Onycholiza paznokci – na czym polega i jak zwalczać?

Onycholiza paznokci – na czym polega i jak zwalczać?

Onycholiza paznokci – na czym polega i jak zwalczać? Schorzenie nazywane onycholizą paznokci polega na tym, że płytka paznokcia odkleja się od łożyska. W efekcie pod spodem paznokcia zaczyna się zbierać nie tylko powietrze, ale również wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Dowiedz się, jakie są przyczyny i jak objawia się onycholiza paznokci, a także jak ją zwalczyć.

Onycholiza paznokci – na czym polega?

Zjawisko o nazwie „onycholiza paznokci” polega na oddzieleniu się dystalnej części płytki paznokcia od łożyska. Gładkie i twarde – takie są paznokcie dotknięte tym schorzeniem. Nie widać również na nich stanu zapalnego łożyska. Nadmienić należy, że onycholiza nie jest chorobą macierzy paznokcia. Wtórne zakażenie może jednak wywołać przebarwienia pod płytką paznokciową. 

Onycholiza paznokci, obok paznokci pałeczkowatych i paznokci wklęsłych, należy do najpopularniejszych zmian w obrębie paznokcia. Brak kontaktu płytki paznokcia z łożyskiem prowadzi do tego, że paznokieć zaczyna zmieniać swój kolor. Zwykle płytka nabiera białej barwy. Jednakże w przypadku zakażenia paznokieć może przybrać szarą, brązową, żółtą albo czarną barwę.

Można wyróżnić trzy rodzaje onycholizy – pierwotna, wtórna i polekowa. Określenie, z jakim rodzajem schorzenia mamy do czynienia, ułatwi z pewnością jego leczenie. Onycholiza może wystąpić zarówno u paznokci rąk, jak i u paznokci nóg. Zwykle nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi, ale może świadczyć o pojawieniu się niepokojących chorób w organizmie. Dlatego gdy się pojawi, warto znaleźć jej prawdziwą przyczynę. Cały proces leczenia paznokci u rąk trwa około pół roku. Natomiast onycholiza u nóg to schorzenie, które trzeba leczyć około rok.

Polecamy uwadze:

Onycholiza – przyczyny związane z uszkodzeniami mechanicznymi

Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się onycholizy są inwazyjne zabiegi kosmetyczne. Niestarannie wykonany manicure czy pedicure może przynieść bardzo nieprzyjemne skutki dla jego właścicielki. Decydując się na przedłużanie paznokci czy też nakładanie hybrydy, należy korzystać z usług sprawdzonych salonów kosmetycznych, by zminimalizować ryzyko wystąpienia tego rodzaju problemów z paznokciami. W przypadku przedłużanych paznokci, onycholiza może być skutkiem ubocznym nałożenia zbyt ciepłej masy na płytkę paznokcia. Co więcej, samo noszenie przedłużanych paznokci naraża ich płytkę na większe ryzyko jej uszkodzenia. Dlatego onycholiza paznokci często dotyka kobiety, które uwielbiają nosić przedłużane paznokcie. 

Pojawia się również u osób, które swoimi paznokciami starają się podważać różne powierzchnie. Schorzenie nierzadko dotyka także tych, którzy noszą zbyt ciasne buty lub za długo noszą buty na wysokim obcasie. Jak widać, w bardzo niekomfortowej sytuacji może znaleźć się kobieta uwielbiająca nosić długie paznokcie, a także buty na obcasie. Onycholiza paznokci może zająć nie tylko jej ręce, ale również stopy.

Onycholiza – przyczyny wynikające z chorób

Przyczyny pojawienia się tej przypadłości wiążą się zarówno z uszkodzeniami mechanicznymi, jak i występowaniem różnych schorzeń. Onycholiza paznokci może wskazywać na różnego rodzaju choroby współistniejące. Bardzo często w ten sposób można chorobę tarczycy. W takim przypadku zwykle mówi się o onycholizie dotykającej czwarty i piąty palec, czyli tzw. paznokciach Plummera. 

Niektórzy badacze podpowiadają, by osoby, które nie potrafią określić, co jest przyczyną onycholizy, wykonali badania, które wykluczyłyby chorobę tarczycy. Onycholiza paznokci towarzyszy także innym chorobom, m.in. cukrzycy, łuszczycowemu zapaleniu stawów, niedokrwistości, zespołowi Reitera, toczniowi rumieniowatemu, wysiękowi w opłucnej, a nawet amyloidozie czy rakowi płuc. Może być także wywołana przez pleśnie, drożdżaki, dermofity czy nawet wirusa opryszczki bądź wirusa HIV. Schorzenie pojawia się również na wskutek przyjmowania niektórych leków. Należą do nich: retinoidy doustne, psoraleny, antybiotyki z grupy tetracyklin oraz chemioterapeutyki.

