Idealne meble do salonu

Idealne meble do salonu

Idealne meble do salonu – urządzenie salonu nie jednej osobie spędza sen z powiek. Nic dziwnego, skoro mebli jest tyle rodzajów, co ich pomysłodawców, a szeroki asortyment w salonach meblowych wcale nie pomaga w wyborze. 

Salon – centralne miejsce w domu

W salonie inaczej nazywanym pokojem dziennym spędzamy często większość naszego wolnego czasu, oglądając telewizję, czytając książkę, czy przyjmując gości. Jest to miejsce przeznaczone do wypoczynku i relaksu, więc to jak się w nim czujemy, jest niezwykle istotne. Większości osób zależy na tym, żeby salon był ciepły i przytulny, a czas w nim spędzony pozwalał na regenerację. Ostatnimi czasy coraz częściej jest on także połączony z jadalnią i aneksem kuchennym, pełniąc tym samym drugą najważniejszą funkcję domu czy mieszkania. Urządzamy w nich przyjęcia, imieniny, chrzciny, urodziny, rocznice czy inne okazje. 

Wybór mebli do salonu

Idealne meble do salonu
 Idealne meble do salonu

Ze względu na powyższe, wybór mebli do salonu powinien opierać się przede wszystkim na znalezieniu mebli funkcjonalnych i wygodnych, a nie jedynie pięknie wyglądających. Nie jest to zabieg łatwy, ale też nie jest niemożliwy. Jedna z ważniejszych kategorii branych pod uwagę przez projektantów wnętrz przy urządzaniu mieszkania, jest jego rozmiar. Wybór mebli jest zupełnie inny w przypadku powierzchni małych, a inny w przypadku powierzchni dużych. Chociażby dlatego, iż meble potrafią optycznie pomniejszać i powiększać pomieszczenia, wedle życzenia klienta. Nie bez znaczenia pozostaje także światło, które nie służy do dekoracji. Odpowiednio dobrane potrafi zupełnie zmienić charakter naszego wnętrza, wpływa na nasze samopoczucie. 

Bez dobrego oświetlenia ciężko byłoby w dobrym humorze przetrwać długie zimowe wieczory. Jeżeli nie jesteśmy pewni rozplanowania mebli w naszym salonie, możemy skorzystać z wirtualnych programów do projektowania i ustawiania mebli. Będzie to zdecydowanie tańsza opcja niż wynajęcie fizycznej osoby, a poza tym przyniesie nam dużo frajdy oraz mieszkanie dodatkowo będzie urządzone dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy. 

Pamiętajmy przy tym, że aktualnie w modzie nie jest wykorzystywanie mebli, które zajmują dokładnie całą powierzchnię ścian, co było modne jeszcze kilka lat temu. Przykładowo zabudowy, które stanowiły niezbędny element kuchni naszych mam, odeszły już w zapomnienie. Rezygnuje się także z meblościanek i kompletów meblowych. Obecnie dużo lepiej prezentują się meble, które pozostawiają przestrzeń do swobodnego poruszania się i dowolnej aranżacji praktycznie w każdym momencie (zabudowę z reguły trzeba zmieniać całą). 

Ponadto ważne jest, aby meble cechował minimalizm i nie były zbyt bogato zdobione. Muszą to być także meble stabilne, które nie przewrócą się pod ciężarem i nie stworzą zagrożenia. Jeżeli chodzi o modny aktualnie materiał służący do produkcji mebli, to zmieniło się niewiele. Cały czas króluje drewno i materiały drewnopodobne. Jeżeli chodzi o kolory, to obecnie na ścianach rządzi szarość, stal, żółć, brąz, zieleń, lilia, fiolet i błękit. Poza nimi oczywiście w łaskach pozostaje także ponadczasowa biel, która rozjaśnia pomieszczenia. 

Jaki rodzaj mebli najlepiej wybrać?

Biorąc pod uwagę materiał, z którego powinny być stworzone meble, jeżeli chcemy iść za modą, to jest nim wymienione wyżej drewno oraz skóra, szczególnie jeżeli chodzi o obicie narożników czy kanap. Jeżeli zastanawiacie się nad tym, czy konkretny mebel będzie dobrze prezentował się w salonie, warto przejrzeć poniższą listę. 

Typowe meble salonowe

Do mebli salonowych zalicza się: stoły i krzesła (głównie w kolorze bieli i brązu), meble wypoczynkowe (fotele, sofy, narożniki, pufy), regały (na książki, wystawki, zdjęcia), szafki RTV (często stanowią podstawę pokoju dziennego, stawiamy na nim telewizor, dekoder czy dvd). Wracając do kwestii aranżacji wnętrza, w salonie na pierwszy plan wysuwa się stolik oraz kanapa, fotele. Są pierwszą rzeczą, na którą zwraca się uwagę po wejściu do pomieszczenia, więc warto zadbać o to, aby miały niepowtarzalny charakter i mówiły o wyjątkowym stylu. 

Meble z salonu czy od stolarza

Producentów mebli jest bardzo wielu. Jeżeli spodobają nam się meble konkretnej firmy, warto poczytać o niej opinie, a także zdania klientów na temat dostawy, montażu mebli oraz kontaktu z firmą po dokonaniu zakupu. Niestety bardzo często zdarza się, iż klienci są rozczarowani usługami firm meblowych. Panuje wszechobecne przekonanie, że meble zakupione w sieciach meblowych, są zawsze gorszej jakości niż meble zamówione u stolarza. Te drugie oczywiście są też dużo droższe. Poza jakością jest to spowodowane faktem, iż stolarz robi meble na wymiar, co nie zawsze jest możliwe w salonach meblowych. 

Jeżeli jesteśmy na etapie urządzania naszego mieszkania, warto wybrać meble po pomalowaniu ścian i dopasowaniu idealnego koloru. Chodzi tutaj przede wszystkim o fakt, że o wiele łatwiej jest przemalować ściany, niż wymienić meble. 

Na zakończenie warto zauważyć, iż meble bardzo dużo mówią o właścicielach pomieszczenia. Prezentują ich gust, mówią o charakterze, ujawniają takie szczegóły jak sprzątanie czy dbałość o posiadany sprzęt. Dlatego ze względu na funkcję reprezentacyjną pokoju dziennego, warto szczególnie przyłożyć się do jego urządzenia.

angielski francuski niemiecki hiszpański

About the Author

You may also like these