Czy gładź gipsowa jest dobra do każdego rodzaju ścian?

Czy gładź gipsowa jest dobra do każdego rodzaju ścian?

Czy gładź gipsowa jest dobra do każdego rodzaju ścian? Gładkie i równe ściany cieszą oko bardzo długo, mogą zostać pięknie pomalowane bądź wykończone tapetą. Czym jest szpachlowanie ścian? Jakich produktów należy używać?  Czy gładź gipsową można używać zawsze?

Czym jest szpachlowanie ścian?

Do wygładzania ścian (szpachlowania) wykorzystuje się gładzie gipsowe i masy szpachlowe. Jednak, aby uzyskać równe i gładkie ściany należy je najpierw odpowiednio przygotować, dlatego tak ważne jest gruntowanie ścian. Kolejnym krokiem po wyschnięciu gruntu jest nałożenie 1-2 warstw gładzi tak, aby powierzchnia ściany była pozbawiona jakichkolwiek nierówności – stąd szlifowanie gładzi po wyschnięciu.

Istnieją również masy szpachlowe bezpyłowe, które po odpowiednim naciągnięciu należy nałożyć na ścianę, następnie wygładzić pacą. Jednokrotne naciągnięcie takiej masy szpachlowej bezpyłowej na nowo położone tynki kosztuje 22- 26 zł/m². Jeśli masa szpachlowa bezpyłowa ma zostać położona na starych krzywych ścianach, które wymagają naprawy to cena wzrasta do 50 zł/m²- wszystko jest zależne od stanu ściany. 

Wyszpachlowane ściany są idealnym podłożem nie tylko dla farb, lecz przede wszystkim dla tapet (zwłaszcza tych metalicznych na których widać każdą nierówność). Farby ścienne są dużo bardziej wydajne na zagipsowanych ścianach.

Gładź szpachlowa jaka będzie najlepsza?

Obecnie na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych rodzajów gładzi do szpachlowania ścian:

  • gładzie gipsowe– najlepsze będą te bezpyłowe, nie wymagające szlifowania. Niestety gładzie gipsowe bezpyłowe wiążą dużo wolniej. Wadą gładzi gipsowych jest ich niska odporność na zarysowania oraz wilgoć;
  • cementowe lub cementowo- wapienne– wykończone są zawsze na mokro bez jakiegokolwiek szlifowania. Niestety ten rodzaj szpachli nie daje tak idealnie gładkich ścian jak gładź gipsowa, lecz jest dużo bardziej odporna na uszkodzenia oraz wilgoć.
  • wapienne– można nakładać na tynki już po 7-10 dni. Posiadają właściwości antyseptyczne
  • polimerowe– najbardziej odporne na wszystkie uszkodzenia mechaniczne, polecane szczególnie do płyt karton- gips. 

Gładź i szpachla to to samo?

Czy gładź gipsowa jest dobra do każdego rodzaju ścian?W wielu sklepach budowlanych można znaleźć bardzo dużo różnych produktów mających w swojej nazwie “gładź” lub “szpachla”. Pomimo różnych na pierwszy rzut oka nazw jest to bardzo podobny do siebie produkt pod względem użytkowym oraz uzyskanych efektów. 

Przyjmuje się, iż gładź jest rodzajem tynku cienkowarstwowego, który jest przeznaczony tylko do wykończenia całej powierzchni ściany. Natomiast masy szpachlowe służą nie tylko do naprawiania niewielkich nierówności i ubytków na ścianach i sufitach, lecz także do wykończenia wszelkich powierzchni. Masy szpachlowe posiadają dużo większe zastosowanie niż gładź.

Należy pamiętać, iż aby efekt gładzi gipsowej był widoczny należy najpierw wyrównać ściany. Ubytki bądź pęknięcia należy wypełnić masą szpachlową. 

Gruntowanie ścian przed szpachlowaniem

Przed szpachlowaniem bardzo ważne jest gruntowanie podłoża. Dzięki zagruntowaniu ścian zostaje zwiększona przyczepność gładzi. Grunt należy jednak dobierać do rodzaju ściany oraz rodzaju szpachli. Po nałożeniu gruntu należy odczekać minimum 12 h przed nałożeniem gładzi. 

Jak przygotować masę do szpachlowania?

Masa polimerowa jest jedną z najprostszych do szpachlowania, wystarczy tylko przemieszać przed aplikacją na ścianę. Inna sytuacja jest w szpachlowaniu ściany suchą  mieszanką rozrobioną z wodą. Zawsze jednak należy trzymać się proporcji podanych przez producenta. Mieszankę suchą należy wsypać do czystej wody (nie wolno nigdy odwrotnie), taką mieszankę wyrabia się mieszadłem wolnoobrotowym założonym na wiertarkę. Gotowa masa do nakładania na ścianę powinna nie mieć żadnych grudek czy zgrubień

Jak nakładać gładź?

Gładź nakłada się na ściany w 1 bądź w 2 warstwach, lecz warstwy gładzi muszą być cienkie max 5 mm. Gotową jednolitą masę należy nakładać małymi porcjami za pomocą metalowej packi. Niektóre gładzie gipsowe bez szlifowania należy nałożyć pacą metalową następnie wyrównać packą gąbkowa, aby ostatecznie wyrównać długim piórem.

Gładź nie zawsze potrzebna?

W niektórych przypadkach prace wykończeniowe mogą bez problemu obejść się bez gładzi. Jeśli sam tynk pomalowany farbą jest atrakcyjny, to nie trzeba na niego nakładać np.: gładzi gipsowej. Nie ma potrzeby w ogóle używania gładzi w miejscach gdzie ściana będzie wykończona płytkami ceramicznymi, boazerią czy panelami ściennymi. 

Na rynku można znaleźć tynki, które po starannym nałożeniu na ścianę będą na tyle gładkie, że nie potrzebne jest nakładanie dodatkowych gładzi na ścianę. Gładzi nie nakłada się w ogóle na tynki gliniane, które są cenione są za swój surowy, a zarazem rustykalny wygląd. 

Ostrożnie z gładzią gipsowa?

Gładź gipsowa nie powinna być stosowana w pomieszczeniach, które posiadają wilgotność powietrza przekraczającą 70%. Jednak nadaje się do kuchni i łazienki jeśli pomieszczenia te posiadają bardzo dobrą wentylację. Gips powoduje korozję stali dlatego np.: gwoździe czy dyble posiadające styczność z gipsem powinny być ocynkowane bądź zabezpieczone w inny sposób przed rdzą. Gładź gipsowa jest bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym w wielu domach.

angielski

About the Author

You may also like these