O czym należy pamiętać rozwodząc się?

O czym należy pamiętać rozwodząc się?

O czym należy pamiętać rozwodząc się? Rozstania dwojga ludzi, którzy do tej pory byli ze sobą w związku, bez wątpienia nie należą do łatwych. Sytuacja dodatkowo się komplikuje, jeżeli dwójka osób żyła ze sobą w związku małżeńskim. Wówczas nie wystarczy samo odejście od siebie, ale konieczny jest również rozwód. Sam fakt tego, że obca osoba ma zdecydować o ustaniu małżeństwa, może być dla wielu osób trudny do zniesienia, a nawet upokarzający. Jeżeli więc nasze małżeństwo rozpada się, chcąc nie chcąc, musimy odpowiednio przygotować się do tego procesu.

Zatrudnij dobrego prawnika

Niestety niezbyt wiele osób decyduje się na rozwód  bez orzekania o winie. Jeżeli jednemu z małżonków zależy na uzyskaniu rozwodu z orzeczeniem o winie, obie strony powinny skorzystać z usług prawników. Najlepiej byłoby wybrać osobę, która specjalizuje się w prawie rodzinnym oraz w sprawach rozwodowych. Kwestią, która wzbudza wiele emocji jest również podział opieki nad małoletnimi dziećmi. Strona, która walczy o to, by dzieci zostały przy niej, może nie poradzić sobie bez wsparcia profesjonalisty. Największy wybór kancelarii prawnych będziemy mieli rzecz jasna w dużych i prężnie rozwijających się miastach.

Poszukiwania warto byłoby rozpocząć od przejrzenia stron internetowych poszczególnych kancelarii prawnych. Dzięki informacjom tam zawartym dowiemy się, jacy prawnicy pracują w danej kancelarii. Poznamy również cenniki usług specjalistów, których postanowiłem zatrudnić. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnego prawnika, zapoznajmy się z opiniami klientów, którzy skorzystali z jego pomocy. Im większa ilość pozytywnych opinii, tym większe szanse na to, że prawnikowi uda się uczynić zadość naszym oczekiwaniom.

Sprawdź również:

Pamiętaj, że z powodu rozstania cierpią dzieci

Para, która posiada potomstwo musi mieć na uwadze, że rozwód nie pozostanie bez wpływu na ich pociechy. Niestety, w przeważającej większości przypadków jest to wpływ niekorzystny. Rozstający się rodzice nierzadko prowokują kłótnie, a czasami dochodzi nawet do rękoczynów. Dzieci są zaś bardzo wrażliwe i nie powinny być świadkami przemocy psychicznej czy fizycznej w rodzinie. Obserwacja tego rodzaju zjawisk w bardzo niekorzystny sposób może odbić się na psychice dziecka, zwłaszcza jeśli jest ono małe.

Dobrze byłoby więc, gdyby rozwodząca się para potrafiła rozstać się w sposób kulturalny, choćby ze względu na swoje dzieci. Za wszelką cenę warto więc unikać kłótni, a wszelkie kwestie związane z nadchodzącą rozprawą rozwodową dobrze byłoby omawiać na spokojnie. Oczywiście nie jest to łatwe, zwłaszcza dla strony, która jest porzucana. Rzadko bywa bowiem tak, że decyzja o rozstaniu jest wspólna.

Rodzic, który nie chce rozwodu nie powinien również buntować dziecka przeciwko swojemu partnerowi. Może to bowiem stawiać pociechę w bardzo trudnym położeniu. Dziecko czuje się bowiem związane emocjonalnie z obojgiem rodziców, ale nierzadko poczucie obowiązku każde mu trzymać stronę tego rodzica, który nie chce rozstania.

Drugi z rodziców jest natomiast obwiniany o rozpad rodziny. Pogorszeniu mogą więc ulec relacje z ojcem lub matką, która podjęła ostateczną decyzję o zakończeniu swojego małżeństwa. Warto pamiętać o tym, że dzieci mogą nie poradzić sobie z rozstaniem rodziców, nawet jeśli ci rozstają się w zgodzie. Jeżeli dostrzeżemy, że nasza pociecha ma trudności z zaadaptowaniem się do nowej sytuacji, szczerze z nią porozmawiajmy. Warto wytłumaczyć dziecku, że zawsze będzie mogło utrzymywać kontakt z obojgiem rodziców, bez względu na to z którym z nich zamieszka po rozwodzie.

Jak emocjonalnie poradzić sobie z zakończeniem małżeństwa?

Rozwód jest szczególnie trudny dla małżonka, który go nie chce. Nierzadko bowiem zdarza się, że jedna z będących w związku osób porzuca tę drugą dla kogoś innego. Przyczyną rozpadu małżeństwa może być również odkrycie romansu przez jednego z partnerów. Zdradzona osoba może czuć się zraniona, w efekcie czego bardzo często dochodzi do rozstania. Niezmiernie trudny jest również rozwód spowodowany przemocą różnego rodzaju. Osoby, które mają trudności w radzeniu sobie z emocjonalnymi skutkami rozpadu małżeństwa, powinny skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Świetnym pomysłem będzie udanie się na spotkanie z psychologiem. Czasami dla uzyskania poprawy, wystarczający będzie udział w kilku sesjach. Nierzadko jednak konieczne jest podjęcie psychoterapii długoterminowej. Ulgę może przynieść również udział w spotkaniach grup wsparcia. Można na nich poznać osoby, które również przeżyły koszmar rozpadającego się małżeństwa. Wymiana doświadczeń może pomóc oswoić się z porzuceniem oraz daje szansę na zawarcie nowych znajomości.

Jeżeli jednak wyżej wymienione formy pomocy nie przynoszą efektów, należy skorzystać z pomocy psychiatrycznej. Przedłużająca się rozpacz po rozpadzie małżeństwa może być bowiem depresji, która jest poważną, często zagrażającą życiu chorobą. W trudnych momentach warto pamiętać o tym, że rozwód nie przekreśla naszej szansy na szczęśliwe życie oraz na spotkanie nowej miłości, z którą zechcemy spędzić resztę naszego życia.

Zobacz:

angielski

About the Author

You may also like these