Zadbana bielizna: pranie delikatnych materiałów

Zadbana bielizna: pranie delikatnych materiałów

Zadbana bielizna: pranie delikatnych materiałów. Bielizna to szczególny rodzaj garderoby, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji ze względu na to, że dotyka okolic intymnych. Bielizna powinna być zawsze czysta i świeża. Co więcej, należy pamiętać o tym, że na bieliźnie osadzają się nie tylko różnego typu niepożądane zanieczyszczenia jak pot, ale i resztki balsamu, olejki, perfumy czy innego rodzaju płyny, które codziennie stosujemy do pielęgnacji ciała.

To sprawia, że bieliznę należy prać jak najczęściej. Jednak częste pranie sprawia, że bielizna damska może się szybko zużyć i zniszczyć, zwłaszcza jeśli dana kobieta lubi ozdobną, koronkową bieliznę. Jak odpowiednio zadbać o bieliznę? Na co zwracać uwagę podczas prania? O tym wszystkim poniżej.

Bielizna – jak prać?

Poradnik panny młodej. Jaka bielizna do ślubu?Na samym wstępie należy poruszyć kwestię tego, czy można prać bieliznę w pralce, czy lepiej tego unikać i pozostać przy praniu ręcznym. Zasadniczo wszystko zależy od ilości zdobień i delikatności danego zestawu bielizny. W przypadku delikatnych, ozdobnych majtek czy biustonoszy (np. wykonanych z jedwabiu), pranie ręczne jest o wiele bezpieczniejsze. Co prawda, jest to czasochłonne i często brakuje czasu i ochoty na tego typu czynności, jednak jeśli posiadamy elegancką, drogą bieliznę koronkową, warto o nią odpowiednio zadbać.

Aby wyprać ręcznie bieliznę, należy do miski wlać ciepłą wodę, następnie dodać do niej płatki mydlane lub delikatny płyn do prania. Po rozpuszczeniu płynu w misce wkładamy do niej bieliznę i pozostawiamy ją na około pół godziny. Po tym czasie można wypłukać tkaniny. Wszystkie zabrudzenia powinny zniknąć. Należy pamiętać o tym, aby nie przesadzać z ilością płynu do prania. Warto trzymać się instrukcji podanej na opakowaniu.

Zbyt dużą ilość płynu trudno usunąć z bielizny podczas płukania i może się zdarzyć, że resztki środka czyszczącego pozostaną na materiale. Zaschły płyn może podrażnić skórę albo, w przypadku długotrwałego użytkowania bielizny z drobinkami płynu, wywołać reakcję alergiczną. Po wypraniu bielizny należy ją delikatnie wycisnąć i pozostawić do wysuszenia. Nie powinno się jej suszyć w suszarce, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na niektóre włókna (tyczy się to zwłaszcza jedwabiu, który jest wyjątkowo delikatnym materiałem).

Bielizna – jaki program prania?

Zadbana bielizna: pranie delikatnych materiałówBielizna damska z mocnych materiałów syntetycznych lub materiałów naturalnych, takich jak bawełna czy bambus, może być spokojnie prana w pralce, choć nie powinno się jej wrzucać razem z innymi ubraniami i prać w wysokiej temperaturze. Pranie bielizny w wysokiej temperaturze i przy mocnym wirowaniu może doprowadzić do rozluźnienia włókien i w konsekwencji, tworzenia się małych dziurek. Na szczęście większość nowoczesnych pralek ma specjalny program prania przeznaczony dla delikatnych tkanin.

Warto z niego korzystać podczas prania bielizny. Inne, starsze pralki mają opcję prania ręcznego. Ta opcja również bardzo dobrze się sprawdza w przypadku bielizny, choć zawsze warto wcześniej przeczytać instrukcję obsługi i sprawdzić, czy program będzie odpowiedni dla delikatnych materiałów. Ostrożności nigdy za wiele.

Typowa bielizna damska wymaga temperatury prania nie wyższej niż 30-40 stopni Celsjusza. Natomiast prędkość wirowania nie powinna przekraczać 400-500 obrotów. Są to ogólne wytyczne, więc w przypadku różnych, specyficznych czy wyjątkowo delikatnych materiałów, wymogi mogą być inne. Dlatego, gdy zakupimy nowy zestaw bielizny, należy zapoznać się z informacjami umieszczonymi na metce. Jednym z dobrych rozwiązań, które może pomóc w ochronie najdelikatniejszej bielizny, jest zakupienie specjalnych woreczków do prania. Najczęściej są wykonane z bawełny lub materiału syntetycznego o luźnym splocie.

Woreczki chronią ozdoby znajdujące się na bieliźnie przed zniszczeniem. Przydają się również w sytuacji, gdy chcemy wyprać inne części garderoby, które posiadają delikatne, koronkowe ozdoby np. biustonosze koronkowe.

Bielizna damska – jaki środek piorący wybrać?

W sklepach możemy znaleźć wiele różnych środków piorących. Niektóre z nich są lepszej jakości, inne gorszej. Od niektórych płynów i proszków mogą tworzyć się białe ślady na ciemnych ubraniach, a inne są zbyt słabe i nie usuną plan. Jeśli nie mamy sprawdzonego, idealnego do naszych potrzeb płynu, warto eksperymentować i porównywać ze sobą różne środki piorące. Warto zaznaczyć, że bielizna damska powinna być prana w płynie do tkanin.

Płyny z reguły nie pozostawiają białych śladów oraz o łatwo je wypłukać podczas prania ręcznego. Jeśli chcemy oszczędzić sobie większości kłopotów, możemy kupować bieliznę wykonaną z takiego samego lub podobnego materiału. Wtedy bez problemu będzie można wszystko prać razem. Jest to najwygodniejsza opcja. Należy też pamiętać o tym, aby segregować bieliznę pod względem koloru. Pranie razem czarnej i białej bielizny może doprowadzić do szarzenia bieli i blaknięcia czerni. Brak zadbania o kolor bielizny sprawi, że nawet najpiękniejsze koronki szybko staną się nieestetyczne.

angielski

About the Author

You may also like these