Praca w Szwecji – ile można zarobić?

Praca w Szwecji – ile można zarobić?

Praca w Szwecji – ile można zarobić? Szwecja jest jednym z dziesięciu krajów, którego naród uznawany jest za najszczęśliwszy na świecie. Myśląc o niej nasuwają się skojarzenia takie jak: dobrobyt czy bezpieczeństwo i wygoda. Szwecja swój rynek pracy otworzyła Polakom już ponad 14 lat temu, jednakże nie znajduje się ona w czołówce państw, najczęściej przez nas wybieranych.

Według statystyk zajmuje ona zaledwie szóstą pozycję, a zamieszkująca tam Polonia liczy około 90 000 osób. Nie zmienia to jednak faktu, iż Szwecja jest pięknym krajem, z wysokim potencjałem zarobkowym – pod względem wynagrodzeń kształtuje się ona dosyć wysoko i wygrywa nawet z dużo bardziej popularniejszymi miejscami emigracji (miedzy innymi z Niemcami) wielu rodaków. Czy Szwecja jest krajem, do którego warto wyjechać? Czy polskim emigrantom opłaca się wyjeżdżać i zarabiać w koronach szwedzkich? Wielu Polaków rezygnuje z wyjazdu do Szwecji ze względu na trudny język oraz z przekonania, iż koszty tamtejszego utrzymania są znacznie wyższe i nieopłacalne. Z tego artykułu dowiesz się przede wszystkim, dlaczego decydując się na pracę za granicą warto wybrać właśnie jeden ze skandynawskich krajów, czyli Szwecję.

Szwecja – kraj posiadający niemal wszystko

O tym, że Szwecja uznawana jest za jeden z najszczęśliwszych narodów wiedzą chyba wszyscy. Dzieje się tak, dlatego, że kraj ten i jego gospodarka oraz wszelkie działania są doskonale przystosowane do zapewnienia dobrobytu jego mieszkańcom. Gospodarka szwedzka uznawana jest, bowiem za najbardziej zieloną ze wszystkich gospodarek świata. Ponadto Szwedzi nie odstają od reszty pod względem technologicznym oraz biznesowym – są twórcami takich narzędzi jak Skype czy Spotify. Są także niedoścignieni w wprowadzaniu różnego rodzaju innowacji na Europejskim rynku. Szwecja jest jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów dla osób szukających pracy za granicą – posiada mnóstwo udogodnień oraz całkiem przychylną politykę dla emigrantów.

Wysoki wskaźnik szczęścia wśród szwedzkiego społeczeństwa wynika z dobrych warunków ekonomicznych oraz wysokiego standardu życia. Jednym słowem – komfort i jakość życia Szwedów jest znacznie wyższa niż w Polsce. Szwecja wyróżnia się zróżnicowanym rynkiem pracy oraz silną i zrównoważoną gospodarkę – czego źródłem i przyczyną są bogactwa naturalne, w które obfituje ten kraj.

Praca w Szwecji – jakie zarobki?

Praca w Szwecji dla wielu Polaków brzmi jak wyjazd na obóz survivalowy lub ciężką przeprawę. Trudny język, wysokie koszty utrzymania i inne niewiadome sprawiają, że kraj ten nie jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc emigracyjnych. Prawda jednak jest, że Szwecja znajduje wysokie miejsce pod względem zarobkowym i stanowi jedno z najlepiej opłacalnych miejsc wyjazdowych. Oznacza to, że praca w Szwecji jest znacznie bardziej opłacalna niż chociażby w Niemczech. Średnia miesięczna pensja wynosi, bowiem około 22 000 SEK (koron szwedzkich) – czyli w przeliczeniu na złotówki, wynosi ona ponad 9 000 tysięcy złotych. Oczywiście nie każdy tyle zarobi – mniej opłacalne prace, nie wymagające specjalnych umiejętności oraz kwalifikacji (jak na przykład McDonald’ s) jest dużo mniej płatna i wynosi nie więcej jak 100 SEK za godzinę – co i tak wychodzi więcej niż w Polsce.

Od czego zależy wysokość zarobków w Szwecji?

Praca w Szwecji jest pracą jak każda inna. Kraj ten jednak oferuje w dużo szerszy zasób propozycji pracy oraz większe wynagrodzenie w wielu przypadkach: dla przykładu sprzątaczka w Szwecji może zarobić od 65 SEK za godzinę swojej pracy, majster budowlany 22 000 SEK miesięcznie, pracownik odpowiedzialny za sadzenie kwiatów 9,5 euro za godzinę, hydraulik od 15 do nawet 17 euro za godzinę, natomiast elektryk budowlany, kucharz czy kierowca samochodu ciężarowego od 100 do 200 SEK za godzinę.

Praca w Szwecji – ile można zarobić?Zdecydowanie na wysokość zarobków w Szwecji ma wpływ zawód oraz wyuczona profesja a także zajmowane stanowisko. Szwedzki rynek chętny jest na przyjmowanie przede wszystkim fachowców, dlatego też, warto wyróżniać się specjalistycznymi kwalifikacjami oraz nieprzeciętnymi umiejętnościami. Znajomość języka także odgrywa niebagatelną rolę, gdyż umożliwi to dalszy rozwój i perspektywę większych zarobków.

Brak specjalnych umiejętności oraz doświadczenia czy wyuczonego zawodu wcale nie przekreśla szansy na uzyskanie dobrej pracy w Szwecji – trzeba się jednak liczyć z mniejszymi zarobkami i bardziej wymagającymi warunkami pracy. W rezultacie oznacza to, że za mniej przyjemną pracę otrzymamy mniejszą kwotę, która i tak w przeliczeniu na złotówki wychodzić będzie bardziej korzystnie niż w Polsce.

Praca w Szwecji oznacza wiele możliwości i daje spore szanse na dobry zarobek. Fakt, że koszty utrzymania są znacznie wyższe niż w Polsce nie oznacza konieczności życia od wypłaty do wypłaty. Zarobki te, bowiem wystarczą na ponadprzeciętny standard życia oraz rozsądne odłożenie oszczędności. Ogólnie ujmując- emigracja do Szwecji wydaje się być dobrym pomysłem w celach zarobkowych, szczególnie w przypadku wyjazdów na krótki okres czasu (sezonowych). Tamtejszy język jest do opanowania i dla wielu osób po pewnym czasie nie stanowi żadnej bariery. 

Polecamy:

szwedzki

About the Author

You may also like these