Co robi fryzjer?

Co robi fryzjer?

Co robi fryzjer? Fryzjer to jeden z najpopularniejszych zawodów usługowych. Niemal każdy z nas ma w swojej okolicy jakiś salon fryzjerski, każdy też od czasu do czasu odwiedza fryzjera. Nawet jeśli na co dzień sami radzimy sobie z układaniem własnej fryzury, to jednak przez ważnym wyjściem czy uroczystością wolimy oddać się w ręce specjalisty.

Fryzjer to trochę rzemieślnik, a trochę artysta. Poza umiejętnościami manualnymi i technicznymi nabytymi w trakcie szkolenia zawodowego, musi posiadać szereg zdolności interpersonalnych. Skuteczna komunikacja to połowa sukcesu – w końcu fryzura powinna odpowiadać pragnieniom klienta. Co jeszcze robi fryzjer? Jak wygląda jego codzienna praca?

Jakie są podstawowe obowiązki fryzjera?

Fryzjer wykonuje zawód usługowy, więc jego podstawowym zadaniem jest dostosowanie wyniku świadczonych usług do oczekiwań klienta. Do zadań zwykle realizowanych przez fryzjera należą:

  • strzyżenie włosów (męskie, damskie lub dziecięce, w zależności od wybranej specjalizacji);
  • układanie włosów, upinanie fryzur, czesanie, modelowanie, z zastosowaniem rozmaitych przyrządów i akcesoriów (takich jak lokówki, wałki, szczotki itp.);
  • farbowanie i dekoloryzacja a włosów;
  • trwała zmiana struktury włosa (trwałe ondulacje, prostowanie keratynowe itp.);
  • przedłużanie lub zagęszczanie włosów poprzez wybrane techniki doklejania sztucznym lub naturalnych pasm;
  • mycie i pielęgnacja włosów (z zastosowaniem specjalistycznych płukanek, wcierek, olejków, odżywek i masek).

Niektóre z tych zadań stanowią element codziennej rutyny – tak jest na przykład w przypadku prostych męskich strzyżeń. Czasem jednak realizacja  usługi zajmuje o wiele więcej czasu i wymaga większej kreatywności. Do najbardziej wymagających zamówień należą kompleksowe przygotowania fryzury ślubnej przyszłej panny młodej, obejmujące przedłużenie, koloryzację i efektowne upięcie.

Jakich dodatkowych usług można oczekiwać od fryzjera?

Wymienione podstawowe czynności fryzjerskie nie wyczerpują jednak  katalogu wszystkich usług, świadczonych przez dobrych fryzjerów. Odpowiednio przygotowany do zawodu fryzjer jest w stanie dobrać odpowiednią fryzurę, dopasowując jej styl do kształtu twarzy czy osobowości klienta. W salonach fryzjerskich z prawdziwego zdarzenia jeszcze przed strzyżeniem można zobaczyć wizualizację spodziewanego efektu. Dzięki temu klient podejmuje świadomą decyzję, co pozwala uniknąć ewentualnych rozczarowań.

Fryzjer to także ktoś, kto potrafi ocenić rodzaj oraz stan włosów i w zależności od niego dobrać i zalecić odpowiednią pielęgnację włosów. Dzięki fachowej poradzie, klient jest w stanie  w warunkach domowych odtworzyć kolejne kroki prawidłowego dbania o włosy. Dodatkowo, w wielu salonach fryzjerskich można dokonać zakupu specjalistycznych preparatów do pielęgnacji włosów. Fryzjer jest także tą osobą, która po zaobserwowaniu widocznych problemów ze skórą głowy czy włosami u swojego klienta, może zalecić wizytę u dermatologa czy trychologa.

Fryzjer jako przedsiębiorca

Co robi fryzjer?
Co robi fryzjer?

Czym jeszcze, poza pielęgnacją włosów swoich klientów, zajmuje się fryzjer? Wielu fryzjerów wykorzystuje swoje doświadczenie zawodowe i umiejętności prowadząc własny salon fryzjerski. W takim przypadku zajmuje się czymś więcej  niż strzyżeniem czy farbowaniem włosów – prowadzi własny biznes. Musi więc zajmować się wszystkim tym, czym zajmują się inne osoby prowadzące działalność gospodarczą. Organizować zaopatrzenie do salonu, zajmować się kwestiami urzędowymi i skarbowymi, dbać o reklamę swojego zakładu… Jeśli  fryzjer – właściciel salonu zatrudni pracowników, odpowiada również za ich rozwój zawodowy i nabywanie prawidłowych umiejętności.

Fryzjer – przedsiębiorca jest również często przedstawicielem wybranych marek produktów do pielęgnacji lub stylizacji włosów. Sprzedaż salonowych kosmetyków fryzjerskich może stanowić dodatkowe źródło dochodu i  sposób na związanie klienta ze swoim zakładem. Nie można jednak zapominać, że jest to dodatkowe zajęcie, wymagające poświęcenie czasu i dbałości o jakość, tak jak w przypadku innych usług świadczonych w salonie.  

Potrzeba ciągłego doskonalenia się w zawodzie fryzjera

Co jeszcze robi fryzjer? Dobry fryzjer nie przestaje się uczyć. Moda dotycząca fryzur zmienia się równie często, jak trendy odzieżowe. Na rynku pojawiają się nowe preparaty do pielęgnacji i stylizacji włosów. Rozwijane są nowe techniki koloryzacji czy  trwałych zabiegów zmieniających strukturę włosa. Nowe produkty różnią się składem, sposobem aplikacji, efektami końcowymi stosowania…

Wszystkie nowości wymagają od fryzjera stałego doskonalenia się. Aby być na bieżąco, należy regularnie przeglądać katalogi i portale branżowe, inwestować w szkolenia i warsztaty.  Również wzięcie udziału w konkursach fryzjerskich – w charakterze uczestnika bądź choćby widza – może pozwolić spojrzeć na swoje rzemiosło z nowej perspektywy.

Zawód fryzjera cieszy się niezmiennie sporą popularnością. Nic dziwnego – popyt na usługi fryzjerskie nie spada.  Współczesne trendy w dziedzinie beauty sprawiają, że wszyscy, niemal bez wyjątku, chcą mieć zdrowe, zadbane włosy.  Stanowi to korzystną prognozę dla możliwości zarobkowych i rozwoju kariery w tej właśnie branży. Trzeba jednak pamiętać, że praca z włosami klientów wiążę się z dużą odpowiedzialnością. Piękna fryzura będąca odpowiedzią na oczekiwania klienta potrafi poprawić nastrój na długi czas… Nieudana będzie powodem frustracji i kiepską reklamą salonu. Z pewnością jednak wykonywana z zaangażowaniem praca fryzjera może być źródłem ogromnej satysfakcji.

angielski francuski niemiecki hiszpański

About the Author

You may also like these