Co znaczy słowo hostel?

Co znaczy słowo hostel?

Co znaczy słowo hostel? Słowo hostel pochodzi z języka angielskiego i oznacza noclegownię, schronisko albo szerzej schronisko młodzieżowe. Hostele pełnią na całym świecie funkcję odpłatnych noclegowni o nieco niższym standardzie w porównaniu z hotelami, czy motelami. Dzięki istnieniu hosteli możliwe jest oszczędniejsze gospodarowanie zasobami finansowymi podczas turystycznych wojaży. Śmiało można wysnuć w związku z tym wniosek, że hostele przyczyniają się do rozwoju turystyki.

Historia hostelu

Historia hosteli miała początek w Niemczech, w mieście Altena. Tamtejszy nauczyciel Richard Schirrmann często zabierał dzieci na wycieczki i w roku 1909 podczas jednej z nich, z powodu załamania pogody zmuszony był z dziećmi nocować w szkole w Bröl. To wydarzenie skłoniło go do tworzenia miejsc, w których uczniowie mogliby nocować podczas krótkich wycieczek. Tak narodziła się idea, w pierwotnym znaczeniu mająca zapewniać noclegi za wykonywanie lekkich prac na rzecz właścicieli dormitorium i pierwsze schronisko młodzieżowe powstało już trzy lata później. Co ciekawe, funkcjonuje ono do dziś.

Schirrmann już w 1919 roku założył Niemieckie Stowarzyszenie Schronisk Młodzieżowych, a w roku 1924 poszła w ślady Niemiec Szwajcaria, a dwa lata później Polska, zakładając Stowarzyszenie Polskich Schronisk Młodzieżowych. Już w roku 1932 spotkali się zaś w Amsterdamie przedstawiciele jedenastu takich krajowych stowarzyszeń, którzy powołali Międzynarodową Federację Schronisk Młodzieżowych (International Youth Hostel Federation}. W skróconej nazwie Hostelling International organizacja funkcjonuje od roku 2006.

Hostele dawniej i dziś

Co znaczy słowo hostel?Jeżeli chodzi o Polskę to przejęta z Niemiec idea noclegowni dla młodzieży zrodziła się przede wszystkim z potrzeby. Po odzyskaniu niepodległości wprowadzono do szkół program turystyczno-krajoznawczego, promujący poznawanie polskich ziem. Natomiast już dawniej, tak jak i obecnie, schroniska młodzieżowe zakładano na całym świecie z myślą o tzw. backpackerach. Chodzi o osoby podróżujące z plecakami na plecach od miasta do miasta, najczęściej komunikacją publiczną albo autostopem, w celu poznawania nowych miejsc i ludzi.

Obiekty o randze hosteli doskonale nadawały się do takich celów, ponieważ spełniały i zazwyczaj spełniają względnie dobre standardy noclegu, a przy tym są znacznie tańsze od miejsc hotelowych. W Polsce dużą popularnością cieszyły się za czasów PRL-u schroniska PTTK, czyli Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Nie funkcjonowała u nas nazwa hostel, ale właśnie schronisko młodzieżowe, chociaż najczęstszymi gośćmi takich schronisk była młodzież szkolna, nocująca w nich w ramach szkolnych wycieczek. De facto było to zgodne z najwcześniejszą ideą schronisk młodzieżowych Schirrmanna.

Obecnie schroniska młodzieżowe, czyli hostele są rozsiane po całym świecie w całkiem dużej liczbie. Jednakże obecnie wyglądają i funkcjonują nieco inaczej niż w na początku istnienia. Dziś z noclegów w hostelach szukają nie tylko organizatorzy szkolnych wycieczek, czy podróżujący z plecakiem studenci lub młodzież po szkolna, ale ludzie praktycznie w każdym wieku. Obecnie również nie chodzi już tylko o tanie nocowanie podczas wojaży turystyczno-krajoznawczych, ale także podczas wyjazdów w delegacje. Jedynie co pozostaje niezmienne, to bardziej przystępne ceny od cen w hotelach, a nawet w motelach, czy na kwaterach prywatnych.

Hostel a hotel – różnice

Podstawową różnicą pomiędzy hotelem a hostelem jest wyłączność. W hotelu zajmujemy pokój, nawet czasami kilkuosobowy i bez naszej zgody zarządzający hotelem nie ma prawa nikogo nam do pokoju domeldować. Hotele również dysponują pokojami z mniejszą liczbą łóżek, a najczęściej występującymi są pokoje dwuosobowe. Inaczej jest w hostelach, w których wprawdzie występują pokoje z mniejsza liczbą miejsc, np. jedno, dwu, czy trzyosobowe, to najczęściej mamy do czynienia z tzw., dormitoriami, czyli z pokojami z dużą ilością miejsc do spania.

Hostele zarabiają na udostępnianiu łóżek, w związku z czym standardem jest wyposażanie pokoi w łóżka piętrowe zlokalizowane bardzo blisko siebie, gdzie prywatność można uzyskać jedynie dzięki zasłonie łóżka. W pokoju hotelowym można w praktyce nie tylko spać, ale nawet przyjmować w dość komfortowych warunkach gości. W dormitoriach jest to niemożliwe, ale za to hostele dysponują pokojem socjalnym z telewizorem, czasami stołem do ping-ponga lub innymi grami, np. popularnymi piłkarzykami, a często również tarasami, gdzie możliwe jest prowadzenie życia towarzyskiego.

W hotelach łazienka jest zazwyczaj w każdym pokoju, a w hostelach już rzadziej. Najczęściej mamy do czynienia z łazienką ogólną, a także z ogólnie dostępną kuchnią. Obecnie niemalże standardem jest również dostęp do internetu, a ponadto w wielu miejscach świata w cenę noclegu wliczone jest również skromne śniadanie lub kawa.

Wielu młodych ludzi korzysta obecnie z hosteli, w tym często podróżnicy prowadzący kanały na You Tube. Dziś mamy o tyle łatwiej, że w internecie można znaleźć opinie o konkretnych hostelach, a także zabukować sobie miejsce na nocleg.

About the Author

You may also like these