Jak wybrać laptopa do pracy?

Jak wybrać laptopa do pracy?

Jak wybrać laptopa do pracy? Dzisiejszy rynek pracy jest tak zdominowany przez nowe technologie, że na niemalże każdym stanowisku wymagane jest ciągłe posługiwanie się komputerem. W większości przypadków najbardziej praktyczny w tym względzie są laptopy do pracy, które można wszędzie ze sobą zabrać, w przeciwieństwie do klasycznych komputerów stacjonarnych. 

Komputer stacjonarny czy laptop do pracy?

O ile PC nadal dominują w biurach stacjonarnych, to większość pracowników biurowych preferuje poręczne laptopy. Ich główną zaletą jest mobilność, która sprawia, że dysponując służbowym laptopem, można swobodnie przemieszczać się wewnątrz biura, pomiędzy działami, mając ze sobą swoje niezbędne narzędzie pracy. Dodatkowym atutem laptopa jest to, że można go zabrać do domu, a to jest dla coraz większej ilości pracowników ogromny atut.

Aktualnie rynek pracy idzie w takim kierunku, że większość obowiązków zawodowych można właściwie wykonywać zdalnie. Badania wskazują, że bardzo wielu pracowników korzysta z takiej możliwości i nie pojawia się w swoich biurach, jeśli nie ma takiej konieczności. Laptop do pracy staje się wtedy podstawowym narzędziem, które wykorzystuje się do pełnienia swoich obowiązków. Jedyne co jest potrzebne to stały dostęp do Internetu, jednak aktualna oferta koncernów telekomunikacyjnych jest tak bogata, że niemalże każdy dysponuje dostępem do sieci.

Komputer stacjonarny też ma swoje zalety, jednak w wielu przypadkach dyskwalifikuje go jedna wada – brak mobilności. Jego głównymi zaletami jest to, że jeśli ktoś potrzebuje maszyny o wyższych parametrach niż te, które są potrzebne do codziennej pracy biurowej, to skonfigurowanie komputera stacjonarnego będzie łatwiejsze, niż zakup laptopa o analogicznych parametrach technicznych. Po pierwsze będzie to łatwiejsze w kontekście dobierania poszczególnych podzespołów, a po drugie zdecydowanie tańsze. Jeśli jednak ktoś potrzebuje komputera jedynie do pracy biurowej, to laptop jest zdecydowanie lepszą opcją. Warto w tym miejscu wspomnieć, że laptopa również można podłączyć do standardowych monitorów, które są kojarzone z komputerami stacjonarnymi.

Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując laptopa do pracy?

Zaopatrując się w komputer do pracy, trzeba zwrócić uwagę na kilka detali technicznych. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, w jakich warunkach laptop do pracy będzie wykorzystywany, czy będą to warunki improwizowane, jak na przykład praca w pociągu, czy większość czasu będzie pracować się w biurze na biurku. Ma to znaczenie z tego względu, że jeśli będzie się pracować przy wygodnym biurku, można śmiało kupić laptopa z dużą matrycą.

Ekran, który będzie miał nawet 18-20 cali będzie o wiele wygodniejszy podczas wielogodzinnych sesji pracy, niż mniejsze ekrany, które mają około 15 cali. Wbrew pozorom, nie warto wychodzić z założenia, że im większy, tym lepszy, gdyż w przypadku pracy w pociągu lub innych warunkach, gdzie laptopa kładzie się na kolanach, lub w innym, improwizowanym miejscu, większy laptop będzie o wiele mniej wygodny, nie wspominając już o codziennym przenoszeniu go w teczce.

Jak wybrać laptopa do pracy?Kolejną kwestią jest ustalenie, jaką pracę się wykonuje. Jeśli są to klasyczne prace biurowe, a większość czasu spędza się w programach biurowych, przeglądarce internetowej lub obsługują skrzynkę mailową, to wystarczy komputer ze stosunkowo wolnym procesorem, a także mało wydajną kartą graficzną. Tutaj również można wyjść z założenia, że lepiej kupić od razu mocniejszy sprzęt, jednak trzeba brać pod uwagę, że aktualnie laptopy o najwyższych parametrach technicznych mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, a chcąc jedynie wygodnie obsługiwać maila, wystarczy w zupełności sprzęt za niewielki ułamek tej sumy.

Standardowy laptop do pracy biurowej powinien mieć nie mniej jak 2 GB pamięci RAM, procesor o taktowaniu przynajmniej 2 GHz i adekwatną kartę graficzną. Są to parametry, które pozwalają bez zacinania się obsługiwać wszelkie programy biurowe, służące do standardowej pracy. Jeśli zaś ktoś ma większe zapotrzebowania, powinien te parametry nieco zwiększyć, jednak trzeba pamiętać, że ciężko tutaj mówić o szczegółach, gdyż większość laptopów do specjalistycznych zastosowań jest składana na specjalne zamówienie.

Laptopy do specjalistycznych zastosowań

Najbardziej zaawansowane technicznie laptopy do pracy to komputery składane dla grafików oraz specjalistów zajmujących się obróbką filmów. Jest to zakres pracy, który wymaga niezwykle dużo pamięci RAM, a także mocnej karty graficznej. Na rynku są dostępne laptopy dedykowane do tego typu rozwiązań i mają one parametry podobne do tych, których oczekują wymagający gracze komputerowi, którzy są przeważnie najbardziej wymagającymi klientami firm produkujących osprzęt do komputerów.

Chcąc zaopatrzyć się w profesjonalnego laptopa na tym poziomie, trzeba liczyć się z wydatkiem, który rozpocznie się od około pięciu tysięcy złotych. Górnych widełek właściwie nie ma, gdyż na rynku są dostępne komputery warte po kilkadziesiąt tysięcy, jednak większość laptopów dedykowanych specjalistom mieści się w widełkach cenowych oscylujących od pięciu do piętnastu tysięcy złotych.

angielski

About the Author

You may also like these