URZĄDZAMY ŁAZIENKĘ

Łazienka to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. Nic więc dziwnego, że przywiązujemy dużą wagę do jej dobrego zaplanowania. Warto podkreślić, że łazienka powinna być nie tylko ładna ale przede wszystkim funkcjonalna.

Od czego zacząć prace w łazience?

Aranżację łazienki należy zacząć oczywiście od dobrego planu. Choć jest to z reguły niezbyt duże pomieszczenie to jego wykończenie zajmuje sporo czasu i wymaga podjęcia wielu kluczowych decyzji. Zaczynamy więc od zmierzenia pomieszczenia, uwzględnienia odległości od drzwi i okna. Z uwagą należy przyjrzeć się także temu, jak biegną w naszym pomieszczeniu rury oraz sprawdzić jaki mamy system wentylacji. Podczas planowania powinniśmy zdecydować czym wyłożyć ściany, czy na podłodze będzie terakota czy może płytki drewnopodobne oraz czy chcemy mieć w łazience podwieszany sufit. Kluczowe dla wyglądu i funkcjonalności łazienki będzie ustawienie umywalki, toalety, prysznica czy wanny. Ważne decyzje zakupowe będą wiązały się także z wyborem oświetlenia, baterii, luster, mebli i dodatków na akcesoria.

Czy wszystkie łazienki są takie same?

Jeszcze nie tak dawno polskie łazienki były do siebie bardzo podobne. Obowiązkowo musiały w nich występować płytki ceramiczne, najlepiej ułożone do samego sufitu. Dziś już coraz częściej odchodzi się od tej zasady i płytki zajmują mniej miejsca albo nie ma ich wcale. Można pokusić się i o takie rozwiązanie dzięki temu, że na rynku dostępne są inne materiały przewidziane do stosowania w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Współczesne możliwości aranżacyjne łazienek są prawie nieograniczone. Jedyne co w nich być musi to drzwi z otworami wentylacyjnymi. Jeśli zaś chodzi na przykład o kabiny prysznicowe to coraz częściej spotykamy rozwiązania z dostawioną ścianką albo otwartą przestrzenią.

Decyzje na lata

Urządzając łazienkę trzeba mieć na uwadze, że niektóre rozwiązania pozostaną na lata i trudno będzie je później zmienić. Dotyczy to przede wszystkim rozkładu rur i wyboru sposobu ogrzewania. Jeśli ktoś chce mieć w łazience ogrzewanie podłogowe to już na samym wstępie powinien zastanowić się nad jego rodzajem. Można wybrać ogrzewanie podłogowe podłączone do instalacji centralnego ogrzewania albo działające w oparciu o prąd elektryczny. Warto dobrze przemyśleć wybór bo każdy system takiego ogrzewania będzie miał inne wymiary i trzeba je uwzględnić zanim położy się na przykład płytki drewnopodobne.

Wygodna łazienka

To czy nasza łazienka będzie wygodna w użytkowaniu zależeć będzie między innymi od tego czy postawimy na kabinę prysznicową, wannę a może wybierzemy obydwa rozwiązania naraz. Takie decyzje najłatwiej jest podejmować właścicielom dużych łazienek gdzie dodatkowo można także zainstalować bidet. Większość Polaków niestety użytkuje małe łazienki w blokach i trzeba iść na kompromisy. Jeśli łazienka jest mikroskopijna i brakuje miejsca na wszystko można ustawić wannę wraz z parawanem. W typowej łazience powinno znaleźć się miejsce na co najmniej jedną umywalkę, toaletę i pralkę. Jeśli nie jest przewidziana elektryczna suszarka do ubrań to także trzeba wybrać miejsce, gdzie powiesi się suszarkę tradycyjną. O wygodzie korzystania z łazienki zdecydują z całą pewnością meble. Warto bezpośrednio pod umywalką zainstalować szafkę z szufladą posiadającą cichy domyk. Oprócz tego niezbędne będą wąskie szafki wiszące, gdzie pochowamy swoje kosmetyki. Jeśli miejsce na to pozwala warto ustawić chociaż jeden słupek, by przechowywać w nim środki czystości. 

Co decyduje o wyglądzie łazienki?

Na ogólny wygląd łazienki szczególnie mocno wpływają: podłoga, ściany i oświetlenie. Jeśli chodzi o podłogę to najczęściej znajdują się na niej płytki. Taki wybór wynika z faktu, że płytki dobrze zachowują się w kontakcie z wilgocią i są łatwe do czyszczenia. Jeśli ktoś chciałby mieć łazienkę nieco inną niż wszystkie może wybrać płytki drewnopodobne. To rozwiązanie stosunkowo niedrogie a przy tym praktyczne. Płytki drewnopodobne są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które lubią wygląd drewna we wnętrzach. W odróżnieniu od typowego drewna nie wymagają one powtarzalnej i czasochłonnej konserwacji. Obecnie sprzedawane na rynku płytki drewnopodobne są wysokiej jakości i bardzo dobrze imitują naturalne drewno. Jeśli zaś chodzi o ściany to nie muszą one być w całości pokryte kaflami. Coraz częściej spotykamy eleganckie łazienki, gdzie na całych ścianach pojawia się wodoodporna farba. Bardzo ciekawie wyglądają także boazerie kładzione do połowy, ponad którymi również pozostaje ściana równiutko pokryta farbą. Wybierając oświetlenie do łazienki należy pamiętać by nie poprzestawać tylko na oświetleniu górnym. Dla wygody użytkowania niezbędne będzie zapewnienie doświetlenia strefy przy lustrach.

Polecamy:

 

Dodatki w łazience

Żadna łazienka nie może obyć się bez stylowych dodatków. Chodzi tu o dywaniki, ręczniki, wieszaki czy pięknie dobrane pojemniki na kosmetyki i akcesoria. Łazienka to miejsce które warto dekorować chociażby grafikami czy świecami, gdyż dzięki takim drobiazgom możemy stworzyć przytulny klimat sprzyjający relaksacji.