Tapety ścienne – rodzaje i wykorzystanie

Tapety ścienne - rodzaje i wykorzystanie

Tapety ścienne – rodzaje i wykorzystanie. Wystrój wnętrza to bardzo ważna kwestia każdego pomieszczenia, w którym przebywają osoby, niezależnie czy jest to budynek mieszkalny czy lokal usługowy, zawsze zależy nam na estetycznym wykończeniu, zgodnym z jego przeznaczeniem oraz stylem panującym w pozostałych pomieszczeniach. Ważna kwestia jest rozpoczęcie urządzania pokoju od dobnia kolorystyki ścian.

Istnieje wiele możliwości, jeśli chodzi o ten obszar. Można postawić na monochromatyczna kolorystykę, i użyć tradycyjnych farb do ścian. Jednak fajnym i ciekawym pomysłem jest wykorzystanie tapet, które w swoim współczesnym wydaniu przechodzą aktualnie swój renesans we wnętrzarstwie. Tapetowanie pokoi pozwala w szybki i dość niskobudżetowy sposób uzyskać odświeżony efekt w całym budynku. Pojedyncze pasy tapety potrafią nadać całemu pomieszczeniu nowego świeżego charakteru.

Tapety ścienne jak je wykorzystywać?

Tapety są jednym z najstarszych sposobów na wykończenie wnętrz, kto z nas nie pamięta starodawnych tapetowanych pokoi naszych babć, gdzie na wszystkich ścianach królował jeden wzór, jednak bez obaw. Takie rozwiązania przeszły już do lamusa. Aktualnie bardzo modnym rozwiązaniem jest pokrycie tapetą ścienną tylko jednej ściany w pomieszczeniu, na przykład uzyskując przy tym efekt odkrytej cegły pruskiej, która wygląda niezwykle efektownie w industrialnych wnętrzach.

Modne i nowoczesne tapety ścienne mogą stanowić samoistną ozdobę pomieszczenia lub być tylko elementem dopełniającym wystrój. Aktualnie na rynku można spotkać mnóstwo wzorów i kolorów tapet ściennych, od tych jednokolorowych, po te wzorzyste czy imitujące daną fakturę. Dobrym pomysłem na aranżację wnętrza jest połączenie tapet ściennych kontrastowo, na zasadzie jedna ściana ciemniejsza reszta jasna, lub na odwrót. Bardzo stylowo i elegancko również w salonach lub sypialni prezentuje się jedna ściana z tapetą w intensywnym wzorze, kiedy reszta ścian, pokryta jest jasnym kolorem, który stanowi tło dla tak mocnego elementu. Aktualnie tapety można wykorzystywać w każdym miejscu w budynku. Wraz z biegiem czasu stało się nawet możliwe tapetowanie takich pomieszczeń jak łazienki, ponieważ tapety ścienne zyskały odporność na wilgoć i zmienne temperatury. Wykorzystanie tapety ściennej we wnętrzu jest prostym efektownym i dość niedrogim sposobem na urozmaicenie wystroju, odświeżenie pomieszczenia czy nadanie mu eleganckiego wyglądu.

Dobrym i praktycznym sposobem jest pokrycie zniszczonej już ściany, na przykład w kuchni poprzez zachlapanie tłuszczem właśnie tapeta ścienna dopasowana do reszty wnętrza. Dzięki takiemu zabiegowi można ograniczyć zakres prac w trakcie remontu do minimum ponieważ nie trzeba zrywać tynków przed malowaniem ścian. Wystarczy ten brzydki element pokryć tapetą.

Tapety ścienne są dość często spotykanym elementem w wszelakich lokalach usługowych, typu salony fryzjerskie czy salony urody. Wszystko to jest zasługa efektu, jaki można nimi osiągnąć bez większego wysiłku. W zależności od zamysłu, można uzyskać każdy dowolnie wymarzony wystrój dzięki właśnie tapetom ściennym.

Najmodniejsze wzory we wnętrzach

Rodzaje wzorów tapet ściennych nie mają tak radę żadnych granic. Cały czas na rynku można spotkać tapety w klasyce pasy, kwiaty, koła i wzory geometryczne, jednak dodatkowo coraz częściej można znaleźć w sklepach oferujących asortyment do wystroju wnętrz tapety ścienne w stylu fototapet, murowanej ceglanej ściany, deski barlineckiej czy parkietu ściennego. Doskonale imitują one wszystkie wymienione elementy i pozwalają w szybki sposób uzyskać efekt przytulnego wnętrza. Coraz częściej można spotkać tapety o różnej fakturze, która przy odpowiednim oświetleniu daje efekt trójwymiarowości. W pokojach dziecięcych sprawdzą się przede wszystkim tapety ścienny z postaciami z bajek. Należy jednak przy takich wzorach uważać, aby nie popaść w zachwyt chwilową moda na daną bajkę, lepiej postawić na wzory z tak zwanej klasyki gatunku, która sprawdzi się przez kilka pierwszych lat życia dziecka. Wszelkie wzory w kwiaty, samoloty czy samochody, a także zwierzęta będą doskonałym rozwiązaniem. Tak samo jak tematyczne licencyjne fototapety.

Bez względu, na jaką tapetę postawimy, warto pamiętać, że współczesne materiały różnią się od tych sprzed kilku lat chociażby technika wykonania, dzięki czemu można je swobodnie montować oraz ewentualnie zrywać ze ścian bez obaw o ich stan techniczny po takim zabiegu. Decyzje o klejeniu tapet ściennych należy zawsze dobrze przemyśleć i sprawdzić czy wybrany wzór, komponuje się z resztą wystroju pomieszczenia, ponieważ nikt nie chce raczej wymieniać całości mebli tylko ze względu na kolorystykę ścian. Warto stawiać na wzory, jednak stonowana klasyka zawsze pozostanie w cenie, tym bardziej, jeśli chodzi o wnętrza. Trwałe i estetyczne rozwiązania dają gwarancję jakości przez długie lata i brak konieczności kolejnych remontów w najbliższym czasie. Przynajmniej nie z własnej chęci, a konieczności.

angielski

About the Author

You may also like these