Szkolenia nurkowe i wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć

Szkolenia nurkowe i wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć

Szkolenia nurkowe i wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć. Podwodny świat jest tajemniczy, a przez to i fascynujący. Szacuje się, że naukowcy odkryli zaledwie kilkanaście procent tego, co oferuje (od pewnej głębokości staje się on bowiem tak ciemny, że niemożliwa jest dalsza jego eksploracja).

Może to właśnie to jest przyczyną tego, że ludzie coraz chętniej sięgają po szkolenia nurkowe i starają się zainteresować tą piękną, ale zarazem niezwykle wymagającą pasją. Dlaczego również i my powinniśmy być wśród ludzi? Co dadzą nam owe szkolenia i co powinniśmy wiedzieć przed podjęciem się ich? To wyjaśnimy w tym krótkim przewodniku.

Dlaczego warto odbyć szkolenia nurkowe?

Choć szkolenia nurkowe większość osób kojarzy wyłącznie ze zdobywaniem świetnej opcji na spędzenie wakacji (i rzeczywiście można to uznać za pewien argument), same w sobie potrafią nam dać o wiele więcej. Przede wszystkim pozwalają odszukać nową pasję, różną niż jakakolwiek inna, znacznie bardziej fascynującą i ciekawszą. Dzięki nim tak właściwie zyskamy uprawnienia do nurkowania (nie, nie każdy może to robić – przynajmniej nie wszędzie). Same w sobie są również w stanie być swoistą furtką do kariery w branży – instruktorów nurkowania wciąż brakuje, zarówno w naszym kraju, jak i na świecie, a uczenie ludzi tak przyjemnej pasji potrafi być bardzo nagradzające.

Fakty na temat szkoleń nurkowych – co trzeba wiedzieć?

Choć mogłoby się wydawać, że w szkoleniach nurkowych nie ma nic nadzwyczajnego, jest kilka rzeczy, o których nie każdy mógł wiedzieć, a które są bardzo istotne i przydatne. Wymieniamy je poniżej.

1. Szkolenia nurkowe nie wymagają od nas posiadania właściwego sprzętu

W czasie szkolenia cały sprzęt nurkowy jest dostarczany przez centrum szkoleniowe. Oznacza to, że nie musimy go posiadać przed rozpoczęciem kursu, ale i w jego trakcie. Jak wyjaśnimy za chwilę, tak właściwie nie ma przymusu kupowania go w ogóle – robi się to jednak zwykle w czasie szkolenia. Zwłaszcza jeśli nie chce się korzystać z elementów wyposażenia, których wcześniej używali inni ludzie.

2. Wybrany sprzęt nurkowy powinniśmy posiadać już zawczasu

Istnieją elementy wyposażenia każdego nurka, które powinniśmy posiadać jeszcze przed rozpoczęciem (albo na krótko po) szkolenia, a które mają największy wpływ na komfort pływania. Mowa o masce i fajce, które stanowią absolutną podstawę i na których nie warto oszczędzać. Wybierzmy produkty sprawdzonych marek, solidne jakościowo. Jeżeli potrzebujemy, skonsultujemy się z instruktorem, który chętnie pomoże nam w doborze tych właściwych.

3. Firmy zajmujące się szkoleniami noszą miano “federacji”

W przypadku świata nurkowania, bardzo rzadko korzysta się z pojęcia “firmy szkoleniowej”. Znacznie częściej stosuje się inną nomenklaturę, tego typu miejsca nazywając czy to federacjami, czy też centrami nurkowymi. Nie zajmują się one zresztą wyłącznie szkoleniami.

Wybór konkretnej federacji jest kwestią indywidualną i choć same szkolenia, które są przez nas przeprowadzane są bardzo do siebie zbliżone, a same te instytucje kładą nacisk na bezpieczeństwo, federacje różnie podchodzą do wielu kwestii, w tym tych związanych z czasem przebywania na basenie czy sposobem przeprowadzania egzaminów.

4. Wiele zajęć w trakcie szkoleń rozgrywa się w głębokich basenach

Jeżeli ktoś myśli, że podczas szkoleń nurkowych zostanie rzucony na głęboką wodę – dosłownie i w przenośni – grubo się myli. No, może nie grubo, gdyż woda rzeczywiście będzie głęboka – z tym, że będzie ona osadzona w bezpiecznych warunkach. Zanim więc udamy się na otwarte wody mórz czy oceanów, wpierw trafimy do basenu i to tam spędzimy większość czasu naszego całego szkolenia. Egzaminy, które prowadzą do otrzymania certyfikatu uprawniającego do nurkowania, bardzo często odbywają się w ciepłych wodach, na przykład w Chorwacji czy Egipcie.

5. Nie ma konieczności kupowania sprzętu nurkowego – w ogóle

Nikt ani nic nie narzuca nam konieczności posiadania własnego sprzętu nurkowego, choć jest ona polecana przez każdą federację, która przeprowadza szkolenia nurkowe. Wszystko dlatego, że w każdym centrum nurkowym na świecie istnieje możliwość wypożyczenia właściwego sprzętu – wystarczy posiadać i móc okazać swoje uprawnienia do nurkowania (są one przyznawane w formie certyfikatu). Mimo wszystko jednak niektóre części ekwipunku, jak wspomnieliśmy powyżej, warto mieć własne.

Podsumowanie

Szkolenia nurkowe są czymś, czego podejmuje się coraz większa liczba osób z całej Polski. Wszystko ze względu na rosnące zainteresowanie światem podwodnym, który jest fascynujący, a zarazem tajemniczy (a może właśnie dlatego jest fascynujący?). Bardzo często bywają też jednym z zalążków wspaniałej i kultywowanej przez wiele kolejnych lat pasji, albo też początkiem kariery zawodowej w branży równie interesującej, co sam jej przedmiot. Jeżeli zatem szkolenia nurkowe są organizowane również w naszej okolicy, lub też sami z siebie możemy podjechać celem ich odbycia nieco dalej, nie wahajmy się po nie sięgnąć. Z pewnością stanowić będą furtkę do świetnej, jak to się mówi, “zajawki”.

About the Author

You may also like these