Catering dietetyczny – najważniejsze informacje

Obecnie catering dietetyczny lub jak niektórzy go nazywają, „dieta pudełkowa”, to jeden z wyjątkowo popularnych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów i przejście na nieco zdrowszy tryb życia. Trudno się temu dziwić. Dobrze zbilansowane posiłek w pudełku zdejmuje z nas wymaganie dodatkowej edukacji w zakresie kaloryczności i wartości odżywczych znajdujących się w poszczególnych produktach, jak i podpowiada nam jak łączyć różne produkty ze sobą, aby posiłek był pożywny i smaczny. Z pewnością jest to całkiem niezłe rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na gotowanie. Jednak poza zaletami, dietetyczny catering ma również swoje wady. Warto dowiedzieć się więcej o tym, czym dieta pudełkowa jest oraz jak wybrać najlepszą dla siebie.

Catering - dla kogo?
catering dietetyczny

Dieta pudełkowa – co to jest?

Catering dietetyczny lub tzw. dieta pudełkowa, to nic innego, jak usługa polegająca na przygotowaniu i dowiezieniu do klienta posiłków na cały dzień. Różne firmy w swojej ofercie mogą mieć różnorodne pakiety posiłków lub oferować indywidualny dobór produktów i gwarantowaną ilości kalorii w jednym posiłku. W przypadku chęci zrzucenia zbędnych kaligramów warto sprawdzić, czy z daną firmą oferującą catering dietetyczny, współpracuje dietetykiem i czy możemy się z nim spotkać na konsultacje.
Dieta pudełkowa może spełniać różne zadania. Nie musi służyć tylko do redukcji wagi, ale i ogólnie, dostarczać dobrze zbilansowane posiłki osobom, które nie chcą gotować lub nie mają na to wystarczająco dużo czasu. Obecnie firmy cateringowe do swoje oferty wprowadziły również catering dla sportowców, który charakteryzuje się wyższą kalorycznością.
Standardowo firmy oferują pakiet pięciu lub czterech posiłków dowożonych codziennie, albo tylko od poniedziałku do piątku (czasem pojawia się również opcja sześciu dni w tygodniu) o ustalonych porach.
Wzrost zainteresowania cateringiem dietetycznym sprawił, że na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu usługi. Praktycznie w każdym większym mieście możemy znaleźć kilkanaście firm prześcigających się w ofertach i bonusach.

Catering dietetyczny – rodzaje

Na wstępie warto zaznaczyć, że różne firmy oferujące dietetyczny catering mogą mieć w swojej ofercie różne typy posiłków. Jednak istnieją pewne główne typy, które pojawiają się najczęściej. Oczywiście na początku należy wymienić dietę podstawową (nazywaną również standardową, zróżnicowaną itp.), która składa się z podstawowych wytycznych dotyczących żywienia przeciętnego człowieka w średnim wieku. Wśród innych, bardziej specjalistycznych diet znajdziemy dietę paleo, wegańską, wegetariańską, dla sportowców, bezlaktozową czy bezglutenową. Praktycznie każda z wymienionych diet może występować w różnych opcjach pod względem kaloryczności. Standardowo kaloryczność poszczególnych diet może się układać następująco: 1000 kcal, 1200 kcal, 1500 kcal, 18000 kcal, 2000 kcal, 2500 kcal, 3000 kcal. Najwyższa kaloryczność jest oczywiście przeznaczona dla osób bardzo aktywnych, natomiast najniższe dla osób chcących się odchudzić.
Jeżeli chcemy osiągnąć konkretne wyniki stosując daną dietę, powinniśmy skonsultować naszą decyzję z dietetykiem. Jednak nie wszystkie firmy oferują taką możliwość i często musimy sami zadecydować, co będzie dla nas najlepsze. A niestety, nie zawsze uda nam się podjąć dobrą decyzję. Wybór np. diety 1000 kcal na sam początek, może być dla naszego organizmu zbyt dużym szokiem i lepiej zacząć od czegoś bardziej zbliżonego do naszego typowego bilansu kalorycznego, ale za to zdrowszego. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie kilku planów dietetycznych, które wydają nam się dobre i udanie się z nimi do dietetyka na konsultacje. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie popełnimy błędu.

Catering dietetyczny – koszt

Niestety, dietetyczny catering nie należy do tanich usług. Cena może wahać się od 50 do 70 zł za wszystkie posiłki w czasie jednego dnia (przyjmując założenie, że chodzi o 5 posiłków). W przeliczeniu na pełny miesiąc możemy zapłacić około 1500 -2000 zł, przy założeniu, że chodzi o wszystkie dni. Catering może ograniczać się tylko do posiłków serwowanych od poniedziałku do piątku, bez weekendów. W takim przypadku zapłacimy zdecydowanie mniej (około 1000-1200 zł).
Kwestie cenowe zależą od ilości posiłków. Typowo do wyboru mamy opcję pięciu lub czterech posiłków w czasie dnia oraz ich kaloryczności i składników. Im bardziej dieta jest wymagająca pod względem składników odżywczych i sposobu przygotowywania, tym cena będzie wyższa.

Catering dietetyczny – dla kogo?

Najprościej odpowiedzieć, że dla wszystkich, którzy mają ochotę na taką usługę. Jednak przede wszystkim catering dietetyczny jest nastawiony na osoby, które nie mają możliwości poświęcić wystarczająco dużo czasu na gotowanie lub brakuje im wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Dla osób, które próbują zrzucić zbędne kilogramy taka opcja również może się przydać. W końcu rzadsze pojawianie się w sklepach to mniej pokus.

angielski