. Jednakże dobrze przeprowadzony “research” pozwoli wybrać odpowiednią do wymagań i oczekiwań opcję.  By móc skorzystać z takiej możliwości należy spełnić kilka ważnych warunków. Jednym z nich jest pełnoletniość. Skrytki nie mogą uaktywnić osoby, które nie ukończyły 18 roku życia. Przy dokonywaniu wszelkich formalności potrzebny jest aktualny dowód osobisty lub paszport. Korzystanie ze skrytki bankowej możliwe będzie po uprzednim podpisaniu przygotowanej przez placówkę umowy. W treści dokumentu znajdują się m.in.:

  • podstawowe informacje – dane klienta, dane banku, 
  • lista przedmiotów zakazanych, 
  • regulamin korzystania z sejfu, 
  • zapis dotyczący odpowiedzialności banku w przypadku zagubienia lub zniszczenia kosztowności, 
  • zapis osób upoważnionych do opróżniania skrytki, itp. 

Za wynajęte miejsce przechowywania kosztowności należy również odpowiednio zapłacić. Jaki jest koszt utrzymania tego rodzaju prywatnego skarbca?

Ile kosztuje wynajęcie skrytki w banku?

Wynajem skrytki bankowej to dość opłacalny interes. Ceny przechowywania wartościowych przedmiotów uzależnione są od kilku czynników. Głównymi są czas obowiązywania umowy oraz wielkość wynajętego miejsca. Do ceny można również doliczyć dodatkowe opcje związane ze specyficzną ochroną kosztowności. Końcowe koszty uzależnione są również od systemu rat i opłat za wynajem. Opłata za skrytki w różnych bankach jest do siebie bardzo zbliżona. Większość klientów wybiera opcję opłat rocznych, co zmniejsza wysokość ostatecznej wartości. Cena wynajęcia tego rodzaju sejfów kształtuje się w granicach 250 – 400 zł rocznie. 

Zalety skrytek bankowych

Wiele osób zadaje sobie pytanie: Czy warto korzystać z tego rodzaju sejfów? W odpowiedzi warto przeanalizować wszelkie czynniki, a także zastanowić się nad płynącymi z wynajmu korzyściami i wadami. 

Skrytki bankowe to z pewnością najbezpieczniejsze miejsca przechowywania różnego rodzaju dokumentów czy wartościowych przedmiotów. Wśród najbardziej widocznych zalet pozyskania tego rodzaju miejsca są:

  • ochrona w przypadku kradzieży, zalania, spalenia, zniszczenia, 
  • stosunkowo niska cena, 
  • elastyczność ofert – możliwość wyboru odpowiedniego rodzaju schowka, 
  • dyskrecja banku  – udostępnianie skrytek, do których dostęp ma tylko wynajmujący, osoba upoważniona czy bank, 
  • bezpieczeństwo – za pozostawione kosztowności odpowiedzialność ponosi bank, 
  • możliwość korzystania ze skrytki w dowolnym czasie, 
  • wiele innych.

Wynajmując tego rodzaju bezpieczne miejsce, należy pamiętać, iż jest to rozwiązanie, które nie uchroni klienta przed odpowiedzialnością karną oraz obowiązującym prawem. Do skrytki oprócz samego najemcy ma dostęp sam bank, który w określonych sytuacjach uprawniony jest do opróżnienia sejfu. Sytuacja taka możliwa jest w przypadku, gdy klient poddany jest postepowaniu karnemu czy w momencie podjęcia decyzji przez sąd, o zawieszeniu dostępu do sejfu. Każdy klient powinien być również świadomy tego, iż przechowywanie wartości w banku nie chroni przed egzekucjami komorniczymi.

About the Author

You may also like these