Onycholiza po hybrydzie – jak leczyć?

Jeżeli do odwarstwienia płytki paznokcia doszło przez inwazyjne zabiegi kosmetyczne, leczenie zwykle opiera się na usunięciu płytki paznokcia, która była uszkodzona.

W kolejnym kroku trzeba taki paznokieć oczyścić, wykorzystując w tym celu diamentowy frez. Na odsłonięte miejsce po płytce umieszcza się opatrunki hydrokoloidowe albo hydrożelowe. Ich zadaniem jest dostarczanie wilgoci do chorego miejsca. Preparaty na onycholizę wynikającą z uszkodzenia po hybrydzie czy innych zabiegach kosmetycznych to przede wszystkim środki naturalne, takie jak olejek rycynowy czy olejek herbaciany. Wcieranie takich preparatów w uszkodzone paznokcie, a także dodatkowa suplementacja, może bardzo przyspieszyć proces zdrowienia. Warto co najmniej dwa razy dziennie nakładać tego rodzaju preparaty na dłonie. Co więcej, chore paznokcie powinny być krótko obcięte. Gdy wykonujesz prace domowe, musisz pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu dłoni przed środkami chemicznymi i zanieczyszczeniami. W tym celu zaleca się stosowanie dwóch par rękawiczek: bawełnianej i gumowej, które, nałożone na siebie, zmniejszają ryzyko uszkodzenia chorego paznokcia.

Onycholiza wtórna i polekowa – leczenie

Jeżeli mimo tego, że na co dzień nie nosisz hybryd, a Twoje paznokcie nie mogły zostać uszkodzone mechanicznie, borykasz się z opisywaną przypadłością, zastanów się, kiedy ostatni raz lekarz zlecił Ci wykonanie badań. Onycholiza paznokci może być przecież jednym z objawów choroby, nie warto więc jej lekceważyć. Dlatego tak istotny jest kontakt z lekarzem, który wykluczy potencjalne przyczyny wynikające z chorób tarczycy, cukrzycy czy innych schorzeń. W takim wypadku lekarz przepisze Ci odpowiednie leki i wskaże terapię, która pomoże Ci zadbać o stan Twoich paznokci. Bardzo często w takich przypadkach wykonuje się leczniczy manicure i pedicure. Podczas takiego zabiegu na płytkę nakłada się terapeutyczną masę żelową.

Domowe sposoby na onycholizę nie zawsze są skuteczne, dlatego warto skorzystać z porady specjalisty. Zwłaszcza, że będziemy mieli szansę zweryfikowania swojego stanu zdrowia. To z kolei może przełożyć się na nasze lepsze samopoczucie.

Onycholiza u stóp – jak zwalczyć?

W przypadku onycholizy u stóp warto najpierw udać się do dermatologa lub podologa. Ten ostatni z wymienionych to specjalista z zakresu leczenia chorób stóp i chociaż nie jest lekarzem, to jednak dysponuje szeroką wiedzą z zakresu różnych schorzeń, które mogą dotknąć stopy. Na co dzień współpracuje również z lekarzami, dlatego gdyby onycholiza u stóp była wywołana nie uszkodzeniem mechanicznym, a np. cukrzycą, z pewnością z pomocą podologa będziesz mógł to zweryfikować. Podolog wyśle Cię do odpowiedniego lekarza specjalisty, który zleci wszystkie istotne badania. Zwykle przyczyną onycholizy u stóp jest noszenie zbyt ciasnego obuwia, ale w wielu przypadkach onycholiza u paznokci stóp może pojawić się również wtedy, gdy na nogę upuścimy coś ciężkiego. Podolog, po zweryfikowaniu przyczyny, może przystąpić do zlecenia odpowiedniej kuracji.

Niekiedy konieczne będzie wykonanie zabiegu usunięcia uszkodzonej płytki paznokcia i odpowiednie jej zabezpieczenie, by nie dopuścić do zakażenia bakteryjnego czy grzybiczego. Oczywiście onycholiza może być też leczona poprzez stosowanie samych preparatów leczniczych, np. serum kolagenowego. Jeżeli bezpośrednią przyczyną onycholizy jest nieprawidłowe układanie palców, zadaniem podologa będzie także dobranie odpowiednich wkładek do obuwia. Zdarza się, że onycholiza u stóp jest następstwem nieodpowiedniej techniki uprawiania sportu. W takiej sytuacji należy ją zmienić tak, by unikać nacisku na newralgiczne miejsca.

Podczas leczenia – zarówno onycholizy u rąk, jak i tej występującej u stóp – pacjenci powinni pamiętać o najwyższych standardach higieny. Nietrudno bowiem o zakażenie. Jeżeli zależy Ci na zdrowiu, obserwuj stan swoich paznokci i w razie problemów – reaguj!

About the Author

You may also like these