Odcisk, kurzajka, nadpotliwość? Zgłoś się do podologa

Odcisk, kurzajka, nadpotliwość? Zgłoś się do podologa

Odcisk, kurzajka, nadpotliwość? Zgłoś się do podologa. Każda dziedzina medycyny zajmuje się określonymi częściami ciała. Neurolog zajmuje się szeroko pojętymi sprawami układu nerwowego, dentysta zębami, a okulista narządem wzroku. Jednym ze specjalistów, który nie jest tak znany, ale ceniony wśród szerokiej grupy odbiorców jest podolog.

Czym zaś sama podologia jest? To szeroko rozumiane pojęcie, które obejmuje wykonywanie różnego rodzaju zabiegów i czynności w obrębie stóp. Łączy ona w sobie kosmetologię, dermatologię, ortopedią, a także diabetologię i chirurgię. Jedna specjalizacja, a tak wiele się z nią łączy. Na świecie dziedzina ta jest bardzo dobrze znana, w Polsce tak naprawdę dopiero od kilku lat działa na rynku i szerzy swoją ofertę w coraz większej ilości miejscach. I choć podolog nie jest lekarzem, to jest specjalistą z zakresu kosmetologii, ale mimo wszystko zajmuje się nie kwestią wizualną stóp, ale właśnie leczniczą.

Polecamy:

Gdzie przyjmuje podolog?

Większość usług oferowana jest prywatnie, stąd też na rynku w dużych miastach pojawia się coraz większa grupa specjalistów z własnymi klinikami. Można jednak starać się wykonać różnorodne zabiegi na NFZ, ale nie wszystkie są tutaj kwalifikowane. Bardzo często bowiem trudno jest jednoznacznie określić, czy problem z jakim się zmagamy dotyczy kwestii pielęgnacyjnej stóp, jak w przypadku kosmetologii, czy już leczniczej.

Dlaczego wizyty u podologa są tak ważne?

Jeszcze do niedawna zupełnie nikt nie miał pojęcia, kim jest podolog i czym się zajmuje. Powstałe pierwsze gabinety wzbudzały mnóstwo zainteresowania, ale jednocześnie i niepewności, bowiem nawet jeśli mieliśmy problem ze stopami, nie wiedzieliśmy, czy to taka osoba jest tą właściwą. Dziś z ofert podologów korzysta coraz więcej osób. Podolog – co leczy? Do podologa powinny zgłaszać się takie osoby, które mają jakiekolwiek problemy ze strony stóp, takie, które powodują problemy ruchowe, które nie potrafią dbać w odpowiedni sposób o stopy, które borykają się z grzybicą lub nadpotliwością stóp.

Podologia to także specjalizacja, dzięki której możemy pozbyć się problemu wrastających paznokci, występowania zmian na skórze i innych kłopotów które uniemożliwiają nam codzienne funkcjonowanie, chodzenie. Podolog może wykonać rekonstrukcję płytki paznokcia, zrobić odpowiedni masaż stóp, usunąć zrogowaciały naskórek, pozbyć się problemu pękających pięt, usunąć wszelkie odciski i nagniotki. Zakres pracy podologa jest naprawdę bardzo obszerny.

Na chwilę obecną podologia nie jest zaliczana do medycyny, aczkolwiek wykonuje się wiele w tym kierunku działań, aby móc to zmienić. W Polsce istnieje wiele szkół i centrów podologicznych, które prowadzą różnego rodzaju kursy, na których to uczestnicy zdobywają stosowną wiedzę z zakresu zarówno budowy anatomicznej i biochemicznej stóp, budowy paznokcia, kwestii dbania o stopy. Poznają choroby stóp, uczą się jak sobie z nimi radzić i jak rozwiązywać problemy wielu pacjentów. Jeśli więc zadajemy sobie zasadnicze pytanie: podolog – co to za lekarz, musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie jest to lekarz, ale specjalista, którego zadaniem jest zadbanie o komfort naszych stóp gwarantujący nam bezbolesne i przyjemne chodzenie oraz codzienne funkcjonowanie.

Jak usuwać zmiany na stopach?

Jedną z kwestii, których dotyczy podologia jest usuwanie zmian, jakie na nich się pojawią. Bardzo często tworzone zmiany powodują taki ból i taki dyskomfort, iż nie sposób w tym kierunku działać, bowiem działanie takie może spowodować problemy z poruszaniem się, może powodować ogromny ból i dyskomfort, niemożliwość założenia obuwia, a w przypadku bagatelizowania problemu zakażeń grzybiczych, wirusowych i bakteryjnych.

Zadając sobie więc pytania: jak usunąć modzele, jak usunąć kurzajki, czy jak usunąć odciski należy powiedzieć jedno – udać się do podologa. Niestety wielu z nas robi ten zasadniczy błąd i zajmuje się zmianami sama. Próbuje je wyciskać, wycinać, stosować różnorodne kremy, a to jest naprawdę wielki błąd. Jeśli mamy zmianę należy udać się do specjalisty podologa, który mając wiedzę, narzędzia i umiejętności, bez skutków ubocznych poradzi sobie z każdą zmianą, jaką tylko mamy na stopach.

Czasami trzeba zastosować leczenie farmakologiczne, innym razem wykonać jeden lub kilka zabiegów, jeszcze innym zastosować określone rozwiązania, które mają na celu przede wszystkim pozbycie się przyczyny powstawania danej dolegliwości. Jeśli na przykład wyjdzie nam kurzajka, można spróbować zastosować maści.

Jeśli te nie pomogą, wówczas można wybrać opcję usuwania kurzajki prądem lub też ją zamrozić. Wiele zależy od tego, gdzie robimy zabieg i w przypadku leczenia prywatnego, ile możemy sobie na niego pozwolić w kwestii finansowej.

Jedno jest pewne – jeśli jest na naszych stopach coś, co powoduje nasz dyskomfort, co sprawia nam ból, co działa niekorzystnie na nasz aparat ruchu, to podologia jest taką dziedziną, na jaką niewątpliwie należy spojrzeć i właśnie tam w pełni skorzystać z pomocy. Bo oddać się w ręce specjalistów to najlepsze, na co tylko możemy postawić.

angielski

About the Author

You may also like these