Co to jest nadruk flex?

Co to jest nadruk flex?

Co to jest nadruk flex? Istnieje wiele metod nanoszenie druku na ubrania. W zależności od materiału lub przeznaczenia odzieży można dobrać taką, która najlepiej spełni nasze oczekiwania. Dzięki rozwojowi technologii powstaje coraz więcej metod nadruku, a to pozwala na uzyskiwanie coraz lepszej jakości wzorów. Jedną z popularnych metod znakowania jest nadruk flex. Co to jest nadruk flex? Kiedy można go stosować? Jak wygląda cały proces? 

Co to jest nadruk flex? 

Nadruk flex jest bardzo często wykorzystywanym sposobem nanoszenia wzorów na ubrania oraz akcesoria i gadżety. Może być stosowana przy mniejszych oraz większych zamówieniach. Folie flex można stosować na dowolnych rodzajach tekstyliów: bawełnie, poliestrze, elastanie i innych. Sprawdza się przy jednokolorowych nadrukach, rozciąga się razem z tkaniną i daje możliwość uzyskania nietypowych efektów, na przykład brokatowy, odblaskowy, świecący w ciemności, neonowy. Folia flex to metoda wgrzewania folii na ubranie, dzięki bardzo wysokiej temperaturze, folia jest bardzo trwała. Na początku grafikę, którą chcemy przenieść wycina się na ploterze w odbiciu lustrzanym. Następnie za pomocą ostrza usuwane są zbędne elementy, aby uzyskać odpowiedni wzór. Później druk z folii, dzięki wysokiej temperaturze jest wgrzewany na koszulkę. Flex jest folią przypominająca w dotyku gumę. Jest bardzo elastyczna i gładka. Doskonale sprawdza się na materiałach rozciągliwych. Folia jest nie rozdziera się przy rozciąganiu, nie odkleja się podczas kontaktu z wodą, podczas pracy wszystkie elementy obrazu zachowują wyraźne, równe krawędzie. 

Co to jest nadruk flex?Termonadruk, który nazywany jest także termotransferem to technika nadruku polegająca na termicznym wgrzaniu w materiał wcześniej przygotowanego projektu przy użyciu folii flex. Jest to jeden z prostszych sposobów przygotowywania nadruku, który można wykonać przy niewielkich kosztach. Aby stworzyć swój wymarzony wzór na koszulce lub innych częściach garderoby należy na początku przygotować rysunek – musi on znajdować się na specjalnej kalce. Urządzenie, które pozwala przenieść nadruk z kalki na materiał nazywa się prasą termotransferową. Działa w sposób bardzo podobny do drukarek, jednak z tą różnicą, że nadruk jest odciskany na tkaninie, a nie na kartce. Obsługa tego typu maszyny nie jest trudna, ale konieczna jest przy tym precyzja. Należy o tym pamiętać, ponieważ nadruk musi być dobrze, równo odbity. Termonadruk najlepiej sprawdzi się w sytuacji, kiedy zamówienie jest duże i klientowi zależy na identycznym wzorze. Projekt naniesiony na folię w prasie daje możliwość zrobienia dużej ilości takich samych nadruków. Druk transferowy jest dobrą metodą na stworzenie grafiki reklamowej. Główną zaletą termonadruku jest to, że łatwo się go wykonuje, a maszyna używana przy drukowaniu, bez dużego wysiłku pozwala wielokrotnie odbić ten sam wzór. 

Zdarza się, że zamówienia można składać już od jednej sztuki. Wybierając firmę, która ma wykonać nasz nadruk, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Liczą się stosowane metody, tworząc koszulki na przykład dla swoich pracowników – ważne, żeby były one wysokiej jakości i wystarczyły na długi czas. Najbardziej trwałe nadruki wykonywane są przez drukarnie, które mają doświadczenie w tej branży i są specjalistami w tej dziedzinie. Kiedy wiemy już, gdzie można zrobić nadruk na koszulce, warto zastanowić się nad projektem. 

Wytrzymałość nadruku 

Folia flex jest jedną z bardziej wytrzymałych metod nadruku na odzieży. Za pomocą automatycznej prasy termotransferowej, temperatura jest równomiernie rozkładana na materiał. Właściwości klejące folii pozwalają na dogodne pozycjonowanie nadruku na odzieży. Trwałość tej metody to z pewnością główna zaleta tego sposobu znakowania odzieży. Co więcej, folia dostępna jest dostępna w wielu różnych rodzajach, odcieniach. Dostępne są również folie flex ozdobne z różnymi efektami: brokatowym, złotym i srebrnym, matowym, odblaskowym. Jednokolorowe folie w wielu odcieniach oraz rodzajach można stosować na dowolnych rodzajach tekstyliów: bawełnie, poliestrze, elastanie i innych. Dodatkowo nie reagują na promieniowanie UV, wielokrotne pranie i wirowanie. Stosuje się ją tam gdzie wytrzymałość i żywotność jest priorytetem – kurtki, ubrania sportowe i funkcyjne, ubrania robocze. Właściwości klejące folii pozwalają na dogodne pozycjonowanie nadruku na odzieży. Folia jest odporna na farbowanie, dzięki czemu nadruk nie ulegnie żadnym zmianom. Trwałość tej metody to z pewnością główna zaleta tego sposobu znakowania odzieży. 

Nadruki na koszulkach stały się popularne, dzięki temu, że oprócz reklamy mogą być ozdobą osoby, która ją nosi. Możemy samodzielnie wybrać krój, materiał, wzór i grafikę. To sprawi, że nasze koszulki będą niepowtarzalne. Nadruk sprawdzi się także jako forma marketingu. Jest to doskonały sposób na promowanie swojej firmy, na przykład podczas meczu reprezentacji piłki nożnej. Trzeba pamiętać, że na folię należy uważać podczas prasowania. Prasowanie materiału w miejscu, w którym znajduje się folia flex, możliwe jest jedynie po drugiej stronie, ponieważ żelazko nie może bezpośrednio dotykać folii. 

About the Author

You may also like these